Najziskovejšie firmy zarobili na technológiách, pôžičkách a hazarde Ako-investovat.sk .


V ktorých odvetviach podnikania sa dalo na Slovensku zarobiť najviac peňazí? Keby ste pred dvadsiatimi rokmi začali podnikať od nuly, najviac peňazí ste mohli zarobiť v informačných technológiách, hazarde a v poskytovaní úverov.

 

Nedávno som si na FinState zoradil firmy podľa výšky zisku a začal listovať v tomto zozname. Rozmýšľal som, ktoré z týchto najziskovejších firiem založili slovenskí podnikatelia, ktorí svoju firmu vybudovali od nuly na zelenej lúke.

 

Vynechal som sprivatizované energetické molochy, štátnu zdravotnú poisťovňu, banky, automobilky, zahraničné priemyselné podniky. Vynechal som aj holdingy a skupiny, ktoré vyrástli na ovládnutí existujúcich podnikov v privatizácii (posilnené dopingom vo forme konexií a úverov zo spriaznených bánk).

 

V akom obore začali podnikať najúspešnejší podnikatelia na Slovenku?

 

Keď na FinState listujem zoznamom najziskovejších firiem na Slovensku, na druhej strane so ziskom 65 miliónov eur nájdem prvú firmu, ktorú vybudovali domáci podnikatelia od nuly. Je ním notoricky známa antivírusová firma, ktorú dodnes vlastnia jej pôvodní zakladatelia. Eset so ziskom vyšším ako Slovak Telecom, Slovnaft alebo Allianz je najúspešnejší príbeh slovenského biznisu.

 

Druhá firma v poradní, je Consumer Finance Holding, ktorý vybudoval spolu s bratom novozvolený prezident Andrej Kiska. Zisk Consumer Finance Holdingu vo výške 30 miliónov eur už nie je jeho zásluha, lebo firmu predal bankovej skupine VÚB už pred desiatimi rokmi. Ukazuje však jedno z odvetví, kde sa dalo „zbohatnúť“, aj keď ste začínali takmer od nuly.

 

Treťou firmou budovanou od nuly v rebríčku najziskovejších ktorú som našiel je stávková spoločnosť NIKÉ. NIKÉ so ziskom 9,9 milióna eur predbieha v ziskovosti aj priemyselné podniky Holcim a Samsung Display Slovakia. Po softvéri a pôžičkách máme ďalšie odvetvie, ktoré urobilo z podnikateľov boháčov – hazard.

 

Štvrtá firma v poradí je IT spoločnosť SOITRON so ziskom 6 miliónov eur. Opäť sme pri IT, rovnako ako pri Esete. Na rozdiel od Esetu, ktorý vytvára najviac tržieb v USA, sa Soitron zameriava skôr na Európu. A oproti Esetu nepredáva balíčkový softvér, ale ponúka klasické IT služby („nepredáva produkt, ale ľudí“).

 

Piata firma v mojom rebríčku je TEMPEST so ziskom 5 miliónov eur, IT firma veľmi podobná SOITRON-u.

 

Firmy z rebríčka najziskovejších, ktoré som vybral, si môžete pozrieť a porovnať na FinState zoradené podľa výšky zisku:

 

Čo teda zistím, keď si prezerám najziskovejšie firmy na Slovensku budované našimi podnikateľmi od nuly?

  • V rebríčku dominujú firmy z odvetvia informačných technológií
  • Nenájdete tam žiadnu gastro- ani maloobchodnú firmu – nemá význam snažiť sa vybudovať slovenský Walmart ani McDonald
  • Všetky tri odvetvia – IT, hazard a financie sú podnikania v službách – nepredávajú ani nevyrábajú tovary
  • Ďaleko najziskovejšia firma je Eset, ktorý vyvíja a predáva softvér v zahraničí  – má teda škálovateľný, nehmotný produkt s vysokou maržou (pridanou hodnotou), ktorý predáva hlavne na najväčšom SW trhu v USA

Neznamená to, že podnikať musíte vyslovene v technológiách a softvéri. Táto moja úvaha smeruje skôr k tomu, že zo Slovenska nevznikol žiadny príbeh ako ZARA v textile a maloobchode, IKEA v nábytku, McDonald v občerstvení. Ak tu podnikatelia zarobili naozaj veľké peniaze od nuly, tak to boli IT firmy na čele s ESETom, Kiskova úverová firma a stávková kancelária NIKÉ.

 

 

PS - ak si myslíte, že som niektoré firmy vynechal, tak si skúste prejsť zoznam najziskovejších firiem a vyberte z nich tie vaše.


Pekny clanok, ale mozno by som trochu zmenil tu metodologiu... ty sa v nej pozeras len na 1 rok, ale mozno by stalo za to pozriet sa napr. na 5-rocny priemer...

Plus by bolo zaujimave nepozerat zisk, ale napriklad free cash-flow, lebo prave industrial firmy budu mat pomerne vysoky depreciation, ktory im tlaci zisk nadol /ale FCF mozu mat radovo vyssi ak maju tie assets relativne nove -- aj ked tu moze byt trocha problem odhadnut mandatory capex/, a naopak IT firmy nemaju tangible assets, takze ich tato metodika trocha zvyhodnuje... Ale kedze si to robil len ako rychle proxy, tak to beriem.

