Zlato vyčkáva na impulz k lepším zajtrajškom Ako-investovat.sk .


Poľnohospodársky sektor ukončil dvojmesačnú šnúru zlého momenta, cena pšenice na chicagskej burze CBOT rástla vďaka chladnému počasiu v Spojených štátoch, zlato vyčkáva na impulz k lepším zajtrajškom:
 
Komoditnému sektoru sa podarilo úspešne vstúpiť do nového mesiaca februára. Najviac ziskov mu pritom v predošlom týždni plynulo z obilnín a sektora mäkkých komodít, a čiastočne tiež z oboch sektorov s kovmi. Akciové trhy sa po slabom úvode roka 2014 nakoniec stabilizovali, v čom im pomohli hlavne lepšie ekonomické dáta zo Spojených štátov. A tiež fakt, že sa meny rozvíjajúcich sa trhov spamätali z nedávnych ťažkých strát.
 
 
Najväčší podiel na ziskoch u komodít ale malo počasie. Chladná zima v Severnej Amerike a veľmi suché leto v Južnej Amerike poskytli podporu predovšetkým káve typu arabica a pšenici obchodovanej na chicagskej burze CBOT. Vďaka pozitívnemu momentu pri indexe DJ – UBS Agriculture index si poľnohospodársky sektor teraz užíva prvé dobré výsledky od začiatku vlaňajšieho decembra.
 
 
Svoj prvý týždenný zisk v tomto roku si pripísala aj meď. A to vďaka optimistickým vyhliadkam rastu v Spojených štátoch, ktoré dopyt po tomto kľúčovom priemyselnom kove podporujú. Nielenže sa zlepšujú ekonomické dáta v USA, ale meď posilňovala už aj na šanghajskej burze. Ázijským obchodníkom totiž skončili prázdniny, respektíve oslavy nového roka. Navyše dobré správy prichádzajú aj z Londýnskej burzy kovov, ktorá sleduje stále nižšie stavy zásob medi. Tie konkrétne poklesli na 308 000 ton, teda na najnižšie číslo za posledných 13 mesiacov a menej ako polovicu z 678 000 ton evidovaných pri maxime v júni 2013. Narastá aj cena za okamžitú dodávku medi, čo už tradične značí obmedzenú dostupnosť zásob. Kontrakty futures na vysoko kvalitnú meď s dodaním v marci sa odrazili od dvojmesačného minima 3,175 dolára za libru a teraz by sa mohli šplhať k hodnote 3,27 alebo možno 3,30 dolára za libru. Rásť by tak mali aspoň do doby, než narazia na hranicu odporu.
 
Cena pšenice obchodovanej na burze CBOT rástla, vďaka chladnému počasiu v hlavných pestovateľských regiónoch tejto komodity v Spojených štátoch. Podobnej podpory sa dočkal aj energetický sektor, ktorý v minulom mesiaci zaznamenal oživenie dopytu po zemnom plyne a destilovaných palivách. Teraz však už teploty hlboko pod bodom mrazu decimujú aj americkú zimnú úrodu. Správa amerického ministerstva poľnohospodárstva z 3. februára dokonca hovorí o tom, že možno len 35 percent kansaskej úrody bude v dobrom stave (namiesto pôvodne odhadovaných 58 percent). Až do 28. januára sa pritom vo výhľade hovorilo o nadchádzajúcej žatve ako o rekordnej, čo u pšenice z CBOT viedlo k hromadeniu čistých krátkych pozícií na 62 500 kontraktov futures. Uzavretie mnohých z týchto pozícií nakoniec tejto komodite pomohlo k päťpercentnému zisku.
 
Káva typu arabica a cukor sa dočkali silnej podpory z veľmi suchého počasia, ktoré teraz trápia regióny na juhu Brazílie. Cena cukru vystúpila na 16,38 centov za libru, potom sa však dostavilo vyberanie ziskov po najdlhšej rally za posledné štyri mesiace. Tú vyvolali obavy o menšiu brazílsku úrodu – kvôli súčasnej vlne horúčav. Agentúra Bloomberg dokonca uviedla, že Brazília zažila najteplejší január vo svojej histórii a najmenej zrážok za posledných 20 rokov. Na rally sa pritom najprv veľkou mierou podieľali hedgeové fondy. Potom však svojich 200 000 čistých dlhých pozícií z vlaňajšieho októbra obrátili na 58 657 čistých krátkych kontraktov k 28. januáru.
 
