Rast HDP v závere roku potiahli najmä investície Ako-investovat.sk .


Štatistický úrad SR dnes potvrdil odhad medziročného rastu reálneho HDP pre 4. štvrťrok 2013 na úrovni 1,5 %. Tempo rastu HDP tak oproti predchádzajúcemu štvrťroku (+0,9 % r/r) výrazne zrýchlilo. Štatistici rovnako potvrdili aj medzikvartálne tempo rastu 0,4 %. 
 
Zverejnená štruktúra rastu bola blízko našich očakávaní. K rastu ekonomiky prispelo najmä oživenie investícií do fixných aktív. Investície do nich zaznamenali po dvoch rokoch poklesu prvýkrát medziročný rast, pričom boli vyššie o 4 % r/r. Najrýchlejšie rástli investície vo verejnej správe (+11,7 %) – tvoria však pomerne malú časť z celkových investícií. Investície firiem vzrástli o 4,3 %. Rástli najmä investície do strojov a dopravných prostriedkov. Naopak, investície do budov medziročne mierne klesli. Najviac (až 25 %) investícií pripadlo na priemyselnú výrobu. Zotavenie investícií nám naznačuje, že pozitívny sentiment z eurozóny súvisiaci s oživovaním hospodárstva sa pomaly presúva aj na našich podnikateľov. K rastu kladne prispel aj mierne nižší pokles zásob než pred rokom. 
 
Pozitívne k HDP prispievala aj spotreba domácností, ktorá rástla tempom 0,4 % medziročne. Lepší vývoj v tejto oblasti naznačoval už vývoj maloobchodných tržieb, ktoré vo 4. kvartáli vzrástli o 2,2 % r/r. Už druhý štvrťrok po sebe prekvapivo pozitívne prispievala k rastu HDP aj spotreba verejnej správy. Jej medziročný rast sa zrýchlil z 2,5 % v 3Q na 2,8 %. 
 
Naopak, čistý export ekonomický rast tlmil. Bolo to tak najmä pre vyšší rast dovozu (7,4 % r/r) pri spomalení rastu vývozu (6,6 % r/r). Slabší výsledok nám naznačovali aj už skôr zverejnené výsledky štatistík zahraničného obchodu. 
 
Miera nezamestnanosti podľa Výberového zisťovania pracovných síl vo 4. štvrťroku vzrástla o 0,1 p. b. a dosiahla úroveň 14,2 %. Bez práce tak bolo takmer 387 tisíc nezamestnaných. Oproti rovnakému štvrťroku roku 2012 však bola 0,2 p.b. nižšia. Dáta ústredia práce pritom naznačovali, že nezamestnanosť v 4. štvrťroku klesala. Zvýšila sa však aj celková zamestnanosť, ktorá bola podľa VZPS medziročne vyššia o 0,6 %. 
 
Rast HDP v EÚ vo štvrtom kvartáli rovnako zaznamenal zrýchlenie (medzikvartálne podľa predbežných dát stúpol o 0,3 %). Vývoj sentimentu podnikateľov v zahraničí naznačuje pokračovanie postupného oživovania hospodárstva aj v ďalších kvartáloch. Štruktúra HDP na Slovensku za 4. štvrťrok naznačuje, že ekonomické oživenie pokračuje aj v rámci domáceho dopytu. Dôležité je najmä obnovenie investícií. Zverejnená štruktúra tak predstavuje pozitívne riziko pre náš odhad tempa rastu HDP v roku 2014 na úrovni 1,7 %.
 
 
 
Martin Baláž, analytik Slovenskej Sporiteľne
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Nezamestnanosť na Slovensku - v decembri stagnovala

wednesday
22.01.2014
Trhy a makro | balaz.martin

Spotreba domácností rástla prvýkrát od roka 2009

tuesday
10.09.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Štruktúra rastu HDP na Slovensku

tuesday
11.06.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

saxo

kasik

ts
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)