Ekonomika Ukrajiny je v problémoch Ako-investovat.sk .


Nedávne nepokoje v Kyjeve zamerali pohľady investorov na Ukrajinu. Ukrajina, chudobná krajina s HDP na osobu na úrovni Namíbie alebo Alžíru, neprechádza len obdobím politického rozvratu, ale trpí aj po ekonomickej stránke. Neoficiálne odhady hovoria o 58-percentnom podieli šedej ekonomiky na HDP Ukrajiny, ktoré v roku 2012 činilo 176 mld. dolárov. Na porovnanie – čo sa týka počtu obyvateľov, takmer 4,5-krát menšia Česká republika vyprodukovala v roku 2012 HDP vo výške 196,5 mld. dolárov.

 

Okrem nízkej ekonomickej a životnej úrovne má Ukrajina problémy hlavne s vonkajšou rovnováhou. Výmenný kurz bol de facto pevne naviazaný na americký dolár. Ešte pred eskaláciou situácie vo februári sa výmenný kurz pohyboval na úrovni okolo 8 hrivien za dolár, na ktorej sa pohyboval od tretieho štvrťroku 2009. Takto nastavený kurz však ekonomike Ukrajiny nevyhovuje.

Platobná bilancia

Ešte do polovice prvej dekády nového tisícročia bol ukrajinský bežný účet v prebytku. Od konca roku 2006 sa situácia bežného účtu zhoršuje. Pozitívny vplyv na bežný účet mala depreciácia meny z približne 5 hrivien za dolár na už zmienených 8 hrivien za USD. Znehodnotenie meny prinieslo ekonomike na pár štvrťrokov zlepšenie salda bežného účtu. Od roku 2011 sa vonkajšia nerovnováha zhoršuje.

 

Deficit bežného účtu a výmenný kurz:

Zdroj: Autor podle www.bank.gov.ua

 

V treťom štvrťroku 2013 dosiahol deficit takmer 12 % HDP. Podľa predbežných odhadov centrálnej banky deficit bežného účtu dosiahol za celý rok 2013 16,1 mld. dolárov (8,9 % HDP).

 

Bilancia tovarov a služieb:

Zdroj: Autor podle www.bank.gov.ua

 

V roku 2013 export klesol o 7,6 % na 64,9 mld. dolárov, pričom najväčší pokles sa týkal vývozu strojov (- 20,1 %) z dôvodu poklesu exportných objemov železničnej dopravy do Ruska, vývozu chemických produktov (- 13,8 %) a metalurgických produktov (- 7 %), ktoré boli ovplyvnené hlavne poklesom cien železných kovov. Na druhej strane došlo k poklesu importu zemného plynu, strojov a rastu importu poľnohospodárskych produktov a dovozu služieb. Na vonkajšiu nerovnováhu má vplyv aj rast reálnych miezd, ktorý v uplynulých 11 rokoch dosahoval v priemere 8,9 % ročne. 

 

Čisté priame zahraničné investície a portfóliové investície:

Zdroj: Autor podle www.bank.gov.ua

 

Jednou z ďalších ekonomických ťažkostí je aj vývoj finančného účtu, hlavne priamych zahraničných investícií. Oproti 9 mesiacom roku 2012 klesli v roku 2013 PZI o približne 48 %. Odhady PZI za celý rok naznačujú príliv vo výške 3 300 mil. USD, čo je o 3 327 mil. USD (- 50 %) menej ako v roku 2012 a približne 51 % pod sedemročným priemerom rokov 2006 – 2012. Portfóliové investície za tri štvrťroky 2013 zaznamenali oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roku nárast o približne 1 165 %.

 

Priame zahraničné investície:

Zdroj: Autor podle www.bank.gov.ua

Devízové rezervy

Jedným z ďalších problémov sú klesajúce devízové rezervy centrálnej banky. Len za posledné tri mesiace uskutočnila centrálna banka na devízovom trhu intervencie v objeme okolo 3 400 mil. USD (822 mil. v novembri, 860 mil. v decembri a 1 700 mil. v januári). V roku 2012 stratila banka devízové rezervy v objeme 7 248 mil. USD (pokles o 22,8 %). Za rok 2013 a január 2014 stratila centrálna banka dohromady 3 746 mil. USD devízových rezerv (pokles o 27,5 %).

 

Devízové rezervy:

Zdroj: Autor podle www.bank.gov.ua

 

Ku koncu roka 2013 devízové rezervy kryli len 2,5 mesiaca dovozov – bežne sa ako „rule of thumb“ používa ako spodná hranica krytie trojmesačných dovozov.

 

Krytie dovozu:

Zdroj: Autor podle www.bank.gov.ua

 

Udržovať fixný výmenný kurz v takomto usporiadaní sa nejaví ako vhodná politika. Uvoľnenie výmenného kurzu voči doláru by ekonomike pomohlo znížiť deficit bežného účtu aj vyriešiť problém centrálnej banky s klesajúcimi devízovými rezervami. Nepružný výmenný kurz je rovnako nebezpečný v prípade náhleho a rýchleho odlivu kapitálu. Od konca roku 2013 do dnešného dňa (7. 3.) hrivna oslabila o 10,5 %. Takéto oslabenie pravdepodobne nebude dostatočné. Ak bude centrálna banka naďalej strácať rezervy, bude musieť mena depreciovať omnoho viac, prípadne bude treba zmeniť režim kurzovej politiky.

Záver

Ukrajinská ekonomika je momentálne v podobnom stave ako tá česká v prvej polovici 90. rokov minulého storočia. Nízky HDP na osobu, nízka pridaná hodnota (reflektovaná v úrovni spracovania vývozných artiklov), nízka produktivita, narastajúce obchodné deficity a nepružný výmenný kurz. K tomu všetkému sa pridáva ešte agrárny charakter zeme (9 % HDP tvorí poľnohospodársky sektor), rozpočtové deficity, rastúce zadlženie (vonkajšie aj vnútorné) a v neposlednom rade extrémna korupcia.

 

Autor pracuje jako analytik Infinity Capital, o.c.p., a.s.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (6)

Súvisiace články

Analýza ekonomickej situácie vo Venezuele

wednesday
09.04.2014
Trhy a makro | pohorsky.josef

Iracký Kurdistán, región investičných príležitostí

friday
21.03.2014
Investície | Peter Matay

Rusko, Ukrajina a trhy

thursday
13.03.2014
Trhy a makro | saxo

Peter Bálint, Infinity Capital - video rozhovor

tuesday
15.10.2013
Hedge fondy | admin | VIDEO

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)