Hedge fondy vsadili na rast komodít - veria im najviac za posledný rok Ako-investovat.sk .


Február priniesol komoditám výborné výsledky. Širší komoditný index DJ – UBS si pripísal viac ako 5 percent, čo bolo dokonca viac, než pri indexe amerických akcií S&P 500. Ten pritom dosiahol nové rekordné maximá a podarilo sa mu ísť opačným smerom, než sa vyvíjali výnosy dlhopisov a makroekonomické dáta. Za dobrými výkonmi komodít stáli predovšetkým nasledujúce faktory:
  • Nepriaznivé počasie v Brazílii a Spojených štátoch dodáva podporu hneď niekoľkými komoditám – od kávy a cukru až po sójové bôby a ropu WTI.
  • Slabnúca obavy o ekonomický rast dvoch najväčších spotrebiteľov komodít na svete – Spojených štátov a Číny.
  • Riziko sa teraz týka hlavne rozvíjajúcich sa trhov, na čele s Ukrajinou.
  • Obchodníci sa musia vysporiadať s dôsledkami doteraz najväčšieho týždenného prepadu čínskeho jüanu.
Niektoré z týchto tém budú komodity ovplyvňovať aj počas marca. Avšak s tým, ako zima v Amerike postupne slabne a prenecháva priestor jari, by mohlo dôjsť k zmierneniu faktorov súvisiacich s počasím. Dôležitými premenným sú stále ekonomické dáta prichádzajúce zo Spojených štátov a Číny, rovnako ako obavy o to, ako to nakoniec dopadne na Ukrajine.
 
Poľnohospodársky sektor rástol o viac ako 10 percent. K tomu mu dopomohla hlavne neobyčajná rally na káve typu arabica. Dvojciferné výnosy sme mohli vidieť aj pri cukre, pretože extrémne sucho v Brazílii ohrozuje tamojšiu úrodu. Práve Brazília je najväčším producentom a exportérom týchto dvoch komodít. Chladné počasie v Spojených štátoch potom zdvihlo ceny pšenice – trhy sa totiž obávajú, že by mohlo dôjsť k poškodeniu zimnej úrody. Zvýšil sa tiež dopyt po sójových bôboch pre export, pretože ich zber v Brazílii mešká.


 
Vzácne kovy si udržali veľmi sľubný výkon z januára. Mnoho obchodníkov pritom muselo zmeniť svoje negatívne očakávania. Hlavne keď bola prelomená hranica odporu a dôležitý technický 200-denný kĺzavý priemer u oboch drahých kovov. Podporu im poskytujú klesajúce výnosy dlhopisov spolu s horšími číslami z americkej ekonomiky, ale aj prvý menší medzimesačný nárast množstva ETP od decembra 2012. Rastový potenciál však môžu ohroziť známky slabnúceho dopytu po fyzických kovoch – najmä v porovnaní so súčasnými vysokými hodnotami.


 
Energetický sektor si viedol zmiešane. Pozornosť sa upierala hlavne na zemný plyn, a to s ohľadom na extrémnu volatilitu, ktorá ho v priebehu februára sprevádzala. Na konci mesiaca sa pritom cena plynu toľko nelíšila od stavu zo záveru januára. Počas tejto doby sa ale vyšplhala o viac ako štvrtinu a chvíľu na to stretol plyn najväčší týždenný prepad od roku 1996. Americká ropa mohla ťažiť podporu z nezvyčajne chladného počasia, ktoré zdvihlo dopyt rafinérií nad obvyklé hodnoty. Zdokonalená infraštruktúra ropovodov z amerického stredozápadu smerom k Mexickému zálivu pomohla 14 percentami k zníženiu zásob v Cushingu, hlavnému prekladisku americkej ropy obchodovanej na burze v New Yorku. Ropa WTI sa tak mohla tešiť z relatívne lepšej výkonnosti oproti Brent. Cenový rozdiel medzi oboma typmi ropy sa nakoniec znížil o viac než dva doláre.
 
Naopak medi sa vôbec nedarilo a minulý týždeň zakončila na takmer najnižších hodnotách za posledné dva mesiace. Dôvodom boli obavy o spomaľujúci rast Číny. A dopyt po tomto kove by mohlo negatívne ovplyvniť aj nedávne oslabovanie čínskeho jüanu. Týka sa to dopytu ako zo strany komerčných záujemcov, tak aj od tých, ktorí meď využívajú na získavanie peňazí inak ako od bánk. Práve tieto úvery sú pre nich totiž stále nedostupnejšie.
 
