Karol Piovarcsy: riziko deflácie v Európe nie je zanedbateľné Ako-investovat.sk .


Karol Piovarcsy, riaditeľ Saxo Bank v Prahe, v rozhovore pre ako-investovat.sk hovorí o rizikách a scenároch, ktoré hrozia finančným trhom v roku 2014:

 

S akým zámerom Saxo Bank tvorí svoje šokujúce predpovede? 

 

Samotný názov Šokujúce predpovede má indikovať, že ide o niečo netradičné, niečo, čo má trochu zatriasť čitateľom. Úlohou je upozorniť na možné riziká, resp. prípady, ktoré síce nie sú až také pravdepodobné, ale pokiaľ sa stanú, majú masívny dopad. Vychádzame z teórie čiernych labutí. Ide naozaj o momenty, ktoré keď sa stanú, majú masívny dopad. Saxo Bank ich propaguje už viac ako 7 rokov. Snažíme sa identifikovať momenty určitej prehriatosti alebo určitých bublín, ktoré majú tendenciu prasknúť, a to je presne aj úlohou pre rok 2014, kde identifikujeme rôzne atribúty, resp. aspekty spoločenského diania, ktoré majú dopad na finančné trhy a pokiaľ sa stanú, chceme investorom povedať, akým spôsobom sa môžu ochrániť alebo naopak ako profitovať z takejto záležitosti. 

 

Karol Piovarcsy, Saxo Bank:

 

Ktoré predpovede sú pre rok 2014 najšokujúcejšie?

 

S trhmi by v roku 2014 mohli výrazne zatriasť asi tri momenty. Prvým by bola situácia, keby sa v Európskej únii zaviedla akási daň pre bohatých, či už daň z majetku alebo daň z úspor samotných. Ďalšou šokujúcou situáciou by mohlo byť ochladenie nemeckej ekonomiky, ktorá je ťahúňom viacerých európskych ekonomík. Existuje tu riziko, že Nemecko môže prejsť do recesie. A dôvodom tejto recesie by bol výrazný pokles exportu do Číny, resp. do ázijských krajín, pretože aj v týchto krajinách dochádza k určitému ochladeniu. Problémom pre Nemecko by mohla byť aj jeho vláda, ktorá je pravo-ľavicová, takže viaceré kroky môžu byť „protibiznisové“.

 

Je situácia recesie v Nemecku reálnejšia ako ostatné predpovede?

 

Všetky situácie sú reálne, avšak nie sú pravdepodobné. Z pohľadu investora treba k týmto predpovediam pristupovať špecificky. Tieto náhodilé predpovede majú pravdepodobnosť menej ako 20 %, možno menej ako 10 %, ale ak daná situácia nastane, pre pripraveného investora môže byť výnos masívny. Príkladom je situácia z minulého roku, keď sme hlásali, že zlato je bublina, ktorá môže prasknúť a povedali sme, že sa môže dostať pod 1200 USD. Hovorili sme o 30- až 40-percentnej korekcii, na ktorej investor mohol participovať. Zatiaľ síce nič nenaznačuje, že by v Nemecku mala byť recesia, skôr naopak, je tu optimistická nálada, avšak vidíme tu priestor, že ak nastanú všetky negatívne scenáre, ktoré som vymenoval, aj Nemecko sa dostane do recesie a v takej chvíli vidíme potenciál na korekciu nemeckého akciového trhu na úkor potenciálu rastu nemeckých dlhopisov.

 

Ako by takýto negatívny scenár ovplyvnil zvyšok Európy a Slovenska?

 

Nemecko je ťahúňom Európy, takže len ťažko predpokladať, že by pokles nemeckej ekonomickej aktivity vyvolal rast ekonomickej aktivity niekde inde v Európe. Práve naopak, pre štáty ako je Slovensko, ktoré je mimoriadne naviazané na nemeckú ekonomiku, to znamená okamžitý dopad v znížení importu slovenských produktov zo strany Nemecka, preto takýto scenár by bol pre rast slovenského HDP a exportu určite nepriaznivý.

 

Spomínali ste, že s trhmi by mohli zatriasť tri nepravdepodobné situácie, vymenovali sme však iba dve. Ktorá je tretia? 

