Krajiny PIIGS sa vracajú sa na finančné trhy Ako-investovat.sk .


Krajiny skupiny PIIGS (Portugalsko, Írsko, Taliansko, Grécko, Španielsko) boli ešte donedávna považované trhmi za extrémne rizikové, pričom viaceré z nich museli v dôsledku finančnej krízy byť zachránené prostredníctvom európskych mechanizmov (EFSF, ESM). Ekonomická situácia v eurozóne sa však pomaly zlepšuje. Európska komisia na tento rok očakáva, že všetky krajiny PIIGS zaznamenajú rast HDP, vďaka čomu sa aj ich verejné financie budú zlepšovať. To by postupne malo niektorým krajinám umožniť vystúpiť zo záchranného programu a vrátiť sa späť na finančné trhy.
 
 
Do programu pomoci sa od začiatku krízy postupne dostali Írsko, Grécko a Portugalsko. Menší objem pôžičiek získalo aj Španielsko, ktoré ho však využilo priamo na rekapitalizáciu bánk, a preto musí spĺňať menej prísne podmienky. Záchranný program na jednej strane krajinám priniesol isté a pomerne lacné financovanie (úrokové miery na pôžičkách boli výrazne nižšie než na trhu). Na druhej strane však prijatie programu prináša množstvo obmedzení. Program je spravidla poskytovaný v spolupráci s MMF a ECB, ktorí pre krajinu stanovia podmienky poberania medzinárodnej pomoci. Tie zahŕňajú najmä znižovanie vládnych výdavkov, fiškálnu konsolidáciu, privatizáciu štátnych podnikov, či štrukturálne reformy. Tieto opatrenia sú medzi voličmi nepopulárne, avšak pre ekonomiku zo stredno a dlhodobého pohľadu často prospešné.
 
Ako prvému sa podarilo z programu pomoci úspešne vystúpiť Írsku. To sa do programu dostalo ešte v roku 2010, kedy potrebovalo peniaze na rekapitalizáciu svojich bánk. Spolu tak Írsko v postupných splátkach dostalo pomoc vo výške 67,5 miliardy EUR. Krajina sa na finančné trhy dokázala vrátiť ešte začiatkom minulého roka, kedy vydala 10-ročné dlhopisy. V decembri minulého roka splnila všetky podmienky programu, a tak z neho úspešne vystúpila. Na druhej strane, Írsko tak už nebude môcť čerpať žiadnu ďalšiu pomoc v rámci existujúceho programu a v prípade zhoršenia podmienok na trhoch bude musieť platiť vyššie úroky. Už poskytnutú pomoc bude Írsko splácať ešte nasledujúcich 30 rokov.
 
Ďalšou krajinou, ktorej sa podaril čiastočný návrat na finančné trhy, je Grécko. To minulý týždeň dokázalo po prvýkrát od roku 2010 predať 5-ročné dlhopisy, a to až v hodnote 3 miliárd eur. Záujem investorov bol však až 8-krát vyšší, čo viedlo k pomerne nízkym výnosom na úrovni 4,95 %. Pre porovnanie, výnos 10-ročných dlhopisov ešte pred 2-rokmi presahoval 30 % (5-ročné bondy krajina v posledných rokoch nevydávala).
 
Návrat na trhy v blízkej dobe ohlásilo aj Portugalsko, ktoré by chcelo opustiť záchranný program už budúci mesiac a plne sa financovať prostredníctvom finančných trhov.Posledné udalosti tak naznačujú, že trhy začínajú stále viac veriť v oživenie ekonomík európskej periférie. Ich výnosy zostávajú v blízkosti pokrízových miním, k čomu prispieva aj šanca, že ECB by mohla prikročiť k nakupovaniu dlhopisov prostredníctvom kvantitatívneho uvoľňovania (podobne ako americký Fed). Takýto krok by viedol k ďalšiemu poklesu rozdielu medzi výnosmi krajín jadra a periférie.
 
Martin Baláž, analytik Slovenskej Sporiteľne
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Oživenie ekonomiky v eurozóne pokračuje

monday
26.05.2014
Trhy a makro | Martin Balaz

ECB ponechala základnú úrokovú sadzbu na úrovni úrovni 0,25 %

friday
04.04.2014
Trhy a makro | Martin Balaz

Kvalita života je najvyššia vo Švédsku, Slovensko skončilo na 20. mieste v Európe

thursday
27.03.2014
Trhy a makro | Martin Balaz

Grécko bude potrebovať ďalšie peniaze

monday
26.08.2013
Trhy a makro | Martin Balaz

Najnovšie články

Cestovne poistenie online: Kde sa vám to oplatí najviac?

Je čas opustiť akciový trh?

tuesday
18.09.2018
Trhy a makro | Redakčný článok

Merck a Pfizer profitujú

friday
31.08.2018
Akcie | Juraj Kišák

Poznáte základy investovania?

thursday
30.08.2018
Reklamný článok | Redakčný článok

Top 5 pozícií v portfóliu Warren Buffetta

friday
24.08.2018
Akcie | Juraj Kišák