Price action - obchodovanie cenových úrovní Ako-investovat.sk .


V minulých článkoch sme si v krátkosti povedali niečo o technickej analýze a indikátore RSI. V tomto článku sa zameriame na price action, definujeme si ju úplne inak ako sa dočítate inde. Naším cieľom je priniesť, čo najviac praktických a hlavne užitočných informácií a preto sa prísne nedržíme poučiek, ale prinášame vlastný pohľad na trhy a špekulácie.

 

Price action sa spája s obchodovaním bez indikátorov. Osobne by som to definoval ako obchodovanie ceny, resp. cenových úrovní. Povedzme si niečo málo o dopyte a ponuke. Ak je veľká ponuka a malý dopyt cena ide zákonite dole. Ak je dopyt vysoký a ponuka malá tak ten, čo ponúka si môžem účtovať vyššie sumy za výrobok. Teraz ma napadol príklad s notebookmi. Keď ich bolo na trhu málo tak stály veľmi veľa. Postupne na trh prichádza viac a viac výrobcov a aby vám svoj notebook predali tak znižujú všetci ceny. Tento istý princíp platí aj pri analyzovaní trhov.

 

 

Úroveň, od ktorej sa cena odráža je úroveň dopytu. Všetci chcú kupovať lebo cena veľmi nízka. Ľudia začnú rýchlo kupovať a cena stúpa. Cena sa dostane na úroveň, kde je ponuka veľmi vysoká a cena začne ísť znova dole až kým sa nedostane na úroveň, kde je dopyt omnoho vyšší ako ponuka.  Všetci chcú kupovať lacno a predávať draho. Prečo by sme mali kupovať draho?.

 

Pozrime sa teraz spolu na akciový index S&P 500:

 

Ak nájdeme úroveň dopytu tak môžeme očakávať rast ceny a ak sa ocitneme v pásme ponuky tak cena bude pravdepodobne klesať.

 

Ďalšími dôležitými pojmami pre price action sú trend a konsolidácia. Veľmi jednoducho povedané, ak sa cena pohybuje jedným smerom ide o trend, ako v prípade indexu S&P 500. Ďalším príkladom trendu a konsolidácie je EURNZD. Tieto dve fázy sa zvyknú striedať. Po veľkých pohyboch prichádzajú tie malé a po malých tie veľké. 

 

 

Price action neznamená, že nepoužívate nič iné okrem grafov. Price action je vyhodnocovanie ceny. Cena je pre nás to najdôležitejšie. Niektoré indikátory nám môžu  pomôcť pri obchodovaní.

 

Je dôležité podotknúť, že žiadny prístup nie je ten jediný správny. Každý si musí nájsť to, čo mu vyhovuje. Price action a ani žiadna iná metóda vám nezabezpečí isté zisky. Ak chcete uspieť, musíte na sebe makať. 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (3)

Súvisiace články

RSI - jeden z najpoužívanejších indikátorov technickej analýzy

thursday
27.03.2014
Trading a brokeri | ondrejicka

Technická analýza a indikátory v tradingu

tuesday
18.03.2014
Trading a brokeri | ondrejicka

Najnovšie články

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Blue chip akcie, ktorým sa darí v takmer v každom čase

tuesday
04.12.2018
Akcie | juraj.kisak

Investujte rozumne a do správnych fondov. Ako na to?

tuesday
20.11.2018
Reklamný článok | redakcny clanok

Akcie vzrástli po posledných tzv. „polčasových voľbách“ v USA. Zopakuje sa opäť tento scenár?

thursday
15.11.2018
Akcie | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (4)

monday
12.11.2018
Investície | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)