Saxo Bank investičný výhľad na druhý kvartál 2014

09.04.2014  /  Saxo Bank
trhy-a-makro-spravy-ako-investovat

Saxo Bank, špecialista na investovanie a online obchodovanie s celým spektrom investičných nástrojov, predstavuje svoju analýzu na druhý štvrťrok tohto roka, v ktorej sa zameriava na výhľad európskych krajín.

 

Európsky výhľad: Spojené štáty európske?

 

Po množstve falošných štartov zažije pravdepodobne európska ekonomika v druhom štvrťroku ďalšie ťažkosti, uvádza sa vo výhľade Saxo Bank na druhý štvrťrok tohto roka. Koncom druhého štvrťroka sa zrejme začne Európska centrálna banka obávať deflácie a absencie rastu a pravdepodobne bude signalizovať nové kvantitatívne uvoľňovanie a ďalšiu várku nekonvenčných opatrení.

 

Európa zažije tiež najťažšiu volebnú bitku od 70. rokov, pretože priepasť medzi skutočnými názormi európskych voličov a ich eurooptimistickými politikmi je väčšia ako kedykoľvek predtým. Zdá sa, že v dôsledku májových volieb do Európskeho parlamentu dôjde k vytvoreniu veľkého euroskeptického bloku, ktorý sa stane jedným z najväčších poslaneckých klubov v novom Európskom parlamente. Ak bude Brusel načúvať voličom, môže to znamenať rozhodujúci obrat v zlyhávajúcom experimente menom Európska únia. Zatiaľ to ale vyzerá, že politický status quo bude skôr zachovaný.

 

Podľa ekonomického výhľadu sa síce zdá, že situácia v Španielsku, Portugalsku aj Grécku sa bude zlepšovať, ale v skutočnosti ide o prevod problémov krajín „južanského klubu” na Francúzsko a onedlho aj Nemecko, ktoré sa pravdepodobne koncom roka priblížia recesii. Francúzsko i Nemecko budú tiež zrejme trpieť poklesom vývozu, najmä v oblasti luxusného tovaru, pretože dochádza k ochladzovaniu ázijského rastu.

 

Steen Jakobsen, hlavný ekonóm a riaditeľ pre investície Saxo Bank, hovorí:

 

„Členské štáty EÚ síce prekvapili svojou politickou solidaritou počas posledných niekoľkých rokov krízy EÚ, ale elektorát je stále nepokojnejší a euroskeptické strany získavajú davy nových voličov, čo nemôže establishment ponechať bez povšimnutia. Okrem toho tu máme ten večný problém, že EÚ úplne chýba zdravý a dlhodobý ekonomický základ. V túto dobu, na začiatku roka 2014, je samoľúbosť EÚ najväčšia v dejinách a reálna politická aj ľudová entropia dajú onedlho jej prítomnosť pocítiť.”

 

Globálny výhľad: „Stav premenlivosti”

 

„Krehká päťka” (Južná Afrika, Brazília, India, Indonézia a Turecko), ktorá sa spoločne s Argentínou, Ruskom a Čile nedávno stala „Krehkou osmičkou“, je v procese nachádzania rovnováhy, pretože obmedzenie expanzívnej politiky FEDu oslabilo ich meny a vynútilo si reštriktívne opatrenia, ktoré zabrzdia rast a narovná štrukturálne nevyváženosti, ktoré narástli v uplynulých niekoľkých rokoch. „Stav premenlivosti“  je všeobecne vzaté pozitívnym vývojom, ale o rovnakú vec – devalváciu a zvýšenie exportu – sa pokúša súčasne príliš veľa krajín, takže ich rast pravdepodobne oslabí štruktúrne aj cyklicky kvôli predchádzajúcim úverovým excesom.

 

Ako poznamenáva Jakobsen: „Keďže sme sa koncentrovali na spasenie sveta, bánk a politického systému, prehliadali sme ľudí, vzdelávanie, infraštruktúru, inovácie i technológie. Na tohtoročných voľbách do Európskeho parlamentu existencia EÚ nestojí a nepadá, ale zásadné bude, ako budú politici a ich verní byrokrati reagovať na spomalenie a následnú novú rovnováhu vo svete.”

 

Kľúčové témy investícií pre rok 2014

 

Fixed income: jadrové štátne dlhopisy budú jediným investičným nástrojom, ktorý je v 1. štvrťroku 2014 vyššie ako v 1. štvrťroku 2015 (nová rovnováha a nedostatok produktivity)

 

Forex: menový pár EURUSD dosiahne maximum približne na hodnote 1.4000/1.4050 a potom sa otočí k 1.2500 (ECB by mala byť kvôli deflácii v lete aktivizovaná). Menový pár USDJPY by mohol dosiahnuť 95.00 bodov kvôli DPH a počiatočným signálom zlyhávania Abenomiky. „Krehká päťka” spadne o ďalších päť percent.

 

Komodity: komoditám sa bude v 2. štvrťroku dariť, pretože reálne sadzby budú klesať, ale môžu znovu spadnúť na konci roka. Výber ziskov v 3. štvrťroku.

 

Akcie: S&P 500 dosiahne maximum na 1 900 až 1 950 bodoch, potom korekcia 30% dole. Akcie sú jediným investičným nástrojom, ktorý zatiaľ nebol poškodený meniacim sa ekonomickým cyklom.

 

Kompletný výhľad na druhý kvartál 2014 od Saxo Bank si stiahnete tu.

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk