Janet Yellenová , Nostradamus FEDu Ako-investovat.sk .


Janet je typickým predstaviteľom amerického keynesiánstva. Spolu so súčasným predsedom Fedu, Benom Bernankom, sa Yellenová podieľala na tvorbe stratégii pre oživenieekonomiky po začiatku krízy v roku 2008. Minulý týždeň při svojom výsluchu pred senátom potvrdila, že nezamestnanosť pre ňu predstavuje najväčšiu hrozbupre Americkú ekonomiku. Trh ani senát neočakával, že jej menovaním sa súčasná politika FEDu výrazne zmení. Pravdepodobne bude pokračovať v Bernankeho stopách, ktorými sa FED snaží pomôcť oživeniu ekonomiky po finančnej kríze. Potvrdilo sa, že v „holubičom tóne „ ju držia na uzde jej kolegovia z FOMC, hlavne Richard Fisher a Charles Plosser, ktorí kritizujú súčasnú politiku FEDu, kvôli obavám z nekontrolovateľného rastu inflácie v budúcnosti.
 
Do tohto momentu, sa však obavy jej odporcov nepotvrdili, práve naopak, Yellenová potvrdzuje svoje schopnosti správne odhadovať vývoj ekonomiky. Ako jedna z mála ekonómov, už v roku 2005 vytušila hroziacu krízu. „Analýzy indikujú, že ceny bývania sú abnormálne vysoko. Ide o bublinu, aj v prípade ak by sme vzali v úvahu faktory, ktoré vysvetľujú vyššie ceny bývania napríklad pomocou nízkych úrokových sadzieb“. Medzi rokmi 2009 a 2012 Wall Street Journal vyhodnotil viac ako 700 predpovedí, ktoré vyslovili 14-ti tvorcovia politiky FEDu. Yellenová sa v tomto porovnaní umiestnila prvá a potvrdila tým svoju schopnosť pragmatickej analýzy ekonomických dát. Napriek tomu, že jasne ukázala kde v súčasnosti ležia jej priority, patrí Yellenová medzi najhlasnejších zástancov nízkej inflácie, ako spôsobu udržania vysokej zamestnanosti a ekonomického rastu. V roku 1996 sa ako vtedy pomerne neznáma guvernérka postavila názoru šéfa FEDu ,Alana Greenspana, kedy argumentovala, že práve nízka inflácie je vhodnejšia ako nulová.
 
Od roku 2010 Yellenová patri k najznámejším podporovateľom záväzku držaťinfláciu na 2% ročne. Jej doterajší kariérny život je ukážkou úspechov, pri ktorom väčšina z nás vyzerá ako ulievači. Yellenová sa ideálným šéfom prevšetkých. Podľa prieskumu stanice CNBC si väčšina Wall Street praje práve Yellenovú ako budúcu šéfku FEDu, a nie sú sami. Je obľúbenec predemokratov v kongrese, pracovné odbory a je preferovaná i ľuďmi z oblasti monetárnej politiky. Práve jej transparentnosť pri komunikácii stratégii FEDu a americkej centrálnej banky má pomôcť napraviť komunikáciu pri ktorej bývalý šéf, Benom Bernank posledné mesiace zlyhával.
 
Osobné: Narodená 13. Srpna 1946 v New Yorku . Vydatá za Georga Akerlofa , držiteľa Nobelovej ceny za ekonómiu v roku 2001, jej jediný syn Robert Akerlof vyučuje ekonómiu na univerzite v U.K
 
Vzdelanie Magistersky titul v ekonómii získala na Brownovej univerzite v roku 1967 , Ph.D. získala na univerzite v Yale v roku 1971.
  • 1971-1976 — Odborná asistentka na Hardwardskej univerzite
  • 1977-1978 — Ekonómka pre FED, oddelenie medzinárodných financií.
  • 1978-1980 — Vyučujúca na London School of Economics and Political Science
  • 1980-1985 — Odborná asistentka na University of California, Berkeley
  • 1985-súčastnosť¨- Profesorka na University of California, Berkeley
  • 1994-1997 — Členka rady guvernérov FEDu
  • 1997-1999 — Predsedkyňa poradcov bieleho domu pre ekonómiu
  • 2004-10 — Predsedkyňa Americkej centrálnej banky pre San Francisko.
  • Říjen 4, 2010–súčasnosť —podpredsedkyňa FEDu
  • Únor 2014 – predsedkyňa FEDu
Autor: Lukáš Gánoczy, 17.2.2014
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)