Nemajte strach z dokonalosti – aj tak ju nikdy nedosiahnete Ako-investovat.sk .


Bežný investičný výskum sa len ťažko vyrovná so súčasnými makroekonomickými témami. Väčšinou totiž býva založený na predpovediach Fedu, Európskej centrálnej banky, Britskej centrálnej banky a Japonskej centrálnej banky. Musíme sa však zmieriť s tým, že žijeme vo svete, kde 60 percent všetkého rastu generuje Ázia a mnoho ekonómov tak musí brať tento kontinent do úvahy, alebo ho dokonca ísť navštíviť. K poriadnemu výskumu je potrebné mať nadhľad. A je až alarmujúce, keď sa niekto sústredí iba na povrchné skúmanie a úplne zabudne na fundamentálne zmeny, ktorými teraz ázijský obchodný model prechádza.
 
 
Ázii by sa práve teraz hodila menšia kríza, aby sa k slovu dostal mandát pre zmenu a začalo sa na paradigmy vývoja a rastu pozerať iným spôsobom. Napríklad v Číne bujnie šedá ekonomika, nafukuje sa bublina na realitnom trhu a ľudí dusí neustále prítomný smog. Vo zvyšku Ázie sa potom všetko točí okolo financovania deficitov bežných účtov. Je tam preto potrebné zaviesť nové reformy, aby tieto štáty mohli dospieť k ďalšej úrovni ekonomickej evolúcie. Zároveň si musíme pripomenúť, že nielen v Ázii, ale aj inde vo svete a hlavne v zaľudnených krajinách je rok 2014 hlavne rokom volieb (konkrétne napríklad v Indii, Indonézii, Juhoafrickej republike, Brazílii a Turecku).
  • Ázia vytvára až 60 percent rastu svetovej ekonomiky, ale len pár analytikov túto skutočnosť zohľadňuje.
  • Snaha vytvoriť nový fungujúci model je v Ázii úplne očividná.
  • Situácia v Argentíne si vybrala svoju daň a na svetovom raste už nemá žiadny podiel.

Avšak od mojej minuloročnej novembrovej cesty do Singapuru, Hongkongu a Indonézie sa teraz mnohé zmenilo. Tieto štáty si totiž začínajú uvedomovať, že je niečo zle, že by sa malo niečo robiť, a hlavne chápu, že obchodný model Ázie ako najväčšieho výrobného uzla sveta sa ocitol pod tlakom. Ich priemerné mzdy rastú, zatiaľ čo sa znižujú objemy exportu, náklady na dovoz narastajú a výrobné ceny testujú svoje minimá. Nedávno sme napríklad mohli vidieť, ako sa Čínou prehnala vlna „zlých obchodov " u investičných produktov pre bohatšie vrstvy. Úverový cyklus sa práve nachádza v nezávideniahodnej pozícii, ktorá je zmesou zlyhania, intervencií a krízového manažmentu.

 

Táto kríza pritom má a ešte bude mať podstatne rozsiahlejší dopad, než si myslíme. Spomalenie ázijského motora totiž znamená, že sa 60 percent rastu svetovej ekonomiky dostáva pod tlak. (Čína obstarávala v roku 2012 približne 36 percent svetového HDP a na zvyšok Ázie, keď nepočítame Japonsko a Ríšu stredu, potom pripadalo ďalších 24 percent.) Ázia okrem všetkého vyváža aj defláciu a exportné firmy z Európy a Spojených štátov si čoskoro všimnú, že sa znižujú nielen ich marže, ale tiež ich objem. Ázijská preinvestovanosť pritom veľkou mierou sponzorovala dopyt po produktoch z krajín OECD. Lenže teraz by dopyt mal začať spomaľovať - teda až Ázie a Čína spustia úpravu svojho modelu. Následne, myslené v horizonte ďalších piatich až desiatich rokov, by ázijská ekonomika mohla rásť troj - až päťpercentným tempom oproti súčasným siedmim až desiatim percentám. Udržateľný rast Číny sa potom odhaduje na päť percent - v porovnaní s 10 percentami v uplynulých rokoch.

 

Počiatky tejto krízy môžeme nájsť u tzv. krehkej päťky (Brazília, India, Indonézia, Turecko a Juhoafrická republika). Ďalšie momentum potom nabrala v Argentíne a Latinskej Amerike a v poslednej dobe zasiahla aj východnú Európu. Len ruský rubeľ oslabil skoro na úroveň svojich miním z čias svetovej finančnej krízy:

 

 

Rusko, ktoré si zvyklo „robiť všetko po svojom", sa nezadržateľne blíži do stavu, kedy bude stále viac závislé na zvyšku sveta a hlavne jeho raste. Tamojší energetický sektor vytvára 50 percent celkových ziskov a 25 až 30 percent ruského HDP. Navyše ekonomický rast v Rusku takmer dokonale koreluje s vývojom cien ropy:

