Ertrag und Sicherheit – prepracovaná manipulácia a predražené fondy

17.04.2014  /  Admin
fondy-a-etf-ako-investovat

Ertrag und Sicherheit a jej poskokovia v sakách už nejaký ten rok odrbávajú ľudí na Slovensku. Predávajú obyčajné podielové fondy, ktoré si môžete kúpiť v banke alebo od inej sprostredkovateľskej firmy. Avšak u Ertrag und Sicherheit si tieto fondy kúpite neuveriteľne výhodne: s dvojnásobným poplatkom!

 

 Podrobne sa tejto téme venuje už niekoľko rokov Peter Cmorej vo svojom blogu. A nie je sám ako by sa mohlo zdať. U susedov v Česku sa sprostredkovateľom z Ertrag und Sicherheit venoval Aleš Tůma v týchto článkoch. A rozhodne to nie je jediná kritika tejto spoločnosti a ľudí okolo nej. Stačí si pogoogliť a nájdete ďalšie články.

 

Prečo má význam znova zopakovať, že kupovať fondy cez Ertrag und Sicherheit je nezmysel? Lebo stále sa objavujú noví a noví pešiaci v radách E&S, ktorým vymijú mozgy na školeniach a následne ich pustia do sveta šíriť nezmysly a predávať fondy s dvojnásobnými poplatkami.

 

Ako fungujú dvojnásobné poplatky?

 

To popisuje celkom dobre Aleš Tůma na Peníze.cz:

 

V kostce: klient dostane nabídku investovat za fixní poplatek, v případě pravidelné investice je to čtrnáctinásobek ročního vkladu, nejvýše 55 tisíc Kč. Za tento poplatek prý investuje celá rodina a žádné další poplatky účtovány nejsou – tak to často tvrdí poradce. Potíž je v tom, že účtovány jsou. Fond, do kterého chce člověk přes E & S investovat klientovi z jeho investice strhne běžný vstupní poplatek (z akciových fondů zhruba pět procent). Fakticky tedy klient za stejnou službu zaplatí dvakrát! Vstupní poplatek fondu ovšem poradci Ertrag & Sicherheit z nějakého důvodu označují slovem „ážio“. I když jej poradce během schůzky letmo zmíní a v „papírech“ od Jung DMS by klient informaci při pečlivém přečtení také našel, jako laik si sotva uvědomí, o co jde. Odnáší si dojem, že ušetřil, přestože pravda je pravý opak.

 

Exkluzívne len pre klientov E&S – za rovnaký fond zaplatíte u E&S nie len vstupný poplatok, ale ešte ďalších 2200 eur navyše!

 

Ako je možné že im na to ľudia naletia?

 

V E&S vedia celkom dobre manipulovať sprostredkovateľov aj verejnosť. Vedia, že ľudia nemajú radi životné poistky kvôli vysokým počiatočným poplatkom. A vedia že sa na nich ľudia spálili. Stačí teda donemoty opakovať aké zlé sú tie investičné životné poistky, ako je nevýhodné, že v nich platíte provízie na dva roky dopredu a potom ešte aj vstupné poplatky vo fonde. Verejnosť, sprostredkovatelia E&S aj potenciálny klienti pritakávajú. A ani im pri tom oprávnenom nadávaní na poisťovne nedôjde, že E&S robí presne to isté.

 

Najprv si od vás dopredu vyberie províziu vo výške 2200 eur (podobne ako pri životnej poistke) a potom ešte platíte klasické vstupné poplatky do fondov (podobne ako v poistke). Provízie teda zaplatíte v dva krát. 

 

Pri bežnom kupovaní fondov cez sprostredkovateľské siete alebo v bankách platíte len a len vstupné poplatky. A to aj u firiem s najhorším renomé medzi poradenskými firmami. Jediný E&S si k vstupným poplatkom priráta okrem vstupných poplatkov aj províziu naviac vo výške 2200 eur. Pričom predavači z E&S dokážu túto skutočnosť tak dobre zakryť, že si to ani neuvedomíte.

 

Zaujímavé je, že bežné sprostredkovateľské firmy aj banky dokážu vyžiť iba zo vstupných poplatkov. Práve vstupné poplatky vo fonde idú na provízie sprostredkovateľom a na odmeny pobočky banky. Prečo E&S nestačia vstupné poplatky a jej sprostredkovatelia vyberajú ešte ďalšiu províziu navyše? 

 

Prepracovaná manipulácia pôsobí na poradcov aj na klientov:

 

Možno si E&S necháva celú výšku vstupných poplatkov pre seba a nedelí sa o ňu s pešiakmi v poli. A aby pešiaci mali dôvod prečo túto prácu robiť, tak im na školení natĺkli do hlavy, že je normálne vypýtať si ešte jednu províziu vo výške 2200 eur navyše. Prípadne je dosť možné, že pešiaci E&S ani nevedia, že v normálne firme sú práve vstupné poplatky určené na provízie sprostredkovateľom. A vôbec netušia, že materská firma ich vlastne zneužíva a okráda.

 

Na školení im vypli mozog, ale teraz si ho už môžu zapnúť:

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk

Ostatné články evidované pod administrátorom webu, autorsky nezaradené. Máš chuť prispievať aj ty? Neváhaj nás osloviť.