Je investícia do zlata ešte stále atraktívna? Ako-investovat.sk .


Peter Bernstein, jeden z veľkých amerických finančných historikov, ekonómov, učencov a autor mnohých finančno-historickych publikácií, opisuje silu zlata vo svojom  majstrovskom diele Power of Gold - History of an Obsesion na základe príbehu spisovateľa Johna Ruskina. Ten rozprával 100 rokov starú historku muža, ktorý sa nalodil na loď aj s celým svojim majetkom. Mal ho uschovaný v objemnom vrecku plnom zlatých mincí. Loď sa počas svojej plavby ocitla uprostred hroznej búrky, ktorej koniec bol v nedohľadne. Všetci cestujúci museli bezpodmienečne opustiť loď. Ruskinov muž si teda pevne uviazal tučné vrecko zlata okolo vlastného pása, vyšiel na palubu, preskočil zábradlie, ponoril sa do mora a už ho nebolo. "Keď sa teraz ponára v tmavých hlbočinách mora, kto má to zlato? Má ho on alebo zlato má jeho?, " pýta sa Ruskin.

 

Graf vývoja zlata za posledných 6 rokov:

 

Množstvo zlata na svete, jeho hodnota a spotreba

 

Zlato je inertné, dobre sa spracováva a nikdy nestráca lesk. Všetko zlato, čo sa vyťažilo za posledných 6 000 rokov je stále na zemi. Keby sa dalo do jednej kocky, mohli by sme ju naložiť na tanker s ropou. Váha by dosiahla 125 000 až 165 000 ton. Odhady sa líšia, no v porovnaní s inými kovmi je ho zanedbateľné množstvo. Veď len oceliarsky priemysel v USA dokáže vyprodukovať takéto množstvo ocele za pár hodín.

 

Jeho hodnota sa rovná asi 8.5 trilióna dolárov - čo sú asi dva americké rozpočty (rozpočet USA na rok 2013 je cca 3.7 bilióna amerických dolárov).

 

Keby sme rozpočítali všetko zlato (165 000 ton) na obyvateľov zeme (7 miliárd ľudí), vyšlo by na každého asi 24 gramov zlata, čo je ekvivalent 5 prsteňov.

 

V rámci priemyslu sa zlato používa najviac v elektropriemysle a zubárstve. No priemysel nie je práve ten sektor, ktorý by výraznou mierou ovplyvňoval trh so zlatom. Nový investori, ktorí tam donedávna neboli, klenotníci a tiež národné banky majú svoj podiel na spotrebe zlata. V poslednom čase hlavne banky zmenili svoju politiku diverzifikácie a namiesto cudzích mien nakupovali zlato.

 

Aká je teda budúcnosť zlata? Je to ultimátna bublina ako hovorí Geroge Soros alebo zlato pôjde oveľa vyššie ako tvrdí Jim Rogers a ďalší.

 

Poďme sa pozrieť, čo si popredné osobnosti finančného sveta myslia o tomto drahom kove.

 

Bublina alebo rast?

 

Začneme s Warrenom Buffetom, prezývaným jasnovidec z Omahy, ktorý je asi najslávnejším a najbohatším investorom všetkých čias. Buffett je známy tým, že investuje do podhodnotenej spoločnosti, na základe detailnej analýzy jej hodnoty. O zlate si však nemyslí nič pozitívne. Pozrime sa na pár jeho výrokov.

 

„Zlato sa vykope niekde v Afrike. Potom ho roztavíme, a vykopeme ďalšiu dieru a do nej ho znova zakopeme a platíme ľudí, aby ho strážili. Nemá žiadnu účelnosť. Hocikto, kto by sa na nás pozeral z Marsu, by si nad tým lámal hlavu od nepochopenia“.

 

„Zlato bolo vždy videné ako hedge voči neistote“, aspoň tento fakt Buffet uznáva.

