Akcie sociálnych sieti sú vysoko Ako-investovat.sk .


22.4.2013 -- Komentár: Peter Voštinár

News  

Technologická akciová bublina 2.0?

Finance.cz (Téma: technologická bublina, sociálne siete, akcie), web // PDF

Výber:

 

Celý text si môžete prečítať po kliknutí na odkaz uvedený hore. 

Americký index technologických společností Nasdaq Composite posílil od roku 2009 o více než 200 % a současný poměr ceny vůči očekávanému zisku roku 2015 (ukazatel forward PE) je na úrovni 16,9 násobku. Před propadem akciového trhu v roce 2001 byl tento ukazatel na hodnotě 25,5 násobku, což ukazuje, že valuace technologických akcií nejsou ani blízko hodnotám před splasknutím technologické bubliny. Obecně tedy mohou investoři zachovat klid.

Najdou se však akcie obchodované s forward PE na úrovních mnohonásobně vyšších, než je průměr indexu a z analytických domů stále chodí doporučení ke koupi. Řeč je o akciích sociálních sítí. Internetové firmy, které často netvoří zisk a jejich akcie míří vzhůru, skutečně připomínají dění na trhu v letech 2000 a 2001.

Proměnu a dynamiku sociálních sítí dokládá i objem uskutečněných akvizic. V sektoru sociálních sítí došlo jen v roce 2013 ke stovkám akvizic. Samotný Twitter v loňském roce koupil 31 startupů. Mezi největší transakce se řadí koupě společnosti Tumblr firmou Yahoo, akvizice Vine společností Twitter či přechod WhatsApp a Insatgram pod křídla Facebooku. Sociální sítě kupují podniky s velmi rozmanitým polem působnosti.

 

 Peter Voštinár - Komentár

Ďakujem za email od klienta. Téma o akciách spoločností sociálnych sietí je veľmi zaujímavá. Ako analytik Tomáš Menčík z Cyrrus chcel iste naznačiť sú to známe spoločnosti, ktoré pozná snáď každý a možno práve preto sa ich akcie dostali tak vysoko. Ich valuácie (hodnoty) sú tým tiež vysoko a oveľa vyššie než iné sektory. Bublina je možná. V minulosti bolo nespočetne veľa prípadov, keď populárne spoločnosti ťažili zo slávy, ale ich reálne podnikateľské kroky zaostávali. V súčasnosti by som hľadal príležitosti inde. Sociálne siete by som vnímal ako krátkodobé príležitosti, kde je možné sa riadiť technickou analýzou.

Fundamenty a najmä oceňovacie metódy, ktoré sú vhodné pre dlhodobé výhľady, pri sociálnych sieťach neukazujú podporu nákupnym nápadom. Ak sa rozhliadnete určite nájdete také spoločnosti či sektory, ktoré zaostávali a pri uskutočnení korekcie na akciách im nehrozia veľké poklesy. Investori stále hľadajú príležitosti a preto, keď budú uzatvárať svoje zisky kvôli hrozbe korekcie, budú tieto uvoľnené peniaze presúvať niekde kde dovtedy panovali negatívne správy (medvede). Osobne by som zvážil sledovať cyklické spoločnosti z ťažobného sektora, ďalej spoločnosti ťažiace zlato a podobne. Čo sa týka akcií s nízkymi valuáciami zaujímavé trhy sú Brazília, Čína, India, Grécko a Rusko. Iste, toto sú trhy, ktoré majú veľké výzvy pred sebou, avšak v dlhodobom horizonte predstavujú príležitosti. Pravdepodobne to nebudú rýchle zisky, preto investovanie nie je šprint, ale maratón. Chráňte svoje peniaze.

Autor: Peter Voštinár

Táto správa má iba vzdelávací charakter a nemá byť chápaná ako výzva či odporúčanie ku kúpe, predaju či držbe akéhokoľvek investičného nástroja. Výsledky minulého obdobia nie sú žiadnou zárukou pre budúci vývoj. Obchodovanie na finančných trhoch je rizikové. Možnosť straty nejde vylúčiť a každý obchod je spojený s určitým rizikom. Pred tým, než sa rozhodnete investovať, prečítajte si poučenie o rizikách a právne vyrozumenie a predovšetkým sa kvalitne pripravte a vzdelávajte.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trading a brokeri

Blogy


Podobní autori

admin

martin.gulka

juggler

fglasa

kasik
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)