RSI – jeden z najpoužívanejších indikátorov technickej analýzy

27.03.2014  /  Admin

RSI – Relative Strength Index je najčastejšie používaným oscilátorom. Väčšina oscilátorov sa využíva na určenie toho, či je inštrument prekúpený (overbought) a jeho cena by mohla v budúcnosti klesať alebo trh je už príliš nízko (oversold) a cena by mohla stúpať. Osobne nie som veľkým fanúšikom takéhoto využitia. Fakt, že trh je príliš nízko alebo príliš vysoko mi nijako v mojich rozhodnutiach nepomôže.

 

Prečítajte si úvod do Technickej analýzy od Adama Ondrejičku

 

Možno ste si všimli, že poučky rád nemám a preto by som vám rád ukázal viac praktické ukážky:

 

 

Pozrime sa na tento pekný trend na EURCAD. RSI nám ani raz neponúkol signál, že cena je príliš nízka. Ale to ani nie je jeho hlavnou náplňou práce. Takto spätne v čase to vyzerá, že keď sa vráti z hornej oblasti, ktorá je ohraničená úrovňou 70 tak cena naozaj išla krásne dole. Nie je to pravda. RSI reaguje na zatváraciu cenu a vstúpite do obchodu príliš neskoro a ešte k tomu proti silnému trendu. Zatiaľ sme si povedali kedy RSI nefunguje.

 

Tak kedy funguje a na čo ho používať?

 

V prvom rade by sme mali vedieť, že RSI, ako každý indikátor, je len pomôcka. Slepo obchodovať podľa nejakého indikátoru bude pravdepodobne veľmi drahá zábava. RSI používame ako filter pre proti trendové obchody. Na to nám poslúži divergencia. Vysvetlíme ju v grafe.

 

 

Vidíte, čo mám na mysli? Cena ide dole a indikátor hore, alebo naopak. Ak sa cena nachádza na dobrom mieste a zároveň sa nám vytvorí divergencia tak sa môže jednať o veľmi dobrý signál.  Aby sme obchod mohli otvoriť, RSI nesmie byť menší ako 30 a väčší ako 70. To znamená, že sa musí nachádzať v strednej oblasti. Týmto pravidlom odfiltrujete veľkú časť obchodov a nebudete mať nutkanie otvárať obchody keď na to nie je dobrý dôvod.

 

Ďalším dobrým využitím RSI je zistenie či trend bude pokračovať. Na to používame tiež divergenciu. Typ divergencie, ktorá nám našepkáva, že trend bude pokračovať sa nazýva skrytá divergencia. Pozrime sa na ten istý graf znova a teraz budeme hľadať miesta, kde môžeme s vysokou pravdepodobnosťou tvrdiť, že trend bude pokračovať.

 

Ako názov napovedá, divergencia je skrytá a preto sa aj ťažšie hľadá a nie je viditeľná na prvý pohľad.

 

Ak nastane podobná situácia môžeme s vysokou pravdepodobnosťou očakávať pokračovanie trendu. Nájdete skrytú divergenciu aj na prvom obrázku? Ak náhodou nie tak si ho môžeme ukázať znova. Verím, že teraz pre vás graf nadobudne iný rozmer.

 

 Stále chcete kupovať keď je RSI v dolnej časti a predávať keď je hore?

 

V tomto článku sme sa zoznámili s netradičným používaním RSI oscilátoru. Po prečítaní článku by ste mali byť schopný samostatne vyhľadávať skryté a normálne divergencie a obmedziť počet obchodov. Verím, že sa vám článok páčil. Zdieľaním na sociálnych sieťach podporíte portál ako-investovat.sk a tradingroup.eu.

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk

Ostatné články evidované pod administrátorom webu, autorsky nezaradené. Máš chuť prispievať aj ty? Neváhaj nás osloviť.