Akciové indexy sú na maximách, treba byť pri investovaní do akcií opatrní? Ako-investovat.sk .


Americký akciový trh je blízko historických maxím. Poháňaný kvantitatívnym uvoľňovaním centrálnej banky narástol od krízového dna v roku 2009 dva a pol násobne:

 

 

Je vhodný čas investovať do akcií alebo naopak byť opatrný? Príde korekcia alebo bude rast akcií pokračovať? Ako vidia situáciu na akciových trhoch profesionáli? Spýtali sme sa českých a slovenských portfólio manažérov a analytikov:

 

Robert Doucha, Verdi Capital

 

 Na korekci na západních trzích (v našem případě hlavně USA a Německo) se připravujeme od prosince minulého roku. V našich portfoliích jsme snížili expozici na tyto trhy, ale stále v nich zůstáváme. V USA čekáme korekci spíše technického rázu, celkově jsme na tamní vývoj stále pozitivní. Pokud jde o západní Evropu (Německo), byli jsme stejného názoru, to se ale změnilo s příchodem Krymské krize. Současná situace ohrožuje přímo ekonomický růst celé Evropy a v případě další eskalace se tedy může na akciových trzích jednat o dlouhodobější problém. Eurozóna se teprve nedávno vymanila z recese, ale tato krize ji tam může opět vrátit. 

 

Opatrnost je tedy zapotřebí více než jindy a Evropě nyní dvojnásob, ale ve střednědobém horizontu jsme stále optimističtí a očekávaných korekcí hodláme využít k dalším nákupům.
 
 
Daniel Gladiš, Vltava Fund
 
 
 Na maximech jsou jen některé trhy v čele s americkým. Ale řada dalších – japonský, francouzský, čínský, ruský, brazilský, český, atd. – na maximech není a někdy jsou dokonce i hodně za nimi. A i na tom americkém je spousta akcií, které jsou hluboko pod svými maximy. Investování je vždy o výběru jednotlivých investic. Pokud se daří nacházet dobré investice za dobré ceny, pak není důvod je nekupovat. A to bez ohedu na to, kde jsou trhy jako celek. Jejich pohyb je nepředvídatelný, a proto je zbytečné nad tím ztrácet čas. Korekce vždycky byly a vždycky budou. Nijak zvlášť bych se tím nenechal rozptylovat.
 
 
Jozef Rudy, Harvest Alpha
 
 
 Napr. cyklycky upravené Price-Earnings Ratio je momentálne na úrovni 25 pre americký trh, pričom dlhodobý priemer je niekde medzi 10-15. Problém je, že trhy môžu ostať iracionálne dlhšiu dobu ako v roku 2000, keď v rokoch 1997 - 2000 boli valuácie výrazne premrštené, a trh stúpal počas tohto dlhého obdobia aj napriek predraženosti, až kým neprišiel rok 2000 a poklesy väčšie ako 50 % z maxím.
 
 
Odporúčal by som maximálnu obozretnosť a zníženie akciového podielu v portfóliách, ktoré ale nemusí priniesť ovocie ihneď a môže vyžadovať trpezlivosť investora. V našom portfóliu však riadime expozíciu v akciách aktívne. Expozícia závisí od aktuálnej valuácie a pohybov cien akcií. Momentálne je v našom prípade expozícia na akcie vysoká, ale naša stratégia vie veľmi rýchlo a dynamicky expozíciu v akciách znížiť.
 
Radoslav Kasík, Across
 
 
 Rizikové aktíva dokázali korigovať straty z predchádzajúceho týždňa. Chýbali však zreteľnejšie dôvody. Ako jeden by sme videli pokojný priebeh krymského referenda bez zvýšeného napätia počas týždňa v ukrajinskej kríze. Podobne i sankcie uvalené západom na Rusko môžeme označiť za veľmi opatrné a mierne. K rastu trhov mohli pomôcť i špekulácie, že Čína ekonomike dodá novú várku fiškálnych stimulov.
 
