Investovať do akcií na burze, alebo založiť vlastnú firmu? Ako-investovat.sk .


Častokrát sa hovorí, že by ste mali zabudnúť na burzu a akcie, lebo najlepšia investícia je investovanie do podnikania. Ale čo iné sú akcie na burze než investícia do podnikania?

 

Čisto technicky – ak máte podiel v kamarátovej s.r.o., je to veľmi podobná situácia, ako keď kúpite podiel v McDonald vo forme akcií na burze. Ak kúpi private equity skupina podiel v neverejnej akciovej spoločnosti, je to veľmi podobná situácia, ako keby kúpila akcie niektorej firmy na burze.

 

Akciová burza je len obyčajným miestom, kde sa predávajú podiely vo firmách. Jej nevýhodou je to, že na burze sa obchoduje len malá časť akciových spoločností (na burze si napríklad nekúpite akcie IKEA, ktorá je stále v súkromných rukách). Na druhú stranu výhodou akciovej burzy sú nízke transakčné náklady a možnosť ihneď kúpiť podiel vo firme bez nutnosti vyjednávania.

 

Ak by ste chceli kúpiť podiel v súkromnej firme (neobchodovanej na burze), najprv by ste firmu museli osloviť, potom vyjednávať, sformulovať a podpísať zmluvy a podobne. Bol by to pomerne drahý a časovo náročný obchod. Naproti tomu na burze kúpite akcie McDonald behom pár minút a stojí vás to doslova len pár eur.

 

Akciová burza je teda miesto, kde môžete lacno a rýchlo kúpiť podiely vo firmách. Na burze síce nie sú všetky firmy sveta, ani len všetky „veľké firmy“ sveta. Máte však na výber z tisícov spoločností obchodovaných v Amerike, ďalšie tisíce v Európe a nejaké stovky na rozvíjajúcich sa trhoch.

 

Nevýhodou akcií z burzy je to, že ako malý akcionár nedokážete ovplyvniť dianie v spoločnosti. To je však zároveň aj výhoda pre tých, ktorý nechcú a nemajú čas riadiť firmu. Chcú len investovať do je podielov a stratégiu firmy aj jej každodenné riadenie nechajú na dobre platený manažment.

 

Čistý zisk spoločnosti obchodovanej na burze je už očistený o vysoké platy a odmeny manažmentu. Oproti tomu, ak ste majiteľ v malej s.r.o.-čke, väčšina príjmu vám kvôli daňovej optimalizácii prichádza cez zisk a len málo cez plat riaditeľa/konateľa. Zo zisku z vašej firmy by ste teda mali odpočítať adekvátnu sumu rovnajúcu sa platu riaditeľa a konateľa. Ak si zo zisku odpočítate adekvátny riaditeľský plat a zvyšná časť zisku je ešte stále vysoká, podnikáte v naozaj dobrej firme. Ak zisk nebude ani taký vysoký ako riaditeľský plat, kúpa akcií McDonald by možno bola lepšou investíciou.

 

Veľká výhoda malých firiem a malého podnikania je v tom, že ak sa vám zadarí, na začiatku viete dosiahnuť obrovskú návratnosť kapitálu. V začiatkoch si majiteľ firmy odmaká častokrát všetko sám. Pri nízkych nákladoch, bez auta, bez kancelárie a bez zamestnancov. Z nuly tak dokáže vytvoriť firmu, ktorá bude zarábať kľudne aj stovky tisíc eur.

 

S nárastom firmy však už narastú aj náklady, počet zamestnancov, majiteľ si už nedokáže všetko odpracovať sám. S rastom firmy sa obvykle zníži návratnosť kapitálu a približuje sa k priemeru. Súkromné firmy, ktoré už vyrástli zo svojich detských začiatkov, majú neskôr podobné návratnosti kapitálu ako spoločnosti obchodované na burze. Investovať do zabehnutých súkromných firiem je teda z hľadiska výnosu veľmi podobné ako investovanie do firiem na burze. Výhoda vlastného podnikania je najmä v tom, že v začiatkoch môžete zhodnotiť kapitál a vložené úsilie o stovky až tisíce percent.