Čo sa týka sektora mäkkých komodít, najväčšej pozornosti sa tešila káva typu arabica. Jej cena totiž stúpla o viac ako 10 percent, pretože ťažila zo zmeny sentimentu po nedávnych správach o škodách na úrode spôsobených nepriaznivým počasím v Brazílii. Keď potom cena arabiky dosiahla deväťmesačné maximum, začala padať. Objavili sa totiž predpovede, že na konci februára by na plantáže mohlo konečne začať pršať. Potom si však obchodníci uvedomili, že si viac ako mesiac trvajúce obdobie sucha musí vybrať svoju daň, a káva tak mohla pred víkendom začať posilňovať. Ešte v novembri ale cena kávy na 100 centoch za libru prekonala sedemročné minimum. Následne sa začala spamätávať a v minulom týždni zrýchlila natoľko, že teraz mieri ku 150 centom za libru.
 
Káva typu arabica, kontrakt na najbližší mesiac:
 
Ropa typu Brent sa v minulých piatich týždňoch nedokázala vymaniť z dvojdolárového rozmedzia, zatiaľ čo cena ropy WTI rástla. Hore ju ťahal predovšetkým silný domáci dopyt, spôsobený najtuhšou zimou za posledných niekoľko rokov. A tiež kvalitnejšia sieť ropovodov v rámci Spojených štátov, vďaka ktorej sa začali znižovať zásoby čierneho zlata v oklahomskej Cushingu, hlavnom prekladisku americkej ropy obchodovanej na burze v New Yorku. Väčšina aktivity sa tak sústredila na burzové arbitráže a rozdiel cien medzi oboma typmi ropy. A keďže sa WTI viedlo dobre, cenový spread v predchádzajúcom týždni zotrval pod 10 dolármi za barel.
 
Čínsky index nákupných manažérov PMI bol naposledy slabší, než sa čakalo. A keďže sa práve nedarí ani rozvíjajúcim sa ekonomikám, dopyt po rope by v najbližších mesiacoch mohol spomaliť. Tým pádom sa zdá v priebehu najbližších týždňov aj mesiacov obmedzený aj rastový potenciál oboch typov ropy – tiež vzhľadom k očakávanému silnému rastu produkcie v krajinách mimo zoskupenia OPEC v tomto roku. Navyše domáci dopyt v Spojených štátoch bude ešte ku všetkému narušený údržbovou sezónou, počas ktorej sa záujem zo strany rafinérií bežne prepadá až na najnižšiu úroveň v roku.
 
Cena zlata sa aj tentoraz pomaly zvyšovala. Pričom obchodníci ďalej hľadali nejaký spúšťač alebo udalosť, ktorá by zlato dostala z ustáleného rozmedzia 1 231 až 1 280 dolárov za uncu. Snažili sa dostať cenu zlata nahor napríklad počas chaosu na rozvíjajúcich sa trhoch, kvôli slabšiemu výsledku akcií na vyspelých trhoch, nižším výnosom dlhopisov a slabšiemu doláru. To všetko síce malo cenu zlata podporiť v raste, ale nepodarilo sa. Naposledy uverejnené objemy špekulatívnych obchodov u hedgeových fondov ďalej hovoria v ​​prospech pokrývania krátkych pozícií (tzv. short covering) a zlatu nahrávajú. Lenže do doby, než sa objaví udržateľný rast, sa bude veľká časť obchodníkov pozerať na vyššie ceny ako na dobrý signál k predaju. Cena nad 1 272 dolármi by mohla podobné myšlienky striasť a pomôcť zlatu presunúť sa nad ďalšou kľúčovou hranicu odporu na 1 308 dolároch za uncu. Naopak pri prepade pod 1 230 dolárov by mohlo dôjsť k úplne opačnému, teda zostupnému trendu.


 
Autor: Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Hedge fondy vsadili na rast komodít - veria im najviac za posledný rok

tuesday
04.03.2014
Trhy a makro | saxo

Kríza na rozvíjajúcich sa trhoch nezmizne, strach z devalvácie silnie a úrokové sadzby nákazlivo rastú

monday
03.02.2014
Trhy a makro | saxo

Karol Piovarcsy: riziko deflácie v Európe nie je zanedbateľné

sunday
02.02.2014
Trhy a makro | admin

Saxo bank - výhľad na prvý kvartál 2014

tuesday
14.01.2014
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)