Technická analýza a indikátory v tradingu

18.03.2014  /  Admin

V tomto článku si priblížime, čo je technická analýza a ako sa dá využívať v náš prospech. Základným nástrojom technického obchodníka je cenový graf (prevažne candlestick – sviečkový). Technický obchodník verí, že všetky dôležité fundamentálne faktory sa premietajú v cene, že sú priced in. Teda všetko čo k rozhodovaniu o krátkodobom obchode potrebujeme dokážeme vyčítať priamo z ceny – táto teória sa rozvinula hlavne s rozšírením internetu, kedy sú takmer všetky relevantné správy a fundamentálne informácie dostupné širokej verejnosti.

 

Technická analýza sa skladá z indikátorov (matematický prepis ceny podľa určitých kritérií) a price action. Indikátory sú často v popredí na mnohých vzdelávacích weboch, preto sa im v krátkosti povenujme. Nie je pochýb o tom, že vedia byť v správnych rukách užitočné. V mnohých prípadov sú však používané nesprávne a nadhodnocované, najmä nadšenými retailovými obchodníkmi. Je preto dôležité pristupovať k nim s rezervou. Indikátory môžeme rozdeliť do dvoch veľkých skupín:

 

Technická analýza je však viac než len kopa čiar. Je v podstate psychologickou analýzou. S vývojom ceny totiž sledujeme správanie sa davu účastníkov trhu a na základe neho robíme rozhodnutia. Support a resistence úrovne sú asi najjednoduchšou formou analýzy vývoja ceny.

 

Ľudia napríklad vo všeobecnosti radi zaokrúhľujú čísla, tak aby boli lepšie zapamätateľné. Aj schôdzku si pravdepodobne dohodnete radšej na 16:00 ako na 16:04. Zaokrúhľovanie máme jednoducho v krvi. Na trhoch obchodujú ľudia, ktorí tiež radi zaokrúhľujú.

 

 

Na obrázku máme denný graf zlata. Všimnite si vyznačené čísla. Trh zaokrúhľoval tak isto ako vy. Treba mať vždy na pamäti, že technická analýza je do veľkej miery skúmanie ľudskej psychiky. Trh tvoria ľudia ako je každý jeden z nás. Ak sa naučíme ako sa ľudia správajú, získame veľkú výhodu pri obchodovaní.

 

Ďalšou základnou črtou človeka, keď pracuje s číslami je, že zvykne robiť priemer. Koľko stupňov býva auguste? V priemere 25. Človek si ľahšie zapamätá jedno číslo a preto si robí priemery aj v trhu. Teraz použijem indikátor. Presnejšie je to len zobrazenie priemeru v čase. 

 

 

Použil som tie najviac používané. Ročný a polročný priemer. Všimnite si, že cena sa od nich zvykne odrážať. Ľudia majú radi priemery a aj okrúhle čísla a technická analýza je spôsob akým čítať ľudské správanie.

 

Mnoho začínajúcich obchodníkov má s technickou analýzou problémy a robí chyby. Spomeňme si tie najčastejšie.

 

Byť technickým obchodníkom teda neznamená používať milión indikátorov ani veštiť z komplikovaných a 100% funkčných patternov, byť technickým obchodníkom znamená vedieť čítať správanie sa účastníkov na trhu, vyhodnocovať úrovne ponuky a dopytu a získať štatistickú výhodu. Technická analýza je skvelý spôsob ako časovať vašu činnosť v trhu. V ideálnom prípade fundamentálna a technická analýza sú v symbióze a hovoria vám rovnaký príbeh, mnoho obchodníkov je však schopných vystačiť si iba z technickou analýzou.

 

V dnešnom článku sme si povedali o základoch technickej analýzy a princípmi, ktoré za ňou stoja. Predstavili sme si tiež základné rozdelenie indikátorov a časté chyby začínajúcich obchodníkov. 

 

Autor, Adam Ondrejička, je aktívny obchodník a autor na webe tradingroup.eu.

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk

Ostatné články evidované pod administrátorom webu, autorsky nezaradené. Máš chuť prispievať aj ty? Neváhaj nás osloviť.