 

Najväčšia výhoda investovania do akcií spoločností na burze je zase taká, že s nízkymi nákladmi a veľmi rýchlo dokážete investovať do zabehnutých firiem s podobnými návratnosťami kapitálu, ako je to pri súkromných firmách. Nedá sa teda povedať, že by firmy na burze boli lepšie alebo horšie ako súkromné firmy. Z hľadiska finančných ukazovateľov budú ich priemerné čísla veľmi podobné.

 

Túto moju úvahu zhrniem na konci v jednoduchých bodoch:

Výhody podnikania vo vlastnej firme:

 • Ak podstúpim riziko možného neúspechu pri novozaloženej firme, môžem byť odmenený enormným výnosom
 • Ak si založíte firmu, môžete prekonať nevýhodu v nedostatku kapitálu tým, že si v začiatkoch všetko odmakáte sami
 • Nové malé firmy majú oveľa nižšie náklady ako veľké zabehnuté firmy – to je šanca, ako sa presadiť na trhu popri veľkých konkurentoch

Výhody investovania do akcií spoločností na burze:

 • Finančné ukazovatele firiem na burze sú podobné ako čísla súkromných zabehnutých firiem
 • S nízkymi nákladmi sa môžete stať akcionárom veľkých zabehnutých spoločností
 • Zisk a dividenda firmy na burze je už očistená od bohatých platov manažmentu
 • Firmu na burze nemusíte riadiť – stačí do nej len investovať

Kedy sa oplatí založiť vlastnú firmu?

 • Ak máte dobrodružnú povahu,  máte radi riziko a máte málo kapitálu

Keby sa oplatí investovať do akcií spoločností na burze?

 • Ak máte dobre platenú prácu alebo dostatok kapitálu a nemáte čas a nervy na podnikanie

Čo znamená dostatočne veľký kapitál?

 • Na to, aby ste mohli žiť z výnosov 7 – 12 % ročne, potrebujete kapitál od 300 000 eur vyššie (pri 7-percentnom výnose vám kapitál 300 000 prinesie 20 000 eur ročne)
 • Ak máte menej než stovky tisíc eur, budete musieť ešte stále makať (v práci alebo v podnikaní)
 • Ak nemáte žiadny kapitál, pustite sa do podnikania alebo si nájdite dobre platenú prácu

Ale ako začať podnikať bez peňazí? Pár tipov možno niekedy nabudúce.

 


Příjem z dividend bude doplněn vždy nějakou mzdou nebo důchodem. Investovaný kapitál do dividendových akcií může být mnohem nižší a dividenda třeba jen 3% netto. Během 40 let může i chudý člověk investovat 100.000 euro do blue chips z akcií indexu Eurostoxx50, Stoxx50 a Dow Jones. U mnohých starých velkých firem se dividendy tak zvyšují, že za 8 let bude přijem z dividend dvojnásobný. Za 16 let bude příjem 4-násobný. Za 24 let bude přijem z dividend osminásobný. Při extrémním předražení akcií jako v lednu 2000 je možno všechny akcie prodat a za 3 roky za uvolněný kapitál koupit dvojnásobné množství těch samých akcií s polovičními kurzy. Tim se výnos z dividend zdvojnásobí už za 3 roky. McDonald akcie bývá většinou příliš drahá a vedení firmy je lakomé, platí akcionářům málo a zaměstnancům málo, hlavně že šéf vydělá milion dolarů za rok. To neni vhodná akcie na dividendy. Pridal: Procházka dňa 07.04.2014 o 13:04
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:1 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

Ako a kam investovať v začiatkoch?

monday
10.03.2014
Investície | admin

V čom začať podnikať?

tuesday
06.08.2013
Podnikanie | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)