Komentáre (štvrtok, 24.4.2014) Ako-investovat.sk .


Komentáre (štvrtok, 24.4.2014)

 Dnes (24. apríl 2014) 

Obsah: Nový Zéland: RBNZ zvýšila úrokové sadzby na 3% // Apple (rast predajov, odkup akcií, split 7:1)

24.4.2013 -- Komentár: Peter Voštinár

News  

UK Opening Call from Alpari UK - Thursday 24th April 2014

Alpari UK (Téma: Nový Zéland), odkaz nie je k dispozícii web // PDF

Výber:

 

Celý text si môžete prečítať po kliknutí na odkaz uvedený hore. 

Overnight saw the second interest rate hike from the RBNZ in as many months, with the official cash rate rising 25 basis points to 3.00%. This has come against a backdrop of increased inflationary fears particularly within the construction and non-tradables sector. In much the same manners as the Australian market, one of the biggest fears stems from the booming housing sector, where the existence of historically low interest rates have driven both demand and new home building to a peak, highlighting the potential for yet another asset bubble. However, the job of the RBNZ remains somewhat of a balancing act, where the imposition of higher interest rates is further fuelling the incessant rise of the NZD, which hit a 2 1/2 year high earlier this month against the dollar. Despite this possibly reducing the inflationary pressures by reducing demand for domestic goods and driving interest for lower priced imports, this is not necessarily desirable for an economy which is attempting to get over recent threats to their key export sector.

 

 Peter Voštinár - Komentár & preklad

Môj voľný preklad: Počas noci (pozn. PTA o 23:00 nášho času) RBNZ - Centrálna banka na Novom Zélande zvýšila úrokové szadby z 2.75% o 25 bázickych bodov na 3.00%. Dôvodom tohto rozhodnutia boli zvýšené inflačné obavy najmä v stavebníctve a neobchodnom sektore. Podobne ako na trhu v Austrálii, najväčšie obavy pramenia z rýchlo rozvíjajúceho sa trhu s bývaním, kde existencia historicky nízkych úrokových sadzieb hnala dopytu a výstavbu nových domov na svoje vrcholy, čím sa zdôrazňuje potenciál vzniku ďalšej bubliny na aktívach. Avšak úlohou RBNZ je priniesť rovnováhu na trhy a vyššími úrokovými sadzbami ďalej podnecuje nepretržitý rast NZD, ktorý sa dostal voči USD na 2 a pól ročné maximum tento mesiac. Napriek tomu, že RBNZ môže znížiť inflačné tlaky znížením dopytu po domácich výrobkoch a presmerovaním záujmu o dovoz lacnejších tovarov, to nie je nevyhnutne žiadúce pre hospodárstvo, ktoré sa snaží dostať z nedávneho ohrozenia kľúčových exportných odvetví.

Môj pohľad: O NZDUSD som hovoril už 22.4.2014. Upozorňoval som na možné zvýšenie ú.s. a možnosť pokračovania rastu. Viac čítajte Marcket Watch z 22.4.2014.

Hrozbu zníženia exportov si určite RBNZ uvedomuje. Z grafu by sa mohlo zdať, že NZD je veľmi silný, čo by mohlo krajinu poškodiť, ale nie je všetko tak jednoduché. Čítajte nižšie text od IronFX. Osobne sa domnievam, že pokračovanie rastu menového páru NZDUSD je viac pravdepodobné než ukončenie uptrendu. Podporu pre rast tvorí fundament aj cenový vývoj (technická analýza). Týždenný graf of roku 2002 do 2014.

Prípadné poklesy sú možné. Pozor na aktuálnu divergenciu RSI a ceny. Veľkou hrozbou je ak by Fed sprísnil svoju monetárnu politiku, ale to istý čas ešte nehrozí a preto poklesy by som vnímal ako príležitosti do longu. Podľa našej technickej analýzy sú zaujímavé supportné úrovne viditeľné na dennom grafe.