 

Treťou šokujúcou predpoveďou by bola deflácia. Vidíme priestor k tomu, že celý európsky blok sa v roku 2014 bude postupne valiť do deflačného prostredia. Rok 2013 to zatiaľ ukázal na krajinách, ako sú Španielsko, Taliansko, Portugalsko, ktoré možno brať ako periférne oblasti, ktoré sa vyvíjajú iným spôsobom. V roku 2014 však vidíme, že tieto deflačné tlaky sa dotknú už aj severských krajín ako Holandsko, Švédsko a Dánsko. Údaje ECB ukazujú, že krajiny sú ďaleko od svojho 2-percentného cieľa, takže tieto deflačné ciele existujú. Dokonca Česká národná banka už kvôli deflačným tlakom devalvovala svoju menu. Ak trend poklesu cien bude pokračovať, scenár deflácie v Európe je možný. 

 

Je deflácia v Európe pravdepodobnejšia ako recesia v Nemecku?

 

V porovnaní s tým, že Nemecko sa dostane do recesie alebo že Európa ako celok sa dotkne deflačných čísiel, je druhá možnosť, teda tá deflačná, oveľa viac pravdepodobnejšia ako recesia Nemecka.

 

Prečo sa všetci obávajú deflácie?

 

Deflácia je veľmi negatívna z pohľadu makroekonomiky, pretože tlačí ceny nadol, tým pádom znižuje infláciu, znižuje tvorbu HDP a pre centrálnu banku, ktorá má infláciu ako kľúčový cieľ, to spolu s rozpočtovou politikou štátu znemožňuje nafukovať svoj dlh. Z pohľadu firiem alebo jednotlivcov, ktorí sa správali vždy zodpovedne, je deflácia dobrým riešením, pretože deflácia vám zlacnie vstupy. Deflácia by prispela aj k poklesu cien nehnuteľností, ktorých ceny sú na úrovniach, ktoré nerešpektujú naše príjmy, preto podľa môjho názoru pokles cien nehnuteľností by oživil tento trh. Samozrejme, deflácia, ktorá trvá príliš dlhé obdobie, sa môže dostať až do špirálovej formy, ktorá je veľmi nebezpečná, pretože sa dostaneme do stavu, kedy spotrebitelia prestanú nakupovať a firmy prestanú produkovať. Takže veľmi silná a dlhodobá deflácia je škodlivá presne tak isto, ako je škodlivá veľmi silná a dlhodobá inflácia. Deflácia je ale súčasťou prirodzeného ekonomického cyklu a pomohla by najmä reštrukturalizovať všetky tie nesprávne hospodáriace celky, či už sú to príliš zadlžené štáty alebo firmy či bankové inštitúcie, ktoré sú tiež príliš zadlžené a nie sú konkurencieschopné. Deflácia ich donúti reštrukturalizovať alebo zaniknúť.  

 

Čo v spomenutých krajinách defláciu spôsobilo a čo to pre ne znamená?

 

Keby som to mal zhrnúť do jedného slova, povedal by som, že kredit. Vďaka vlastnému kreditu, ktorý tu bol pumpovaný do systému v 90. rokoch, tu vznikli určité cenové bubliny, ktoré nie sú udržateľné. Ak si vezmeme napríklad ceny nehnuteľností v Bratislave a keď si pozrieme ceny zlata, do určitej miery cenu ropy alebo iných vstupných komodít, to všetko sú momenty, ktoré sú hnané mimo svoje ekvilibrium. Každý systém má tendenciu sa vyrovnávať. Bubliny vyženú ceny nahor a práve deflácia je tým momentom, ktorá tlačí ceny opačným smerom. Sektor nehnuteľností je najlepším príkladom, kde to vyjadriť. Napríklad v Španielsku sa dostalo neuveriteľné množstvo kreditu z bánk do nehnuteľností za veľmi pochybných podmienok, čo sa týka risk managementu. Z tohto hľadiska práve tu vidíme priestor pre korekciu a z pohľadu firiem a spotrebiteľov priestor na korekciu vidíme na komoditnom trhu.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Kam sa vydajú akciové trhy? Aktuálny komentár Radima Dohnala

thursday
13.03.2014
Akcie | saxo | VIDEO

Zlato vyčkáva na impulz k lepším zajtrajškom

tuesday
11.02.2014
Trhy a makro | saxo

Všetko stavím na pokles európskej meny

tuesday
04.02.2014
Trhy a makro | saxo

Kríza na rozvíjajúcich sa trhoch nezmizne, strach z devalvácie silnie a úrokové sadzby nákazlivo rastú

monday
03.02.2014
Trhy a makro | saxo

Nemajte strach z dokonalosti – aj tak ju nikdy nedosiahnete

sunday
02.02.2014
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)