 

Neustále sa navyše šíria zvesti o možnej devalvácii rubľa, ktorú ruský prezident Putin a centrálna banka horlivo odmietajú (pozri Putin proti devalvácii). Prepad ekonomiky pritom naznačuje aj vývoj ruského indexu nákupných manažérov PMI :

 

Od Ázie cez Rusko až po Latinskú Ameriku a hlavne na rozvíjajúcich sa trhoch sa teraz prejavuje „príbeh Argentíny ", a motory svetového rastu medzitým zadrhávajú. A to ešte pred týždňom nebolo dňa, keby som otvoril noviny alebo si pustil televíziu a nevyskočili na mňa správy o tom, ako je situácia na trhoch skvelá, ako nastáva oživenie a rast svetovej ekonomiky na seba nenechá dlho čakať. Čo iné by sme mohli čakať, keď aj Medzinárodný menový fond a Svetová banka zlepšili svoje predpovede pre hospodársky rast? Lenže všetci veselo ignorovali pravdepodobne najdôležitejšie katalyzátor na trhu - vývoj forexu.

 

Práve meny sú určujúcim a hlavne nezaostávajúcim ukazovateľom celkového vývoja. Je to dané hlavne vyššou likviditou a obchodovaním po 24 hodín denne, najmä potom na rozvíjajúcich sa trhoch. Musíme si priznať, že návratnosť na týchto trhoch je takmer výlučne určovaná výmenným kurzom. Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že sa zmeny kurzov u rozvíjajúcich sa trhov (emerging market - EM) premietajú viac ako 100 percentami do ich výkonnosti. To znamená, že akcie a dlhopisy EM majú negatívne čistú akumulovanú návratnosť. Alebo to poviem ešte jednoduchšie: rozvíjajúce sa trhy je potrebné chápať ako celok - nedá sa premýšľať o jednotlivých lokálnych ekonomikách, alebo dokonca o dôvere investorov v jednotlivé krajiny. Všetko sa točí okolo zmien vo výmenných kurzoch, ktoré zase odráža vývoj úrokových sadzieb a inflačných diferenciálov. A práve teraz nám tieto ukazovatele hovoria: tu sa vyšších výnosov nedočkáte, choďte niekam inam.

 

Vrátili sme sa teda späť na začiatok. Namiesto honu za tučnými výnosmi z EM sa trh skôr sústredí na zachovanie kapitálu (a tiež už to urobil). To sú však dobré správy. Je lepšie obchodovať na základe fundamentov, ako dovoliť Fedu ďalšie tlačenie peňazí - čo by nakoniec rovnako viedlo k zúrivej naháňačke za niekoľkými bázickými bodmi navyše. Avšak s tým, že by sme na seba brali nadmerné riziko.

 

Investorom, ktorí sa zaujímajú o koreláciu, volatilitu a rozvíjajúce sa trhy, by sa mohol hodiť článok fondu Robeco Fund Management z apríla minulého roka. Volá sa Vplyv volatility u rozvojových trhov.

 

Začiatok roku 2014 sľuboval trhom perfektné ocenenie - to sa však bohužiaľ vyplní len zriedka kedy. Naproti tomu tento rok prinesie nárast volatility naprieč všetkými smermi, ktorá sa preleje aj na svetovú ekonomiku aj toky kapitálu. A investorom nakoniec neostane nič iné, ako hľadať novú rovnováhu. Svetoznámy finančník George Soros napísal vo svojej knihe o reflexivite, že trh sa nikdy neocitne v stave statickej rovnováhy a naopak bude vždy hľadať novú zúčtovaciu cenu. V posledných troch alebo štyroch rokoch sme ale žili v ilúzii, že sme statickú (nie dynamickú) rovnováhu vlastne dosiahli - čo by znamenalo, že nájsť ďalšie výhodné ekvilibrum by so sebou nieslo rad pokusov a hlavne omylov. Avšak ani ázijská kríza z 80. rokov minulého storočia, ani európska kríza mechanizmu výmenných kurzov ( ERM ) z roku 1992 alebo svetová finančná kríza z roku 2008 v konečnom dôsledku nevyšli nazmar - pomôžu nám totiž nájsť nový model pre rast svetovej ekonomiky. V opačnom prípade budeme odsúdení k neúspechu - nepodarí sa nám generovať dostatočný rast na to, aby boli šťastní úplne všetci. Jediným úspechom naopak bude, že každý deň dokážeme perfektne zvládať krízu.

 

Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (4)

Súvisiace články

Karol Piovarcsy: riziko deflácie v Európe nie je zanedbateľné

sunday
02.02.2014
Trhy a makro | admin

Saxo bank - výhľad na prvý kvartál 2014

tuesday
14.01.2014
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)