 

„Zlato je spôsob ako zbohatnúť na strachu, a bol to z času na čas celkom dobrý spôsob. Musíte dúfať, že sa ľudia budú o rok alebo dva ešte viac báť ako teraz. A ak budú mať viac strachu zarobíte, ak nie prerobíte. Ale zlato nevyrába žiadnu hodnotu“.

 

Pri ďalšom rozhovore zasa povedal, že za všetko zlato na svete by si človek mohol kúpiť 7 Exxon Mobils a všetku ornú pôdu v Amerike.

 

Nakoniec Buffet dodáva: "nemám žiadny názor na cenu zlata v budúcnosti, ale jednu vec Vám môžem povedať, a to že zlato neurobí nič iba sa na vás bude pozerať. Ako viete, Coca-Cola Vám bude zarábať peniaze, a myslím že Wells Fargo bude zarábať veľa, veľa peňazí. Je lepšie mať hus, ktorá kladie vajcia ako hus ktorá iba sedí a žere poistenia a zaberá miesto“. 

 

Buffet sa na zlato pozerá ako na niečo, čo neprodukuje žiadnu hodnotu a ako investorovi, ktorý investuje podľa hodnotovej analýzy, je mu zlato proti srsti. Buffet s istotou hovorí: „ak si myslite, že ľudia budú mať viac strachu ako dnes, investujte do zlata“.

 

George Soros, patrí tiež k jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias sa v septembri 2010 vyjadril o zlate , že ide o ultimátnu bublinu. Zlato sa nato naďalej zhodnocovalo a v Septembri 2011 dosiahlo doterajší vrchol, najvyššiu nominálnu hodnotu v histórii tohto kovu, US $1 920,30 za uncu - avšak podľa internetovej stránky inflationdata.com najvyšší vrchol, keď zoberieme do úvahy infláciu, zaznamenalo zlato v roku 1980 a to neuveriteľných $ 2 337 za uncu.

 

Na začiatku 2013 sa Soros zbavil akcii v známom ETF fonde, SPDR Gold Trust- najväčšom fonde zabezpečenom zlatom. Celkom zredukoval pozíciu o 55%. Toto rozhodnutie podporilo špekulácie o tom, že posledných 11 zlatých rokov (kedy sa zlato zhodnocovalo) sa pomaly končí.

 

Nassim Taleb autor knihy "Fooled by Randomness", investor, vzdelanec označovaný za jedného z najvplyvnejších mysliteľov 20. storočia, opisuje  vo svojej knihe zákony náhodnosti a to ako náhoda ovplyvňuje náš život a tiež aj finančné trhy, ktoré sú veľmi závislé od náhody.  Varuje v nej pred Sorosom, ktorý podľa neho je veľmi náchylný na zmenu názoru bez žiadnej známky hanby. Takže opierať sa o názor Sorosa môže byt veľmi riskantné.  

 

Nouriel Roubini, autor knihy Krízová Ekonomika a ekonóm, ktorý sa preslávil správnym predpovedaním realitnej bubliny v roku 2008  sa nedávno pre Yahoo finance vyjadril, že sa nachádzame uprostred takzvaných menových vojen - čo je termín, ktorý prvý krát použil minister financii Brazilie Guido Mantega v roku 2010.  Roubini ďalej pokračuje, "Keďže krajiny majú slabý odbyt doma, snažia sa uvoľňovaním znehodnotiť svoju menu, čím zatraktívnia svoj export do iných krajín a podporia svoj ekonomický rast.“  

 

