Iracký Kurdistán, región investičných príležitostí Ako-investovat.sk .


V Decembri 2012 sa na Slovensku uskutočnila veľmi významná udalosť, ktorú však väčšina z nás prehliadla.

 

Na Slovensko zavítala historicky prvá delegácia z Irackého Kurdistanu, jednej z najhorúcejších destinácii pre investície, rozvoj a obchod. Krajina s neuveriteľnými možnosťami, dopytom a peňažnými zdrojmi môže byť východiskom pre Slovenský trh, kde v súčasnosti prevláda "neúprosný súboj" o zmenšujúce sa zdroje. Táto zóna na prvý pohľad pripomína našu nedávnu minulosť po páde komunizmu, kedy podniky rástli a konkurenčný boj sa obmedzoval na gentlemanské výmeny a podania rúk.

 

 

Delegácia bola vedená Ministrom Herisom Muharamom, riaditeľom Kurdistan Investment Board, ktorý pricestoval na svoju historicky prvú návštevu Slovenska a Rakúska, aby prezentoval investičné príležitosti a nadviazal kontakty. Minister sa stretol so zástupcami Slovenského ministerstva hospodárstva, ministerstva zahraničných vecí, s riaditeľom SARIA a s generálnym sekretárom Obchodnej a priemyselnej komory.

 

Iracký Kurdistan poloautonomny region, na území ktorého sa nachádzajú jedny z posledných najväčších, ešte nedotknutých a lacných zásob ropy a zemného plynu.V súčasnosti sa ocitla na „hľadáčiku“ každej ropnej spoločnosti. Investujú tam Rothschildovci a Česká exportná banka ponúka úvery energetickym a ropným spoločnostiam. Kurdistan potrebuje vybudovať cesty, priehrady, inovovať poľnohospodárstvo. 

 

Kurdi "sedia" na jednom z najväčších nálezísk ropy a zemného plynu na svete a bude už neskoro, keď to po niekoľkých rokoch Slovensko a slovenské firmy zistia. Iracký Kurdistan bude  už vtedy známy po celom svete a celý svet mu bude klopať na dvere. Namiesto toho, teraz tento pokorný národ klope na dvere Slovensku.

  

Pre Slovákov je Kurdistan otvorený,  nepotrebujete žiadne víza. Stačí si sadnúť  do lietadla na letisku vo Viedni a za 3,5 hodiny, priamym letom operovaným Austrian Airlines, ste už v najstaršom a stále obývanom meste sveta - Erbile.

 

Tento de-fakto semi-autonomný región je len oniečomenší ako Slovensko. Má približne rovnaký počet obyvateľov ako my a čo je najdôležitejšie - je jednou z mála bezpečných zón v Iraku.

 

Kurdi sú najväčšia etnická skupina na zemi, ktorá nemá vlastný štát. Toto etnické zoskupenie žije na území severného Iraku, juhovýchodného Turecka, severozápadného Iránu a severovýchodnej Sýrie. Nikto presne nevie koľko Kurdov vlastne na týchto územiach žije, pretože žiadna z krajín ich nechce oficiálne uznať.Iracký Kurdistán

 

Počiatky osídlenia tohto územia siahajú až ku kolíske civilizácie. V tomto regióne (v juhovýchodnom Turecku) nájdeme najstaršie známe vykopávky pokročilej kultúry a pravdepodobne tiež najstarší chrám, ktorý má neuveriteľných 11 000 rokov a volá sa Gobekli Tepe. Taktiež hlavné mesto Irackého Kurdistanu, Erbil, sa pokladá za najstaršie a ešte stále obývané mesto na svete. Jeho  história siaha do obdobia 6000 pred Kristom.

  

Základy štátu a civilných štruktúr sa začali formovať po prvej Golfskej vojne v roku 1990, kedy hrozba vyhladenia Kurdov Saddamovými tankami a následná humanitárnakríza (keďžeKurdi počas vojny povstali proti režimu Husseina a tak znamenali hrozbu) viedli k úspešnému vytvoreniu bezletovej zóny na tomto území spojenými vojskami.

 

Začiatok tohto de-fakto štátu sa začal omylom,čo sa tiež nazýva zákonom nečakaných konzekvencii. Z humanitárnej misie vedenej Američanmi a po následnom vytvorení bezletovej zóny, vytvorila americká diplomacia štát - Iracky Kurdistan.  Tento nezávislý status sa upevnil počas druhej vojny v zálive v 2003, kedy región slúžil ako logistické centrum pre sily koalície. Dodnes je Iracký Kurdistan jedným z najväčších spojencov Spojených Štátov v regióne spolu s Izraelom. Omylom vytvorený Iracký Kurdistan je pravdepodobne najlepším výsledkom americkej diplomacie a politiky budovania štátov počas vlády Georgea  Busha. Bush je pre Kurdov hrdina, spasiteľ a osloboditeľ. Láska k Bushovi je najlepšie ilustrovaná praktikou niektorých rodín, ktoré dajú svojim deťom meno Bush.

