Vlk z Wall Street - skutočný príbeh Jordana Belforta? Ako-investovat.sk .


V Scorsesiho filme môžeme vidieť súťaž v hádzaní trpaslíkov, šimpanza v kancelárii a mnoho ďalších fikcií, ktoré dotvárajú film.  Ako sa však v skutočnosti stal za dva roky zo skrachovaného obchodníka z hovädzím mäsom riaditeľ spoločnosti s päťciferným nástupným platom?

 

 

Jordan Belfort za svoj život vystriedal niekoľko zamestnaní. Jeden z jeho prvých nápadov bol predávať ľad z boxov turistom na pláži, za jedno leto na tom spolu s kamarátom zo strednej školy zarobili 20 tis. dolárov. Po svojom odchode  z univerzity začal znova podnikať. Mal viacero nápadov, ale po tom, ako skrachovala jeho spoločnosť, ktorá sa zaoberala rozvozom mäsa a morských rýb sa začal zaujímať o predaj akcií. Zaujali ho hlavne vysoké provízie, ktoré mohol predajom dosiahnuť. Po vystriedaní niekoľkých zamestnaní ako maklér mal zarobených dosť peňazí na to, aby si mohol založiť svoju vlastnú firmu. Ako môžeme vidieť vo filme,  firma začínala s pár zamestnancami v garáži a za niekoľko mesiacov sa z nej stala spoločnosť zamestnávajúca stovky maklérov, s kanceláriou v centre New Yorku. Príbeh sa odohrával v 90-tych rokoch, kedy investori zažívali silný bull market na akciách.

 

Makléri Strattonu predávali akcie cez telefón podľa relatívne jednoduchej schémy, ktorú Belfort vytvoril hneď po založení svojej firmy. Na jednom z jeho školení, kde trénuje iných maklérov a vysvetľuje im techniky predaja túto schému popísal. Za základ úspechu považuje to, aby predajca dokázal používaním rôznych techník dostať  klienta od jedného bodu - začiatku telefonátu do druhého bodu - kúpy akcie. Tak vznikol názov Straight Line System. Belfort však učil svojich maklérov schému odlišnú od tej, ktorú prezentuje dnes. Predaj akcií cez telefón zahŕňal nespočetné množstvo manipulačných techník,  kupujúci sa ocital často pod veľkým tlakom. Najbežnejšie sa predávali penny stocks, alebo tzv. pink sheets (nemuseli spĺňať niektoré požiadavky SEC). Keďže pink sheets neboli kótované na burze tak, ako sú bežné akcie, fundamenty týchto spoločností boli často nejasné. To umožnilo maklérom podať informácie tak, aby vyvolali u klienta pocit bezpečia a zároveň pocit reálneho zárobku. Bolo teda úplne bežné, že sa za jeden telefonát podarilo maklérovi predať akcie za desiatky tisíc  dolárov. Belfort sa v interview pre The Telegraph vyjadril: „Zamestnanec Strattonu zarábal priemerne 1mil. ročne, možno viac“.

 

Spoločnosť však neostala pri samotnom predaji akcii cez telefón. Začali používať tzv. Pump and Dump schému. V nej sa väčšinou obchodujú akcie firiem s čo najmenšou trhovou kapitalizáciou, pretože práve tie sa dajú najjednoduchšie manipulovať. Belfort a ostatok manažmentu za svoje peniaze nakúpili akcie týchto spoločností. Potom využili stovky maklérov na to, aby presvedčili svojich klientov ku kúpe. Títo klienti väčšinou boli ochotní akcie kúpiť v podstate okamžite - firma im predtým radila kúpiť tzv. blue chip spoločnosti, ktoré ponúkali stabilný rast a klienti na nich zvykli zarobiť, častokrát aj napriek vysokým  poplatkom. Obrovské množstvo nákupných objednávok od klientov potom hodnotu akcií s malou trhovou kapitalizáciou, kde je objem objednávok typicky malý vyhnalo prudko nahor. Belfort potom predal svoje akcie a vybral tučný zisk. Neskôr však na akciách nastala korekcia, trh si uvedomil, že sa jednalo o falošný signál a klienti Strattonu prišli o veľkú časť svojich úspor.