Hedgeové fondy vsádzajú na býčí trh u komodít a veria im najviac za posledných 34 mesiacov
 
Výborné výsledky a niekoľkonásobné prelomenie technických hraníc počas februára viedlo k tomu, že komodity začali horlivo vyhľadávať aj hedgeové fondy. Od prvého januárového týždňa sa stávky na býčie výkony u 24 komodít obchodovaných na amerických trhoch zdvihli o 59 percent. Okolo 18. februára potom došlo ku kulminácii a celkový počet čistých dlhých pozícií sa dostal až na najvyššiu úroveň od apríla 2011. Nákupný zoznam fondov pritom pozostával z neuveriteľných 23 z 24 komodít. Rozsiahle nákupy však môžu eventuálne viesť k tomu, že sa niektoré komodity stretnú s likvidáciou dlhých pozícií – a to kedykoľvek, ak začne klesať momentum alebo dôjde k zmene fundamentov. Napríklad pri rope WTI, ktorej chýba na prekonanie rekordného množstva čistých dlhých pozícií len pár tisíc kontraktov. Čo sa týka percenta všetkých otvorených pozícií, je situácia čoraz ostrejšia. Zodpovedá to mimoriadnym číslam, ktoré sme nemohli pozorovať ani pri nedávnych udalostiach s globálnym dosahom – napríklad počas vojny v Líbyi v roku 2011, pri sankciách za obohacovanie uránu pre Irán z roku 2012 alebo keď vlani v lete trápili Sýrii útoky chemických zbraní a Líbya prerušila vývoz svojej ropy.


 
Zlato konsoliduje svoju cenu po tom, čo dopyt po fyzickom kove po rally oslabuje
 
Žltý kov v priebehu minulého týždňa dosiahol na štvormesačné maximum. Potom si ale vzal oddychový čas a po dvoch mesiacoch dobrých čísel sa začala jeho cena konsolidovať. Zlato najprv na začiatku roka podporoval silný fyzický dopyt zo strany Ázie, a potom aj investorská komunita. K tej patrili aj hedgeové fondy, ktoré zlato podcenili a naopak očakávali, že jeho cena bude v tomto roku naďalej klesať. Potom, čo sa kov nedávno vyšplhal nad 200-denný kĺzavý priemer (ktorý je teraz na 1 300 dolároch za uncu), narástlo množstvo čistých dlhých futures pozícií držaných zaistenými fondami za týždeň o tretinu. A aj keď jeho momentum začína slabnúť, stále zostáva pozitívne. A mohla by mu pomôcť aj súčasná kríza na Ukrajine. Na druhú stranu si nešlo nevšimnúť, že dopyt po fyzickom zlate zo strany Číny a Japonska začína spomaľovať. Konkrétne po nedávnom prekonaní hranice 1 300 dolárov za uncu. To len potvrdzuje citlivosť ceny v závislosti na vývoji fyzického dopytu. Čínsky jüan zažil v uplynulom týždni najväčší týždenný prepad v histórii, čo by v krajine mohlo otriasť doteraz silným dovozom a dopytom po zlate. Špekulanti sú však teraz spokojní, že si držia dlhé pozície. A aby sa tento stav zmenil, muselo by zrejme dôjsť k prudkému poklesu ceny zlata pod 1 300 dolárov.
 
 
Dopyt po rope s prichádzajúcim teplejším počasím spomaľuje
 
Ceny ropy na oboch stranách Atlantiku na konci mesiaca klesali. Zvýšený dopyt po teple v posledných mesiacoch by mal poľavovať, pretože sa čaká nástup priaznivejšieho počasia. Práve to by mohlo zmierniť tlak na rafinérie, ktoré sa tak konečne môžu začať pripravovať na údržbovú sezónu. Počas nej je dopyt po rope už tradične nižší, a teda by ceny ropy Brent a WTI začiatkom marca nemali prekročiť 110,50 dolára za barel, respektíve 104 dolárov za barel. Ako som už spomenul predtým, množstvo špekulatívnych pozícií pri rope WTI dosiahlo najvyšších hodnôt od minulého septembra. Vtedy sa svet obával možných leteckých zásahov v Sýrii a štrajk v líbyjských prístavoch viedol k výraznému prepadu dodávok ropy. Teraz však hrozí riziko prudších korekcií – najmä keď dochádza k zmierneniu dopadov krutej zimy v Spojených štátoch.
 
 

Autor: Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Zlato vyčkáva na impulz k lepším zajtrajškom

tuesday
11.02.2014
Trhy a makro | saxo

Averzia k riziku nahráva zlatu. Rope WTI dochádza pri hranici 100 $ za barel dych

tuesday
28.01.2014
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)