 

24.4.2013 -- Komentár: Peter Voštinár

News  

IronFX Markets Update - 24.04.2014

IronFX (Téma: Nový Zéland), odkaz nie je prístupný web // PDF

Výber:

 

Celý text si môžete prečítať po kliknutí na odkaz uvedený hore. 

The Reserve Bank of New Zealand (RBNZ) raised its Official Cash Rate (OCR) to 3.0% from 2.75%, a move that should have surprised absolutely no one. What may have surprised people however was how bullish the RBNZ is on the economy. The statement accompanying the decision said that “New Zealand’s economic expansion has considerable momentum” and that “spare capacity is being absorbed, and inflationary pressures are becoming apparent.” “Headline inflation is moderate, but inflationary pressures are increasing and are expected to continue doing so over the next two years,” which means that they will have to raise interest rates further. However, there were some concerns about the strength of the NZD; Gov. Wheeler said that “the Bank does not believe the current level of the exchange rate is sustainable.” The statement introduced some reflexivity between the exchange rate and the level of interest rates as he repeated the statement from the previous meeting that “The speed and extent to which the OCR will be raised will depend on economic data and our continuing assessment of emerging inflationary pressures” and added the new phrase “including the extent to which the high exchange rate leads to lower inflationary pressure.” In their last Monetary Policy Statement in March, the RBNZ said they thought “that the OCR will need to rise by about 2 percentage points over the next two years for inflation to settle around target.” The new addition to the statement may be a qualifier for that assessment, implying that they could raise the OCR by less than 2 percentage points if the high exchange rate were dampening inflation in the tradable goods sector. It’s hard not to have some sympathy with Mr. Wheeler’s view; the NZD is the most overvalued currency in the G10 based on consumer or producer prices, although on the OECD’s rankings, which are based on a different methodology, it’s only in the middle of the pack. (It’s relatively cheap based on the Big Mac index, but that’s to be expected in a country with such a big agricultural sector.) NZD gained on the news and I would expect it to continue to rally as the only G10 currency whose central bank has taken such an overtly hawkish view. The main risk to NZD is when the Fed starts to get more aggressive, but that would seem to be some time away still.

 

 Peter Voštinár - Komentár & preklad

Môj voľný preklad a pohľad zároveň: IronFX dnes informuje, že zvýšenie úrokových sadzieb na NZ sa udialo v rámci očakávaní a nikoho to neprekvapilo. To je fakt a preto by som neočakával, že nárasty NZDUSD by mali prísť rýchlo či okamžite. Vyklesanie by bolo nahodením lopty na smeč. Co z textu je zaujímavé, je sila ekonomiky NZ a inflácia. Zatiaľ, čo ekonomiky EU, UK, USA bojujú s výzvami nízkej inflácie, ekonómovia vidia problém vysokej inflácie na Novom Zélande. "Celková inflácia je mierna, ale inflačné tlaky sa zvyšujú a očakáva sa, že to tak bude v priebehu najbližších dvoch rokov," čo znamená, ako IronFX okomentoval, že bude musieť ďalej zvyšovať úrokové sadzby. Avšak, existujú niektoré obavy o sile NZD; Guvernér Wheeler uviedol, že "banka sa nedomnieva, že súčasná úroveň kurzu je udržateľná." Guvernér zopakoval vyhlásenie z minulého zasadnutia, že "rýchlosť a rozsah v akom ú.s. bude zvýšené, bude závisieť od ekonomických údajov a neustáleho prehodnocovania vznikajúcich inflačných tlakov", a dodal novú frázu "vrátane tej miery, v ktorej vysoký výmenný kurz bude viesť k nižším inflačným tlakom."

