ECB ponechala základnú úrokovú sadzbu na úrovni úrovni 0,25 % Ako-investovat.sk .


ECB včera ponechala základnú úrokovú sadzbu nezmenenú na úrovni úrovni 0,25 %. Depozitná úroková sadzba zostala nezmenená na úrovni 0,00 % a 1-dňová marginálna sadzba je stále na 0,75 %. Koridor jednodňových úrokových sadzieb tak zostal rovnaký. Guvernéri taktiež zopakovali predchádzajúce tvrdenie, podľa ktorého „sadzby zostanú na rovnakých alebo nižších úrovniach po dlhší čas“. 
 
ECB tak zatiaľ nereagovala na marcový pokles inflácie v eurozóne. Tá podľa predbežného odhadu spomalila z februárových 0,7 % na 0,5 % medziročne. Inflácia sa tak stále viac vzďaľuje od cieľa ECB, ktorý je na úrovni 2 %. K poklesu inflácie opäť prispeli najmä ceny potravín, ktorých rast v eurozóne spomalil z 1,5 % na 1,0 % r/r. Naopak, tempo poklesu cien energií sa v marci zmiernilo z 2,3 % na 2,1 %. Jadrová inflácia pritom po februárovom raste na 1,0 % v marci podľa predbežných čísel opäť klesla, tentoraz na 0,8 %.
 
Prezident ECB Mario Draghi na margo inflácie vyhlásil, že v rade guvernérov panuje jednoznačná zhoda, že ECB využije aj nekonvenčné opatrenia, aby zamedzila príliš dlhému obdobiu nízkej inflácie. Guvernéri pritom včera diskutovali o rôznych možných riešeniach – vrátane možnosti kvantitatívneho uvoľňovania. Podľa Draghiho je síce spomalenie inflácie v poslednom čase dôsledkom najmä nižších cien energií a potravín, ako aj silného eura – na strane druhej však v marci klesali aj ceny iných tovarov. Po oznámení rozhodnutia ECB začalo euro voči doláru mierne posilňovať. Avšak, po Draghiho vyhlásení, že guvernéri diskutovali o možnosti zavedenia kvantitatívneho uvoľňovania, kleslo euro z 1,38 USD na úroveň 1,37 USD. 
 
 
 
 
 
 
Do úvahy tak v budúcnosti pripadajú tieto možné kroky: 
 
Kvantitatívne uvoľňovanie by sa mohlo realizovať napríklad prostredníctvom nákupu vládnych dlhopisov (zrejme podľa podielov jednotlivých krajín v ECB). Je však možné, že by vznikli legislatívne problémy s Lisabonskou zmluvou (zákaz monetárneho financovania). Naopak, prípadný nákup korporátnych dlhopisov by vystavil ECB riziku strát (kreditné riziko). Taktiež je pravda, že trh so sekuritizovanými firemnými úvermi je v Európe v útlme a likvidita na ňom by bola pre ECB malá.   
 
Podpora trhu s ABS spolu s Európskou investičnou bankou by mohla podporiť financovanie hlavne malých a stredných podnikov. V tomto však môže byť problémom procesná a administratívna náročnosť, ako aj to, kto by ABS nakoniec nakupoval. Toto riešenie by tak bolo z hľadiska implementácie pomerne zdĺhavé.
 
Zníženie základnej sadzby o menej než 25 bodov (podobne ako to robí napríklad maďarská centrálna banka) by zásadnejší efekt neprinieslo. Navyše, ak by ECB chcela sadzbu ďalej znižovať, už by tak zrejme urobila. Tento krok však môže prísť ak inflácia v apríli neporastie.  
 
Záporná depozitná sadzba pre ECB predstavuje „neprebádané vody“. Jej zavedenie by zrejme malo za  následok odliv kapitálu z eura a jeho následné oslabenie – čo by podporilo konkurencieschopnosť európskych výrobcov a tiež zvýšilo infláciu (cez ceny dovážaných tovarov). Taktiež by motivovala banky držať iba minimálne úložky na peňažnom trhu a zvyšné peniaze buď investovať do dlhopisov či akcií alebo umiestňovať do reálnej ekonomiky. Zavedenie negatívnej sadzby je možné, avšak zrejme iba v prípade, že by inflácia aj naďalej klesala.
 
Zastavenie sterilizácie prostriedkov z programu SMP (v rámci ktorého ECB do polovice roka 2012 nakupovala štátne dlhopisy) by prinieslo na trhy dodatočnú likviditu v objeme asi 175 miliárd EUR – čo je však málo na to, aby to trhy výraznejšie ovplyvnilo. Tá by však zrejme neskončila v reálnej ekonomike, ale iba na finančných trhoch – čo ECB nechce. 
 
Schéma Funding for Lending (po vzore Bank of England) by pri vhodnom nastavení zlepšila dostupnosť úverov najmä pre malé a stredné podniky – t.j. segment, ktorý má v krajinách periférie najväčšie problémy s financovaním. V rámci nej by sa totiž banky poskytujúce nové úvery firmám mohli financovať od ECB lacnejšie. Jej zavedenie by však bolo technicky veľmi náročné – a preto sa zatiaľ javí menej pravdepodobné. 
 
Ďalší tender LTRO by znamenal dodanie dodatočnej likvidity bankovému sektoru. Ak by LTRO prebiehalo podobne ako v predchádzajúcich prípadoch, banky by prostriedky zrejme investovali na finančných trhoch, čo by viedlo k ďalšiemu poklesu výnosov štátnych dlhopisov. Do reálnej ekonomiky by sa tak dosal iba zlomok z týchto prostriedkov. Preto je pravdepodobné, že ECB by v prípade LTRO tieto prostriedky viazala na podmienku, že banky ich poskytnú ďalej vo forme úverov do reálnej ekonomiky (tzv. viazané LTRO). Takýto krok by mohol pomôcť zvýšiť dostupnosť financovania pre podniky, avšak podobne ako schéma Funding for Lending by bolo jeho monitorovanie technologicky náročné.
 
Pravdepodobnosť nekonvenčných opatrení ako sú kvantitatívne uvoľňovanie, schéma Funding for Lending či záporné sadzby sa po poslednom zasadnutí zvýšila. Napriek tomu očakávame, že ECB príde s ďalšími opatreniami až v prípade prehodnotenia inflačných projekcií smerom nadol. Najpravdepodobnejšie sa pritom javí zastavenie sterilizácie prostriedkov z programu SMP a podpora financovania podnikov cez nákup ABS (de facto kvantitatívne uvoľňovanie), viazaný tender LTRO, či schému ako Funding for Lending.

Martin, alebo niekto iný, - ako dlho sa dá fungovať pri takto nízkych úrokových sadzbách ? Kedy dôjde k zvýšeniu sadzieb a dôjde ešte niekedy k zvýšeniu ??? :D

Som veľmi zvedavý na odpoveď. DAkujem. Pridal: rrr dňa 04.04.2014 o 14:54
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:1 Komentáre Galéria (2)

Súvisiace články

ECB prekvapivo znížila úrokové sadzby

thursday
04.09.2014
Trhy a makro | maria

Európska centrálna banka dnes znížila úrokové sadzby

thursday
05.06.2014
Trhy a makro | maria

Oživenie ekonomiky v eurozóne pokračuje

monday
26.05.2014
Trhy a makro | balaz.martin

Krajiny PIIGS sa vracajú sa na finančné trhy

tuesday
22.04.2014
Trhy a makro | balaz.martin

Inflácia klesá na Slovensku aj v krajinách V4

tuesday
16.07.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

saxo

kasik

ts
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)