 

Aj keď väčšina akcií, ktoré Stratton Oakmont predával a IPO, ktoré realizoval skončili veľmi zle, predsa existuje jeden svetlý príklad. Firma Steva Maddena, ktorá sa venuje výrobe topánok mala veľmi úspešné IPO, jej akcie sa stále obchodujú (SHOO). Spoločnosť prosperuje  aj napriek tomu, že Belfortova spolupráca s FBI viedla k zatknutiu Steve Maddena (bol odsúdený na 31 mesiacov kým Belfort si odsedel len 22). Madden sa v rozhovore pre Business Insider vyjadril: „Darí sa nám výborne, spoločnosť má po celom svete 185 pobočiek.“ Jej trhová kapitalizácia sa zvýšila z 20 mil. dolárov na 2.3 mld.

 

 

Belfortov koniec sa však od filmu v mnohom nelíšil. Prvýkrát bol zatknutý po tom, ako Belfort  pod vplyvom drog kopol svoju manželku a tá spadla dolu zo schodov. Následne sa pokúsil ujsť v aute so svojimi deťmi. Bol umiestnený na kliniku pre drogovo závislých a podstúpil dlhotrvajúcu liečbu. Krátko na to, ako bol z kliniky prepustený ho FBI zatkla za pranie špinavých peňazí a niekoľko rôznych burzových podvodov. Po spolupráci s FBI, ktorej pomohol usvedčiť množstvo ľudí, medzi nimi aj svojho kolegu a spoluzakladateľa firmy Dannyho bol odsúdený na 22 mesiacov a zaplatenie 100mil. dolárov (momentálne by mal odvádzať do fondu určeného na kompenzáciu svojich obetí okolo 50% svojho príjmu). Napriek tomu má v súčasnosti Belfort pomerne vysoký príjem. Z práv na film Vlk z Wall Streetu a z predaja svojich dvoch kníh má príjem okolo 1.5 mil. dolárov. Spolu s príjmami z motivačných videí a školení predajcov dosiahol jeho priemerný ročný plat od prepustenia takmer milión dolárov, údajne však doteraz prispel do spomínaného fondu len okolo 200tis. dolármi.

 

Paradoxom je, že Belfortova firma nesídlila na Wall Street napriek tomu, že jeho kniha Vlk z Wall Street a film o ňom má Wall Street v názve. O boiler rooms, ako sa nazývajú spoločnosti podobné Belfortovým telefonistom, bol natočený aj starší film s výstižnejším názvom Boiler room.

 

Prečítajte si náš starší článok o tom čo je to Boiler room a Bucket shop

Pozrite si aj diskusiu k filmu Vlk z Wall Street


Len dodám, že podľa toho čo sám napísal nedávno na svojej stránke, tak všetky príjmy z predaja práv na film a z knihy dáva na spomínanú kompenzáciu.
A ešte jedna poznámka, ale neviem na koľko je pravdivá, tak za privátne konzultácie so spoločnosťami v oblasti predaja berie 50 tisíc denne. Hoci sadu jeho CD-čiek a knihu čo sa tyka predaja si viete kúpiť za 2 000 dolárov. Pridal: Marian dňa 16.02.2014 o 10:51

Dávam do pozornosti aj iné filmy z prostredia financií.

http://www.kinema.sk/clanok/36521/desat-filmov-z-prostredia-financii.htm
Pridal: Michal Šmajda dňa 16.02.2014 o 11:08

Marian, myslim ze je realne, aby bral 50 tisic. Ved za jednu motivacnu rec pre konferenciu CEO´s zobral 30 tis. za hodinu :)Pochubujem vsak o jeho príspevkoch do fundu. Peniaze urcite posiela, ale zatial len velmi malo: http://pagesix.com/2014/02/10/is-wolf-of-wall-street-hiding-millions-to-avoid-victim-payments/ Pridal: Jakub Straka dňa 16.02.2014 o 12:04
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:3 Komentáre Galéria (3)

Súvisiace články

Burzové obchody, ktoré zarobili stovky miliónov dolárov

thursday
13.02.2014
Trading a brokeri | jacoobstraka

Najslávnejšie obchody na burze - špekulácie ktoré pohli trhmi

saturday
01.02.2014
Trading a brokeri | jacoobstraka

Ako dopadli traderi z legendárnej knihy Stock Market Wizards po 20 rokoch?

saturday
18.01.2014
Hedge fondy | jacoobstraka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)