Robinhood – do prvého brokera bez poplatkov investoval aj Google Ventures Ako-investovat.sk .


Vlad Tenev a Baiju Bhatt, zakladatelia startupu Robinhood, začali svoju kariéru vo finančnom sektore vytváraním obchodných systémov pre najväčšie firmy na Wall Street. Ich úlohou bolo vyvíjať softvér pre high frequency trading. Práve vtedy nadobudli víziu vytvoriť brokera bez poplatkov. Uvedomili si totiž, že tieto finančné spoločnosti majú extrémne nízke transakčné náklady pri obchodovaní. Túto výhodu high frequency tradingu chceli ponúknuť aj retailovým investorom, spolu s inovatívnym prístupom k investovaniu a poskytovaniu brokerských služieb.
 
 
Projekt dvoch ambicióznych študentov Stanfordu s viac ako 5000 obchodovateľnými akciami a výnimočne prepracovanou mobilnou platformou upútal pozornosť médií. Na prvý pohľad sa tento online broker možno mnohým podobá na pochybné sprostredkovateľské spoločnosti, ktoré si príjmy z „obchodovania bez poplatkov“ nahrádzajú extrémne vysokým spreadom alebo poplatkami za vedenie účtu.
 
Keď sa však pozrieme na interview, v ktorom spoluzakladatelia spoločnosti vysvetľujú, ako zarábajú peniaze, zistíme, že to zakladatelia Robinhood myslia seriózne. Startup Robinhood má podporu prominentných venture investorov vrátane Google Ventures, ktorí do nich investovali okolo 3 mil. dolárov.
 
Online brokerov častokrát sprostredkovanie obchodu nestojí takmer nič. RobinHood svojim klientom chce poskytnúť obchodovanie na burze bez poplatkov. Náklady sa snažia minimalizovať zamestnaním malého množstva ľudí, väčšinu ich personálu tvorí zákaznícka podpora. Zarábať budú na poplatkoch na poskytnutie dodatočných prostriedkov na obchodovanie. Na niektorých trhoch budú burzou odmenení za vytváranie likvidity. 
 
Robinhood síce vyzerá pre zákazníkov veľmi sľubne, ale pred vami v rade čakajú na používanie aplikácie desiatky tisíc investorov. Prístup k platforme bez poplatkov sa dá získať pozvaním svojich priateľov. Každý nový klient, ktorého spoločnosti získate, vás v rade posunie dopredu. V budúcnosti Robinhood chystá pre svojich zákazníkov poskytovať aj prémiové splatené služby.
 
 
Broker zatiaľ umožňuje len obchodovanie akcií bez páky, to by sa však podľa ich oficiálnej stránky malo čoskoro zmeniť. Tiež plánujú rozšíriť ponuku inštrumentov, tento rok by sme sa mali dočkať aj opcií a menových párov. Mobilná aplikácia funguje len na iOS, má výnimočný dizajn a exekúcia je podľa všetkého veľmi rýchla. S využitím svojich predchádzajúcich skúseností ako tvorcovia technológií pre hedge fondy boli Tenev s Bhattom schopní zabezpečiť realizáciu transakcie v zlomkoch sekundy. Registrácia sa určite oplatí aj kvôli informáciám o vašich akciách. Prostredníctvom push notifikácií vás appka upozorní na zverejnenie výsledkov, splity alebo vyplácanie dividend. Taktiež ste upozornení na neobvyklý objem zobchodovaných akcií alebo vyššiu volatilitu.
 
 
 
 
Okrem obchodovania bez poplatkov, ktoré ocenia hlavne malí investori, je veľkou výhodou, že neexistuje žiadny minimálny povinný vklad. Rýchle obchodovanie s malými sumami peňazí ocenia hlavne mladí ľudia, ktorí momentálne tvoria veľkú časť klientov. Pokiaľ chcú obchodovať bez páky, je pre nich častokrát poplatok 10 dolárov pri otvorení pozície za niekoľko stoviek dolárov rozhodujúci. S malým množstvom peňazí si môžu vytvoriť napríklad svoje prvé portfólio, čo doteraz kvôli poplatkom nebolo vôbec atraktívne. Súčasťou appky je aj akási "sociálna sieť" pre investorov - miesto, kde sa dajú zdieľať názory na vývoj aktív alebo analýzy cenných papierov.
 
Jednoduchým zadaním emailovej adresy sa môžete aj vy zaregistrovať na Robinhood.com a počkať si na trading platformu bez poplatkov.

Super projekt. Skoda, ze len pre US Residents! Treba vzdy pozriet Terms & Conditions... Pridal: Donut dňa 11.03.2014 o 15:31

To som niekde tiez cital, ze postupne sa planuju rozsirit. Problem je skor, ze ani pre US residents kapacity zatial nestacia :) Pridal: Jakub Straka dňa 11.03.2014 o 16:42
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:2 Komentáre Galéria (3)

Súvisiace články

Slovenskí a českí brokeri - zmeny v poplatkoch

tuesday
17.09.2013
Trading a brokeri | martin.gulka

Výber brokera na investovanie s malou sumou

thursday
08.08.2013
Trading a brokeri | marianbednarcik

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)