 
Treba však podotknúť, že návrat trhov k blízkosti historických maxím sa udial pri veľmi slabých objemoch, čo rely nedodáva veľa hodnovernosti. Naďalej si myslíme, že trhy majú momentálne priestor skôr pre pokles v najbližších mesiacoch. Stále si myslíme, že investori prehliadajú stupňujúce sa riziká svetovej ekonomiky rôzneho charakteru. Navyše pri pokračujúcom znižovaní stimulov FED-u a ohlásení predpokladaného prvého utesňovania budúcu jar je trh až príliš spokojný.
 
 
Ján Hájek, ISČS - Top Stocks
 
 
 Čo sa týka môjho fondu, nesnažím sa časovať trh, teda ani špekulovať na možnú korekciu. Mojou snahou je neustále mať v portfóliu 25 nadpriemerne fundamentálne rastúcich investičných príbehov, ktoré nie sú trhom správne ocenené. Verím, že takto postavené portfólio dokáže priniesť nadpriemerný výnos za celý trhový cyklus. 
 
 
Pokiaľ by v budúcich týždňoch došlo ku korekcii na akciových trhoch, určite by som sa díval na skupinu spoločností, ktoré ma zaujímajú, či sa tam neobjavila nová príležitosť, lebo málokedy sa behom korekcie stane, že všetky ceny akcií popadajú rovnako. Odporúčal by som dva moje články, ktoré sa týkajú tejto témy:

Karol Piovarcsy, Saxo Bank

 

 Akcie sa za posledný rok a pol ukazujú ako hlavný investičný nastroj pre privátnych aj inštitucionálnych investorov. Nízke úrokové sadzby doslova tlačia úspory týmto smerom, keďže depozitné produkty neprinášajú očakávané výnosy. Aj z pohľadu rizika akcie mnohokrát predstavujú vyššiu formu ochrany ako dlhopisy či komodity. Veľké firmy totiž často prežijú, aj keď štát zbankrotuje. Problém je však v nadhodnotení mnohých akciových titulov, ktorých cena akcií sa pohybuje mnohonásobne vyššie, ako sú ich pomerové ukazovatele z hľadiska príjmov a ziskov.

 
Opatrnosti nikdy nie je dosť. Akciové trhy nikdy neboli len pasívnou investíciou, a teda aktívny prístup práve z hľadiska rizika je absolútne nevyhnutný. V posledných rokoch sme boli svedkami boomu akcií firiem ako Facebook či Amazon, ktoré dlhodobo nevykazujú profitabilitu. Na takéto nadhodnotené firmy by sme si mali dávať obzvlášť pozor. Čo sa týka jednotlivých sektorov, riziká vidíme v stavebnom priemysle, ktorý môže klesať s potenciálom rastu úrokových mier. 
 
Korekcie akcii a akciových indexov sú prirodzeným cyklickým javom. Záleží len na tom, do akej miery takáto korekcia nastane. Kým 7 – 12 % korekciu považujeme za normálnu, 20 %+ považujeme za nezvyčajnú. Žijeme v neistých časoch, kde momentálne udalosti na Ukrajine, v Číne a eurozóne môžu dramaticky ovplyvniť vývoj finančných trhov. Z makroekonomického hľadiska však dôležitý rast základných úrokových mier. Zmena trendu úrokových výnosov môže zvrátiť mnohé súvisiace trendy aj na akciových trhoch.
 
 
Jak Kaška, Charles Bridge Global macro Fund
 
 
Trhy jsou na maximech, ale v první řadě záleží na investičním horizontu. Pro dlouhodobé investory, kteří nechtějí být v cashi, mohou i současné úrovně akciových indexů, při správně balancovaném portfoliu, dávat smysl. Investoři s krátdobějším investičním horizontem (do 18 měsíců) by měli být více obezřetní. Data z trhů přichází smíšená, kvantitativní uvolňování v USA pomalu končí, multiply se nachází na vysokých úrovních, Čína ochlazuje, Rusko ochlazuje.
 
 
Střední korekci jsme nezaznamenali již rok a půl a kdy přijde je jen otázkou času. V našem investičním přístupu na situaci reagujeme řadou opatření. Citlivá aktiva (akcie) nahrazujeme méně citlivými aktivy, jako jsou krátkodobé dluhopisy, aktiva se silným fundamentem a s vnitřním carry (např. indická rupie) a strukturovanými produkty, které disponují vnitřně zabudovanou ocharanou proti poklesům (investiční certifikáty). Případnou korekci využijeme pro nákupy aktiv, která se nám nyní fundamentálně líbí, ale nevstupujeme do nich, jelikož jsou drahá.
 