Na otázku,  ako potom vysvetlíte klesajúcu cenu zlata, keďže Japonska centrálna banka pristúpila k uvoľňujúcej monetárnej politike a aj Európska Centrálna Banka a Americký FED uvoľňujú, Rubini odpovedá: „Za prvé sa zredukovalo riziko kolapsu EÚ, ďalšieho globálneho zrútenia a vojny na strednom východe. Zlatu sa najlepšie darí ak existuje vysoké riziko (panika a strach), keď vaše peniaze v bankách nie sú v bezpečí, keď nie sú bezpečné ani štátne dlhopisy,  a vy sa chcete zbaviť všetkého a za ten zvyšok si chcete kúpiť zlato.  Taktiež sa zlatu veľmi darí keď je vysoké riziko inflácie. Ale i napriek týmto všetkým uvoľňovaniam zo strán centrálnych bánk, kedy sa peňažná základňa zdvojnásobila, strojnásobila až zoštvornásobila, toto nespôsobuje infláciu z dvoch dôvodov a to:

 

  1. Rýchlosť obehu peňazí skolabovala - väčšina novo vytlačených peňazí je držaná bankami v podobe rezerv a nevytvára sa kredit (banky nepožičiavajú peniaze  a ľudia si nechcú brať úvery keďže je ekonomická situácia neistá).
  2. Pracovný trh stagnuje. Pracovníci nemajú žiadnu kúpnu silu, rast miezd sa zastavil. Cena práce ide dokonca niekedy aj nadol. Mzdy rastú pomalšie ako produktivita. Máme nad kapacitu práce (excess capacity). Firmy nemajú žiadnu silu na to aby zvyšovali ceny.

 

Takže kombinácia spomalenia cien výrobkov, stagnácia, nízky rast miezd a uvoľňovanie, ktoré ide do rezerv spôsobujú to, že inflácie sa centrálne banky neobávajú. Nejestvuje dôvod prečo by existovala inflácia a tak cena zlata pomaly klesá. A potom keď sa globálna ekonomika spamätá, ľudia si povedia že možno investujú do akcií, možno do Yenu, alebo komodít – teda do veci čo im vedia zarobiť,  na rozdiel od zlata, kde jediným príjmom je, že sa zhodnotí na cene. Nemôžeme ho zjesť, nemá dividendu ani kupón. Ak nebude riziko obrovskej inflácie alebo svetového kolapsu,  zlatu sa nebude dariť.“

 

Takže za podmienky, že nebude inflácia tovarov a služieb a FED postupne začne zvyšovať úrokové sadzby, tu máme  rovnakú situáciu ako v roku 2003 a 2006, kedy sa pomalým odchodom z dlhopisového trhu (FED zvyšoval úrokové sadzby o 25 basickych bodov každých 6 týždňov) vytvorila bublina v aktívach, kreditná bublina - bublinu v realitách a nakoniec subprime.“ 

Rubini ďalej vysvetľuje: „vyzerá to, že sme uprostred tvorby ďalšej bubliny pretože FED drzí úrokové sadzby na minime a ďalšie zvyšovanie je otázne. Nízka úroveň ekonomického rastu bude ospravedlňovať veľmi pomalé zvyšovanie úrokových sadzieb - pretože náhle zvýšenie sadzieb by mohlo ohroziť ekonomický rast, takže podľa Rubiniho výsledok tejto politiky môže byť kreditná bublina ešte väčšia akú sme tu mali v roku 2008.“

 

Robert Shiller, ďalší ekonóm ktorý predpovedal finančnú krízu v roku 2008, profesor ekonómie na Yale universite a autor knihy "Irrational Exhuberance" povedal pred NDTV v švajčiarskom Davose:

 

Zlato je bublina a má veľkú šancu aby išlo dole. Viete, neexistuje spôsob ako predpovedať čo sa stane,  predpoveď je vždy len subjektívna. Nedá sa povedať či zlato porastie alebo klesne. Zlato zažilo zlaté časy, ale riziko pre ľudí ktorí si teraz kupujú zlato existuje, pretože prichádzajú na konci týchto zlatých čias – na konci bubliny. Poznáme tento príbeh, stáva sa to miliónom ľudí. Konečne počujete o niečom „top“ keď je už koniec. Na 70 % môže ísť zlato dole, ale nemám číslo akú hodnotu dosiahne. Nemôžeme predpovedať bublinu v zlate. Som však k zlatu skeptický“.