NZD je najviac nadhodnotená mena v G10 na základe spotrebiteľských a výrobných cien. Avšak podľa OECD rebríčka, ktorý je založený na inej metodológii, je len v strede poľa. Na základe indexu Big Mac je NZD relatívne lacné, ale to sa dalo očakávať pri krajine s tak veľkým poľnohospodárstvom. Marshall Gittler, analytik IronFX očakáva, že NZD by malo ďalej rásť pretože RBNZ ako jediná z G10 prijala tak zjavne jastrabí pohľad. Rizikom je, keď americký Fed začne byť viac agresívny, ale to sa zdá, že na nejaký čas nehrozí.


 

24.4.2013 -- Komentár: Peter Voštinár

News  

Apple Sales, Profit Top Estimates as IPhone Still Strong

Bloomberg (Téma: Apple), web // PDF

Výber:

 

Celý text si môžete prečítať po kliknutí na odkaz uvedený hore. 

Apple Inc. took dual steps to reassure investors concerned with its growth prospects, reporting a surge in iPhone sales and giving its shareholder payout program a $30 billion boost.

The world’s most valuable company said fiscal second-quarter profit grew 7 percent to $10.2 billion and sales rose 4.7 percent to $45.6 billion after making the iPhone available through China’s largest wireless carrier, China Mobile Ltd., earlier this year. IPhone sales were 43.7 million, topping analysts’ estimates of 37.7 million, the company said in a statement today.

Apple said it will also increase its repurchase authorization to $90 billion from $60 billion and announced a seven-for-one stock split. In addition, the company boosted its dividend. Apple said it plans to take on debt to pay for the added stock buyback and dividend plans.

 

 Peter Voštinár - Komentár & preklad

Môj voľný preklad a pohľad: Apple Inc upokojilo úvahy investorov zaoberajúcimi sa vyhliadkami na rast spoločnosti, a to dvoma spôsobmi. Vyhlásili nárast predaja iPhone a zvýšili svojim akcionárom balik na odkup akcií o 30-mld USD. Pozn. PTA: Toto sú zväčša správy pokladané za pozitívne. Predovšetkým odkup akcií je vnímaný pozitívne pretože samotná firma skupuje z thov svoje akcie a to by nerobila, ak by nemala pozitívny výhľad do budúcnosti.

Apple, ktorá je na svete najcennejšou spoločnosťou uviedla, že zisk za fiškálny druhý štvrťrok vzrástol o 7% na 10,2 miliardy dolárov a tržby vzrástli o 4,7% na 45,6-mld dolárov. Dôvodom je predaj iPhone v Číne, kde počas tohto roka sa iPhone predáva prostredníctvom najväčšieho čínskeho mobilného operátora, China Mobile Ltd. Počet predaných iPhone zariadení prekonal očakávania analytikov (akt. 43,7-mil; očak. 37,7 mil).

Apple uviedol, že bude tiež zvyšovať svoj ​​súhlas spätného odkúpenia až na 90 miliárd dolárov zo 60 miliárd dolárov a ďalej oznámila rozdelenie akcií v pomere sedem k jednej (7:1 split). Cena za 1 akciu by mohla byť okolo 75 USD. Okrem toho, spoločnosť zvýšila svoju dividendu, čo je tiež pozitívne a atraktívne pre investorov. Apple uviedol, že chce vziať dlh na zaplatenie navýšeného spätného odkupu a výplatu dividend.

Autor: Peter Voštinár

Táto správa má iba vzdelávací charakter a nemá byť chápaná ako výzva či odporúčanie ku kúpe, predaju či držbe akéhokoľvek investičného nástroja. Výsledky minulého obdobia nie sú žiadnou zárukou pre budúci vývoj. Obchodovanie na finančných trhoch je rizikové. Možnosť straty nejde vylúčiť a každý obchod je spojený s určitým rizikom. Pred tým, než sa rozhodnete investovať, prečítajte si poučenie o rizikách a právne vyrozumenie a predovšetkým sa kvalitne pripravte a vzdelávajte.

 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trading a brokeri

Blogy


Podobní autori

admin

martin.gulka

juggler

fglasa

kasik
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)