Peter Bálint, Infinity Capital
 
 Akcie nie sú ani z ďaleka v bublinovom teritóriu, aj keď sú oproti historickým štandardom drahšie, ak sa pozrieme na valuácie, čo ale súvisí s rekordne nízkymi úrokovými sadzbami. P/E pomer akcií indexu S&P 500 PE je niekde na úrovni 17 oproti historickému priemeru na úrovni 15. O bubline môžeme hovoriť keď bude na úrovni 25-30 ako koncom 90 rokov. Valuácie nie sú prehnané, ale je možné, že sa na tieto úrovne priblížime, keď retailoví investori vzhľadom na minuloročnú  výkonnosť investujú vo väčšej miere do akcií.
 
Okrem toho, rozlišujem medzi investovaním do akciového trhu a investovaním do akcií. Ak si dáme námahu a pozrieme sa na jednotlivé firmy, tak nikdy nie je zlý čas investovať priamo do jednotlivých firiem. Ak však investujeme do akciového trhu, prostredníctvom indexu, tak si musíme byť vedomý faktu, že tak ako v každom fenoméne ľudskej činnosti, aj tu platí Paretovo pravidlo – 20% firiem je kvalitných a postará sa o 80% výkonnosti indexu. Za to 80% firiem nepridá žiadnu hodnotu. Ja sa radšej zameriam na tých najlepších 20%. A je v podstate jedno kedy nakúpim, pokiaľ teda nie sme naozaj v super bubline.
 
Ešte na záver. Akcie a bondy z emerging markets boli celý rok pod tlakom, a je tam veľa zaujímavých príležitostí. Ak by sme sa chceli vyhnúť americkým akciám, tak stále viem nakúpiť dobré firmy napríklad v Mexiku, ktoré spadli o 20% za minulý rok. Vzhľadom na našu investičnú filozofiu však naďalej držím tých 20% výborných firiem, ktoré som ochotný držať donekonečna.

 


Mluví páni samé nesmysly.
Holt jsou to amatéři. Pridal: Karásek dňa 27.03.2014 o 03:33

Ladis (Karásek) ktorý v roku 2008/2009 prerobil na akciách bánk celý majetok a drží ich dodnes je za to veľký profesionál :-) Pridal: filip glasa dňa 27.03.2014 o 09:26

Ak som si dobre všimol tak iba pár analytikov spomenulo uťahovanie kvantitatívneho uvoľnovania. A pritom je jasné že práve to dávalo vietor do plachiet akciovým indexom, čo je možné si overiť aj pri korelácií SP500 a bilancie zadĺženia.
Možno sa mýlim ale ak akciový trh príde o lacné peniaze od FEDu + obchodníci začnú uzatvárať svoje zisky tak začnú prevažovať "medvedi" a mala by prísť výrazná korekcia. Alebo sa mýlim ? Pridal: Šimon I. dňa 31.03.2014 o 22:08

urcite musi prist vyrazna korekcia. maximalne vtedy, ak sa zacnu zvysovat urokove sadzby. to bude presne ako rok 2008 a asi este horsie, lebo zacnu krachovat staty ako IT, PT alebo ES

a este jedna vec. ak na akciach ani z daleka neni naznak bubliny (Balint), tak kam isli vsetky tie peniaze z QE ? lebo podla mna isli do akcii a emerenging. a ide o ciastku vyse 3 bilionov USD, opakujem 3 biliony USD Pridal: m dňa 31.03.2014 o 22:21
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:4 Komentáre Galéria (9)

Súvisiace články

Automobilky sú najatraktívnejším sektorom v Európe

thursday
22.05.2014
Akcie | saxo

Investovanie do akcií - kvantitatívny prístup

friday
09.05.2014
Akcie | jozef.rudy

Akciové trhy - bude pokračovať rast, alebo príde korekcia?

friday
02.05.2014
Akcie | kasik

Americké akcie naďalej klesajú

tuesday
15.04.2014
Akcie | saxo | VIDEO

Daniel Gladiš - list akcionárom, jar 2014

thursday
03.04.2014
Hedge fondy | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)