Ekonomický rast rozvíjajúcich trhov spomalí, pozor na ich akcie a meny Ako-investovat.sk .


 Minulý týždeň sa na menovom aj akciovom trhu niesol v znamení korekcie, a to najmä na trhoch rozvíjajúcich sa krajín (emerging markets). Práve tieto trhy boli od vypuknutia ekonomickej krízy v roku 2009 motorom svetového ekonomického rastu a stávali sa tak obľúbenou destináciou zahraničných investorov. Od začiatku roka však investori z týchto krajín začali peniaze vyberať.

 

 

Vysoký ekonomický rast vo viacerých „emerging markets“ je však dosahovaný za cenu deficitu bežného účtu platobnej bilancie – ktorý musí byť financovaný kapitálom zo zahraničia. Bežný účet platobnej bilancie opisuje bilanciu výmeny tovarov, služieb, bežných príjmov a transferov. Najväčšiu úlohu pritom spravidla zohráva tovarová výmena. V prípade, že krajina viac dováža ako vyváža, musí tento deficit vykryť prostredníctvom prílivu zahraničného kapitálu.

 

Kapitál na vykrytie deficitov doteraz do krajín v hojnej miere prichádzal aj vďaka kvantitatívnemu uvoľňovaniu (QE) Fed-u, ktoré do finančného systému prilieva stále novú likviditu. V súčasnosti sa ale americkej ekonomike darí pomerne dobre a Fed tak začína pomaly znižovať objem QE. Na decembrovom zasadnutí ho znížil z 85 na 75 miliárd dolárov mesačne a tento týždeň trh očakáva zníženie o ďalších 10 miliárd. Postupné ukončovanie QE by malo viesť k rastu úrokových sadzieb na trhoch a menšiemu objemu voľnej likvidity. Pre niektoré krajiny tak môže byť prefinancovanie ich deficitov v blízkej budúcnosti problémom.

 

Práve preto finančné trhy začínajú citlivejšie vnímať krajiny s vysokým ekonomickým rastom a súčasne vysokým deficitom bežného účtu platobnej bilancie. Hovorí sa najmä o skupine krajín BIITS – Brazília, India, Indonézia, Turecko a Južná Afrika. Minulý týždeň pritom priniesol dva impulzy pre výpredaj aktív v týchto krajinách. Tým prvým bol prekvapivo zlý výsledok čínskeho indexu výrobného PMI, ktorý zachytáva náladu podnikateľov v krajine. Ten v januári skončil pod hranicou 50 bodov, čo naznačuje pokles aktivity v sektore. Druhým impulzom pre výpredaj emerging trhov bola devalvácia argentínskeho pesa, ktoré minulý týždeň oslabilo voči doláru o vyše 15 percent. Oslabenie súvisí s vysokou infláciou v krajine (vyše 30 %), pre ktorú mnohí občania menia peniaze do zahraničných mien. Tento vývoj na trhoch vyvolal rizikovú averziu, ktorá sa dotkla prakticky všetkých emerging markets.

 

Meny a akcie krajín BIITS tak môžu v najbližšom čase zaznamenávať vyššiu volatilitu, pričom reagovať budú najmä na rozhodnutia Fed-u ohľadom kvantitatívneho uvoľňovania. V prípade rýchleho ukončenia QE je pravdepodobné, že zahraniční investori budú svoje investície predávať a sťahovať kapitál z týchto krajín – čo by viedlo k oslabeniu ich mien a tiež poklesu tamojších akciových trhov. Takýto vývoj by mal za následok aj spomalenie ekonomického rastu v týchto krajinách.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Slovenská ekonomika rastie rýchlejšie ako odhadovali analytici

thursday
15.05.2014
Trhy a makro | balaz.martin

FED sa vyjadril o ekonomike pozitívne, ale akcie aj komodity padajú

thursday
20.06.2013
Trhy a makro | admin

Kvantitatívne uvoľňovanie v Japonsku prináša oživenie, ale aj problémy

monday
17.06.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Kvantitatívne uvoľňovanie už na komodity neúčinkuje

saturday
25.05.2013
Trhy a makro | saxo

FED naznačil možnosť skoršieho ukončenia QE

monday
25.02.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

saxo

kasik

ts
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)