 

EKONOMIKA A HOSPODÁRSTVO

 

A dnes tento štátik zaznamenáva ekonomický rast ( v roku 2012 o  8 %). Paradoxne je to v období, kedy „západ“ čelí neistote a stagnácii.  Iracký Kurdistan sa stáva jednou z najhorúcejších destinácii pre zahraničné spoločnosti, zahraničný kapitál, investície, konzultantov a inžinierov z Turecka a štátov Gulf Cooperation Council (GCC). 

 

Mehmet Sepil, prezident najväčšej nezávislej energetickej spoločnosti operujúcej v Iraku- Genel Energy, patriaca jednemu z najbohatších Turkov, pre turecky denník Hurriet Daily News povedal: „Iracký Kurdistan ješanca pre Turecko, ktorá sa mu nenaskytla od Ottomanskych čias“.

  

"Turecko nemá energické zdroje, ale má rýchlo rastúcu ekonomiku a velky deficit energie. Myslím, že Turecko si je vedomé potenciálu Kurdistanu. Pamätám si na obdobie kedy sme vôbec neverili , že sa tam nachádzajú ropné ložiská" pokračuje Sepil.

 

Avšak, nie je všetko zlato,čo sa blyští. Iracký Kurdistan má aj všetky predpoklady na to, aby sa stal ďalšou krajnou s „komoditným prekliatím“.

 

Shwan Taha, riaditeľspoločnosti Rabee Securities, ktorá je brokerom na Irackej burze cenných papierov varuje:

 

"Niekedy robíme vnútropodnikový výskum. Naposledy sme dali dokopy dva snímky ekonomiky v období vysokých cien ropy v roku 1980 a dnes. Porovnali sme HDP krajín bohatých na nerastné suroviny ako napríklad Saudská Arábia a Venezuela v roku 1980 a dnes. Po porovnaní sme zistili, že ekonomiky týchto krajín mali vyššie percento globálneho HDP v 1980. Kvôli nerastnému bohatstvu sa im scvrkla ekonomika. Iba 2 krajiny na svete dokázali prelomiť komoditne prekliate, a to Nórsko a Chile. Ceny benzínu v Nórsku súj ednými z najvyšších na svete a odkedy Nóri objavili ropu v 70 rokoch dokázali naakumulovať US $680 miliárd. Chile spustilo reformu penzineho systému, ktorý by mal byť modelom pre Irak."

 

Taha ďalej vysvetľuje: "Každý sa dnes pýta, čo potrebuje Irak? Ja si myslím, že čo Irak najmenej potrebuje sú peniaze. Čo potrebujeme sú však inteligentné peniaze, takže treba vytvoriť prostredie pre inteligentne peniaze. Podľa niektorých zdrojov, bude Irak potrebovať v tomto desaťročí sumu $600 biliónov v investíciách. Nebude však schopný vyprodukovať takéto množstvo prostriedkov, to znamená, žemusíme prilákať investície, musíme šetriť a škrtať."

 

AKÉ SÚ REZERVY ROPY A ZEMNÉHO PLYNU?

 

Na vrchole ekonomickej štruktúry tohto regiónu sa nachádzajú jeho gigantické rezervy ropy a zemného plynu. Odhady sa v súčasnosti pohybujú medzi 100 až 200 biliónov kubických stôp zemného plynu a 45 miliard barelov ropy (OPEC) s ďalšími 25 miliard rezerv (odhad Kurdskej Regionalnej vlády), ktoré sú však zatiaľ nepotvrdené.

  

Tieto obrovské zásoby ropy a zemného plynu prilákali už viac ako 50 ropných spoločností so zahraničia medzi nimi aj Maďarský Mol, Rakúsky OMV a Genel Energy - tureckú ropnú spoločnosť na čele s bývalým riaditeľom BP, Tony Haywardom, ktorá je krytá Nathanielom Philipom Rothschildomom, potomkom slávneho klanu Rothschildovcov, cez spoločnosť Vallares. 

 

 

REALITNÝ SEKTOR A ZAHRANIČNÉ INVESTÍCIE

 

Medzi najväčších investorov v Irackom Kurdistane patri Turecko, Libanon a Kuwait. Viac ako polovica ztýchto investícií išla do realitného sektora.

 

Erbil a ostatné mestá v Irackom Kurdistane sa podobajú na obrovské konštrukčné staveniska. Nové štvrte, budovy, hotely, obchodné domy a komplexy sa rýchloro rozrastajú.

