Burzové obchody, ktoré zarobili stovky miliónov dolárov Ako-investovat.sk .


V predchádzajúcom článku som sa pozrel na niektoré z najslávnejších špekulácií, ktoré sa zapísali do histórie. Poďme sa pozrieť na ďalšie zaujímavé burzové obchody a traderov, ktorí ich zobchodovali.

 

 

Paul Tudor Jones

 

Najväčší burzový krach v histórií, známy ako Black Monday pripravil za jediný deň globálny akciový trh o vyše 500 mld. dolárov. Kým väčšina investorov utrpela ťažké straty, Jones dokázal krach predvídať a v správny čas vstúpiť do pozície. Exponenciálny rast hodnoty akcií, zadlžovanie sa spoločností a vydávanie veľkého množstva korporátnych dlhopisov, ktoré spoločnosti pravdepodobne nebudú môcť splatiť pokračovalo. Atraktívne boli hlavne vysoké úroky z dlhopisov, pre vysokú rizikovosť nesplácania. Inflácia bola však pomerne vysoká a FED neskôr kvôli je zníženiu zvýšil úrokové sadzby. Spôsobilo to, že mnoho portfólio manažérov začalo kryť alebo zatvárať svoje nákupné pozície. V pondelok po otvorení trhu miliardy dolárov predajných objednávok poslali akciový trh strmo nadol, Dow  skončil deň v 22 % strate. Jones v ten deň strojnásobil hodnotu svojich pozícií.

 

 

Louis Bacon

 

V roku 1990 Bacon správne predpovedal vznik  konfliktu medzi  Irakom a Kuwaitom, ktorý skončil sedem mesiacov dlhou okupáciou. Špekuloval na pokles akcií a nakúpil ropu. Keď došlo k invázii, ceny ropy vyleteli kvôli ohrozeniu jedných z najväčších ťažísk prudko nahor. Bacon vybral zisk a následne správne odhadol, že USA sa podarí vo vojne zvíťaziť a ropu predal. Ten istý rok taktiež špekuloval na pokles japonského akciového indexu Nikkei. Nadmerné kvantitatívne uvoľňovanie a prílišný optimizmus na akciových trhoch skončil bublinou. Ukázalo sa, že mal pravdu a v ten rok investorom fond pod jeho správou zarobil 86%.

 

 

Andrew Hall

 

Hall je známy hlavne vďaka svojim vysoko rizikovým ropným transakciám. Na nárast špekuloval už v roku 2003, pozície otvoril tesne pred intervenciou Iraqu do Kuwaitu, čo bola prvá väčšia udalosť, ktorá ceny ropy vyhnala nahor. O dva roky neskôr po hurikáne Katrina ropa pokračuje v raste, dosahuje 60 dolárov za barel. Vojenské konflikty medzi štátmi, ktoré sú hlavnými dodávateľmi spôsobili, že ropa sa vo svojom raste nezastavila až po rok 2008, dosahujúc cenu 140 dolárov za barel. Zaujímavé je, že Hall mal údajne zostaviť všetky svoje obchody tak, že ak by  ropa v roku 2008 neprekročila hranicu 100 dolárov (250 percentný nárast od počiatočnej ceny, na ktorej obchod otvoril), kontrakty by vypršali bezcenné. Vďaka tomu, že tento scenár bol vnímaný ako veľmi nepravdepodobný, protistrany boli ochotné za opčné prémie v prípade úspešnosti obchodu vyplatiť obrovský zisk. V roku 2008, keď Citigroup dostala od americkej vlády záchranný balík 45mld., v období svojich najväčších finančných problémov napriek všetkému Hall dostal za svoje obchody kompenzáciu 100mil. dolárov.

 

 

Prem Watsa

 

Tento pomerne málo známy kanadský investor dokázal výnimočne dobre zanalyzovať situáciu na americkom realitnom trhu. Už niekoľko rokov pred prasknutím realitnej bubliny varoval svojich investorov vo výročnej správe pred možnými problémami. V roku 2007, keď sa začali prejavovať vážne problémy  zatvoril vačšinu svojich pozícií a za voľný kapitál nakúpil pokladničné poukážky. Tiež nakúpil CDS swapy na akcie bánk, z ktorých väčšina bola v tom čase vnímaná ako  dobrá investícia a tie sa za menej ako za rok sa ocitli v bankrote (Fannie Mae, Freddie Mac...). Pokladničné poukážky, teda hotovosť, predal so ziskom 10%. Na CDS swapoch akcií bánk zarobil pre investorov 2,3mld. Na začiatku roka 2009 vystihol dno akciového trhu, opäť nakúpil akcie vrátane bánk a zviezol sa na silnom býčom trhu. Na rozdiel od Paulsona, dokázal zarobiť nie len na poklese bánk v roku 2008, ale vzápätí na jar 2009 otočil a zarobil aj na ich raste. Prečítajte si článok o Prem Watsovi a jeho spoločnosti Fairfax Financial.

 

 

Jim Rogers

 

Jim Rogers bol spoluzakladateľ Sorosovho Quantum fondu sa okrem vynikajúcich výsledkov v dobe ich spoločného investovania a svojej rekordne dlhej ceste okolo sveta na motorke preslávil zostavením komoditného indexu. Tento index je akýmsi portfóliom všetkých bežne obchodovateľných komodít, ktorý je na začiatku mesiaca vždy vyvážený podľa ich aktuálnej hodnoty. Teda umožňuje investorom pomerne jednoducho investovať do celého komoditného trhu jedinou transakciou. Rogers stále verí, že z dlhodobého hľadiska majú komodity obrovská rastový potenciál. V niektorých obdobiach index ponúkal naozaj vysoké výnosy, napríklad od svojho vzniku v roku 1998 po rok 2010 index vzrástol o 290%.

 

 

Andy Krieger

 

Po páde akciového trhu v roku 1987 sa investori začali zbavovať amerických dolárov a presúvať svoj kapitál do iných mien. Krieger tieto meny začal sledovať a dospel k tomu, že niektoré z nich sú výrazne nadhodnotené. Kapitál, ktorý mal ako trader k dispozícii investoval do opcií. Objem jeho objednávok dokonca mal v ten deň prevýšiť rezervy nového Zélandu. Veľkým tlakom vyvinutým na menu spolu so správnou analýzou dokázal touto špekuláciou fondu zarobiť za pár dní 300 mil. dolárov.

 

Zdroje obrázkov: theguardian.com, forbes.com, ca.finance.yahoo.com, businessinsider.com,toszdeakademia.com, economist.com

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (5)

Súvisiace články

Vlk z Wall Street - skutočný príbeh Jordana Belforta?

monday
17.02.2014
Trading a brokeri | jacoobstraka

Najslávnejšie obchody na burze - špekulácie ktoré pohli trhmi

saturday
01.02.2014
Trading a brokeri | jacoobstraka

Ako dopadli traderi z legendárnej knihy Stock Market Wizards po 20 rokoch?

saturday
18.01.2014
Hedge fondy | jacoobstraka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)