M. Pridal: Lobista dňa 03.04.2014 o 09:29

Domace industrialne firmy postavene z nuly takmer vobec nenajdes. Bud su to zahranicne, alebo su to podniky prevzate v 90tych rokoch pri privatizacii.
A ak aj niekto urobil uplne novu vyrobnu firmu, tak sa bude aj vo free cash-flow pohybovať o rád nižšie. Pridal: filip glasa dňa 03.04.2014 o 09:48

Filip, neviem aké si mal vstupné parametre do filtra a ani neviem definovať pojem zarobiť najviac peňazí. Pozeral som FinStat a nie sú tam údaje o všetkých firmách.
Ak by si zadefinoval zarobiť najviac peňazí, tak by sa tam možno dostali aj výrobné firmy. Máme na Slovensku výrobcov, obchodníkov, ktorí zarobili mimo IT, hazard a financie. Neviem však, či je dosť, ak má chlapík napríklad 4 mil. € na účte. Niekomu je aj to málo.
Ak chceš skutočne podrobný prehľad, tak sa pozri na spoločnosti ako je napríklad Slovenská Informačná a Marketingová Spoločnosť, ktoré svoje databázy ponúkajú finančným spoločnostiam na Slovensku. Tam nájdeš skutočne všetko a s veľmi podrobným filtrom. Pridal: Rado dňa 03.04.2014 o 20:27

Rado - nejde o to koľko má nejaká osoba na účte, ale koľko zarába jeho firma ročne. Ja som uviedol 5 firiem, ktoré majú ročný zisk od 5 do 65 miliónov eur ročne. Nie na účte, ale každý rok toľko zarobia.
SIMS poznám - ale nijak zásadne by mi to nepomohlo. Veľké firmy máme spracované všetky. Ak hľadám 5 najziskovejších domácich postavených od nuly, tak nepotrebujem všetky firmy na Slovensku, ale stačí rebríček najväčších.
Na Slovensku máme dosť podnikateľov, čo zarobili veľa peňazí aj mimo IT, hazardu a pôžičiek. Ale určite nie 5-65 miliónov eur ročne a to pri splnení podmienky, že nemá ísť o podniky prevzaté v privatizácii a podobne.
Prvých päť je jednoducho z týchto odvetví a ďalšie firmy z iných sektorov sa objavujú až pri číslach oveľa nižších než je hranica okolo 5 mil eur. Pridal: filip glasa dňa 03.04.2014 o 20:41

Ale ak nájdeš nejakú zaujímavú firmu so ziskom nad 5 miliónov eur mimo týchto piatich, tak ju kľudne napíš. Tiež som si pri niektorých nebol istý či ju zaradiť, alebo nie. Pridal: filip glasa dňa 03.04.2014 o 20:43

Z tvojho článku to vyzerá tak, že iný biznis ako IT alebo financie a hazard nemá zmysel. Máme tu však firmy, ktoré robia v potravinách, strojárstve a stoja za to. Robia zisk pod 5 mil € (2-3 mil. €), ale majú príbeh. Napríklad neexistuje na svete pomaly auto, ktoré by nevyrobil robot v ktorom je slovenský reduktor. Ten bol na Slovensku vymyslený, vyrábaný a je chránený patentom.
Tiež nerozumiem prečo je privatizácia apriori niečo zlé. Niekto firmy vytuneloval a niekto nie. Cez privatizáciu sa dalo dostať k majetku, ale spoločnosti boli zrelé na uterák, česť výnimkám. Nikto v tých firmách nevedel o voľnom obchode nič a technologicky boli zastaralé. Tí, čo prežili a začali robiť biznis, klobúk dole. Pridal: Rado dňa 04.04.2014 o 00:24

Nie - môj článok hovorí o tom, že ak chcete niekto zo Slovenska zarobiť naozaj veľké peniaze (desiatky miliónov eur ročného zisku), tak najväčšiu šancu má práve v IT, financiách a hazarde.
A zahrnul som firmy, ktoré niekto vybudoval úplne od nuly. Teda také, ktoré má aj dnes každý šancu vybudovať. Privatizovať už dnes mladý človek nebude.

Jednoducho povedané - najziskovejšie firmy sú práve z týchto odvetví a zrejme nebude náhoda, že tých IT firmy sú v prvej päťke hneď tri. Výroba a obchod žiadny. Pridal: filip glasa dňa 04.04.2014 o 08:31

peknz clanok filip. pre mna je zaujimave ze v podstate pekne vystihuje ake su slusne firmy na Slovensku malicke.

Pridal: Mika dňa 04.04.2014 o 09:20
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:8 Komentáre Galéria (2)

Súvisiace články

Ziskovosť a rentabilita slovenských internetových firiem

tuesday
18.11.2014
Podnikanie | martin.gulka

Azet, Profesia, Martinus - vedia ako na internete zarobiť milióny EUR

friday
21.02.2014
Podnikanie | martin.gulka

Kde sa oplatí podnikať? Najziskovejšie sú financie, IT, výskum a reklama

tuesday
03.12.2013
Podnikanie | admin

V čom začať podnikať?

tuesday
06.08.2013
Podnikanie | admin

Zisky slovenských internetových firiem

monday
19.08.2013
Podnikanie | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)