 

Väčšina realitných transakcii sa odohráva v hotovosti, Kurdistan nemá kreditný a ani hypotekárny systém. Krajina má však dostatok hotovosti z ropy, ktoré sú väčšinou vyplácané zamestnanom vo verejnej správe. Podľa odhadov asi 80 až 90 % ľudí je zamestnaných vo verejnom sektore. Je to dedičstvo zo socialistickej éry Saddama Hussaina. O výške príjmov jeho obyvateľov hovoria viaceré zdroje, napríklad vraj len taxikári tam zarábajú viac ako 2 000 USD mesačne.

 

Ahmed Rikany, riaditeľ stavebnej spoločnosti Rikan Group, ktora sa specializuje na stavby a realitny developmenttvrdí, že Kurdistan potrebuje aspoň 500 000 domov, aby pokryli deficit kvôli neexistujúcim investíciám počas režimu a rýchlemu demografickému rastu.

 

Krajina však už teraz vykazuje príznaky zlého rozloženia a koncentracie kapitálu v podobe vysokých cien realít, ktoré sú v niektorých miestach porovnateľné s cenami nehnuteľnosti v Kalifornii. Existujú aj kritici, ktorí varujú pred realitnou bublinou, keďže niektoré nehnuteľnosti dosahujú cenu až 500 000 dolárov.

 

Na druhej strane, pretože je Iracký Kurdistan bezpečný, láka veľké množstvo emigrantov z Bagdadu a iných častí Iraku, hľadajúcich pokojný život. Preto je veľmi nepravdepodobné, že nehnuteľnosti výrazne stratia na hodnote, avšak na trhu môže nastať mierna korekcia.

 

DAŇOVÝ SYSTÉM

 

Iracký Kurdistan má vlastný daňový systém a daňové orgány, ktoré vyberajú dane od spoločností. Daňové zaťaženie je nízke, ale nie všetky spoločnosti platia dane podľa daňového zákona. Daň z príjmu je oveľa nižšia ako v iných krajinách a nižšia ako v centrálnom Iraku. Zdaňovanie je regulované ministerstvom financií a ekonomiky Kurdskej regionálnej vlády.

 

Najvyššia daň z príjmu  právnických osôb v Irackom Kurdistan je 15 percent z ročných prímov, podľa Irackého daňového zákona z roku 1982, ktorý ešte stále platí v Irackom Kurdistane - bol novelizovaný v roku 2007 Kurdským parlamentom.

 

Sadzba dane pre právnické osoby však nie je pevne udaná. Ministerstvom financií tvrdí,  že spoločnosti by mali odovzdať ich účtovné doklady daňovým úradom, ktoré posúdia príjmy, zisk a stratu a odhadnú daňové zaťaženie daného daňového subjektu na individuálnej báze.

 

BURZA CENNÝCH PAPIEROV

 

Iracký Kurdistan nemá vlastnú burzu, preto sa obchoduje na Irackej burze cenných papierov.

 

Mark DeWeaver, pioniersky investor, investujúci na tomto „ďalekom divokom východe“, partner v spoločnosti Quantrarian Capital Management, cez ktorú investuje na Irackej burze cenných papierov tvrdí, že je to najjednoduchší spôsob ako investovať v Iraku.

 

Je to možné prostredníctvom Rabee Securities, ktorú vedie bývalý zamestnanec Mobius Templeton (TEM) Emerging Markets Group a neskôr Sorošov Quantum hedge fund, Shwan Taha. Rabee Securities je najväčší broker v Iraku a zodpovedá za 80% všetkých transakcii zahraničných investorov na ISX. Podľa interview v časopise Bloomberg, Shwan Taha odhaduje, že cez jeho firmu pretieklo od roku 2008, kedy začali priťahovať zahraničné investičné, transakcie za $200 miliónov do ISX.

 

 

BANKOVÝ SEKTORJE JEDNÝM Z NAJLUKRATÍVNEJŠÍCH SEKTOROV

 

Z údajov Národnej banky Slovenska vyplýva, že počas prvých troch mesiacov 2010 mali klienti k dispozícii 1051 pobočiek. To je 4 757 ľudí na jednu pobočku. V celom Iraku je v súčasností iba 900 pobočiek na 30 miliónov obyvateľovčo je 33 333 ľudí na jednu pobočku podľa štúdie Irackej investičnej banky, ktorá bola uskutočnená v Novembri 2011.

 

Nozad Dawood Fattah Al-Jaff, predseda predstavenstva  North Bank, najväčšejsúkromnej banky v Iraku hovorí "Iracká ekonomika je tak veľká, že je tu priestor pre ďalších 100 bank".