 

Mark Faber, známy ekonómom, investor a autor newslettru, Gloom Boom and Gloom , už dlhé roky podporuje takzvanú stratégiu diverzifikácie, z dôvodu výrazných zásahov štátov do ekonomík sveta. Nedá sa zaručene povedať, čo sa v budúcnosti odohrá a tak Faber v tejto neurčitej situácií radí, že je  treba mať 25% portfólia v zlate - ktoré vidí ako nevyhnutné poistenie v prípade celkového kolapsu, 25% v nehnuteľnostiach, ktoré nie sú v centre hlavných miest, 25% v hotovosti v rôznych celosvetových menách a taktiež vládnych dlhopisoch a 25% v akciách.

 

Faber ako investor, ktorý sa často zaoberá infláciou - ako dôsledkom kvantitatívneho uvoľňovania, odpovedá na Shillerovu kritiku, takto: „zákernosť každej peňažnej inflácie je, že nezvýši ceny tovarov, služieb, miezd a rôznych tried aktív rovnomerne, ale rôzne triedy, v rôznom čase a s rôznou intenzitou.

 

Faber hovorí, že keby mal milión voľných dolárov, tak by určite kupoval zlato práve teraz.

 

Nakoniec Faberová obhajoba zlata končí veľmi dôležitým argumentom:“ Keď vezmeme do úvahy obrovské bohatstvo vytvorené rozvíjajúcimi sa ekonomikami po celom svete od začiatku roku 1980 a následne explozívny rast miliardárov, či veľmi bohatých ľudí v priebehu posledných tridsiatich rokov (v roku 1980 bolo iba sedem miliardárov na svete), potom zlato nevyzerá veľmi draho“.

 

A nakoniec Jim Rogers, jeden z najznámejších amerických investorov, spoluzakladateľ (s Gerogom Sorosom) Quantum fondu, ktorý sa počas 10 rokov od založenia a počas pôsobenia Roger zhodnotil o neuveritelných 4700% percent, je zástancom držania zlata a striebra. 

 

O zlate sa Rogers vyjadruje: „ keď klesne cena pod $ 1600 za uncu tak dúfam, že som dosť múdry na to aby som dokúpil viac, keď klesne na $ 1300 za uncu tak prikúpim ešte viac a ak klesne na $ 900 za uncu prikúpim ešte viac“.

 

Rogers vidí na horizonte veľa rizika. Všetky štáty sa snažia devalvovať svoje meny, čo ako hovorí ďalej, vždy viedlo k obchodným vojnám a následné k ozajstným vojnám. Aj on vidí zlato v krátkodobom horizonte v korekcii. Hovorí že zlato išlo hore nepretržité 11 rokov v rade, čo je veľmi nezvyčajné pre hocijakú triedu aktív. Zlato by sa podľa neho malo skorigovať o 30% a potom začať postupne rásť. 

 

Taktiež hovorí že v Indii, ktorá je hlavným konzumentom zlata, sa jej vláda snaží zasahovať proti zlatu, importnými prirážkami pretože  sa snaží zvrátiť zápornú obchodnú bilanciu. Ak India dokáže spomaliť konzumáciu zlata, zlato môže poklesnúť ešte viac.

 

Rogers ešte nevidí na horizonte koniec supercyklu komodít. Koniec cyklu komodít, ako tvrdí, nastane keď sa otvoria nové bane, nové taviace zariadenia, skultivuje sa pôda, ak študenti namiesto toho aby študovali PR alebo management, pôjdu študovať poľnohospodárstvo. Vtedy sa tento supercyklus ukončí a s nim aj zlato. Avšak zlato si vždy zachová istú hodnotu. Ale ako hovorí :  "zlato je bublina ktorá trvá už 5000 rokov".

 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Zlato ako istota a ochrana proti inflácii?

thursday
07.03.2013
Investície | dulak.silvester

Zlato v Partner Bank vyjde draho

wednesday
20.02.2013
Investície | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)