Al-Jaff neskrýva optimizmus keď hovorí, že "North Bank rastie o 50-60 percent každý rok. Niektoré roky sme zaznamenali 200 % rast. Neznamená to, ale že sme dobrý. Znamená to, že sme veľmi malý v porovnaní s trhom a môžeme byt veľmi veľký v blízkej budúcnosti".

Čísla North Bank potvrdzujú ziskovosť sektora. V tretom kvartáli 2012, banka zvýšila hodnotu svojich aktív na US $1.1 miliardu.

 

Podľa informácií z Centrálnej Banky Iraku na trhu v súčasnosti pôsobí 7 štátnych bánk, 23 súkromných bánk, 11 islamských bánk a 11 zahraničných bánk.  Asi 87 percent aktív kontrolujú štátne banky a len 13 percent sukromne banky. Keďže asi 80-90 percent ekonomiky tvorí verejný sektor je to asi rozumné.

 

Bohužiaľ, iba verejné banky môžu poskytovať lukratívne financovanie veľkých štátnych projektov a tak sa rozvoj privátneho bankovníctva oddiaľuje. Tento monopol má najväčšia banka v Iraku, Trade bank of Iraq.

 

Ďalšou veľmi vyznanou oblasťou  je poistenie. V celom Iraku a Kurdistan neexistuje poistenie, či sa jedná o životné poistenia, poistenie auta alebo majetku. 

 

INTERNET A JEHO BUDÚCNOSŤ

 

V Iraku sú traja mobilný operátory, ktorí majú GSM licencie. 

 

Internet je tiež jednou z oblasti ktoré rastú dvojcifernym tempom. Miera rozširenosti internetu v Iraku sa pohybuje na urovni iba 1% a na uzemí Irackého Kurdistanu sa táto miera pohybuje na urovni 8-10%. Junad Kawa, riaditeľ Newroz Telecom, najväčšieho poskytovateľa internetového pripojenia v Irackom Kurdistan hovorí: "dosiahli sme hranicu 10% penetracie internetu a náš cieľ je dostiahnuť 35% a pravdepodobne 50% na konci roku 2015."

 

V súčasností Ministerstvo dopravy a komunikácií v Kurdistan registruje 21 spoločností, ktoré ponúkajú internetove pripojenie.

 

DOSIAHNUTIE SEBESTAČNOSTI V POĽNOHOSPODÁRSTVE

 

Podľa tureckých predstaviteľov, dovoz Irackého Kurdistanu bol asi 7 miliárdUSD a prevažná väčšina z neho boli potraviny. Irán tiež exportuje veľké množstvo živých zvierat do Kurdistanu.

 

V jednom rozhovore Nechirvan Barzani, predseda vlady KRG označil ako hlavnú prioritu vlády, dosiahnúť sebestačnosť v poľnohospodárstve. Podľa Ministra poľnohospodárstva, vlastná produkcia ovosu, kukurice, slnečnice, mäsa, mlieka, paradajok, jabĺk a ďalších produktov bola v roku 2011 pod úrovňou 50% spotreby.

 

V súčasnosti však už veľa podnikateľov pracuje na rôznych projektoch v oblasti poľnohospodárstva. 

 

A ČO POVEDAŤ NA ZÁVER ?

 

Nakoniec  už asi len výstižné slová

 

Shwan Taha, ktorý je neustále v styku s investormi a ktorý nám na záver jedného rozhovoru povedal: "Veľa investorov, ktorí sem prídu, sa ma pýtajú do čoho mám investovať? A ja im hovorím, že na túto otázku existuje veľmi dlhá odpoveď,pretože tu sa dá doslovne investovať do všetkého. Lepšia otázka by bola, do čoho by som nemal investovať?"

-----------------------

Peter Matay pracuje ako asistent auditora pre firmu FTM Audit a taktiež ako editor a korešpondent internetového magazinu Marcopolis.net, ktorý sa špecalizuje na rozvojove krajny. Väčšina citácií a rozhovorov v tomto článku sa da najist na www.marcopolis.net/kurdistan-report.htm a bola autorom uskutočnená v období medzi decembrom 2012 a januárom 2013. Autor sa stretol s väčšinou citovaných osobností. 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (6)

Súvisiace články

Slovák v Líbyi - ekonomika, bezpečnosť a vývoj krajiny po Kadáfího páde

monday
23.06.2014
Trhy a makro | Peter Matay

Ekonomika Ukrajiny je v problémoch

friday
07.03.2014
Trhy a makro | pohorsky.josef

Mexická ekonomika a mexické peso - analýza

tuesday
16.07.2013
Trhy a makro | pohorsky.josef

Investovanie v meniacej sa a rastúcej Afrike

friday
24.05.2013
Trhy a makro | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)