Cliff Asness - stratégie jedného z najväčších hedge fund manažérov Ako-investovat.sk .


Hedge Fund manažér Cliff Asness za 15 rokov vybudoval spoločnosť spravujúcu takmer 100 mld. dolárov a nedávno poskytol pre Forbes rozhovor, v ktorom hovoril o svojich stratégiách. V našom článku sa spoločne pozrieme na jeho názor na analýzu hodnoty akcií a na stratégie, ktoré používa najčastejšie.

 

 

Skupina stratégií, ktorú Asness využíva najviac sú value stratégie. Základ týchto stratégií spočíva v nákupe diverzifikovaného portfólia podhodnotených akcií a predaji portfólia nadhodnotených akcií. Už pri aplikovaní jednoduchého indikátora, akým je pomer účtovnej a trhovej hodnoty vidíme, že táto stratégia je veľmi úspešná (viď. obrázok). Jej korelácia s akciovými indexami je pomerne nízka a keďže je "trhovo neutrálna", počas burzových krachov sa takéto portfólio správalo stabilnejšie, ako globálny akciový trh.

 

Historický vývoj portfólia s použitím jednoduchej value stratégie

 

Spomedzi technických ukazovateľov hodnoty akcie je Asness jednoznačne zástancom Shillerovho P/E. Odhadom analytikov, ktoré bývajú často prehnané, príliš nedôveruje. Na rozdiel od bežne používaného P/E vyvinutého Benjaminom Grahamom Shiller počíta hodnotu P/E zo zisku vyjadrenom v reálnych dolároch (inflácia sa odpočíta využitím CPI), s tým, že tržby vo výpočte sú desaťročným kĺzavým priemerom tržieb, ktoré spoločnosť dosahovala v minulosti. Asness vidí v tomto indikátore perspektívu hlavne vďaka tomu, že volatilita tržieb zvykne byť veľmi vysoká. Inak povedané, trend vo vývoji tržieb, ktorý sa dá zachytiť Shillerovym P/E je často len hladinou, ku ktorej hodnoty reálnych tržieb časom konvergujú. Touto relatívne novou metódou sme tým pádom najlepšie schopní odhadnúť reálny dlhodobý potenciál tržieb.

 

 

Ďalšou Cliffovou stratégoiu je tzv. "carry trade".Pri jeho používaní sa investor snaží nájsť menu s nízkou úrokovou sadzbou, predaním ktorej si prostriedky „požičia“. Následne tieto prostriedky investuje do inej meny, ktorá mu vyššie úrokové sadzby vyplatí. Pri tejto stratégií je okrem rozdielu v úrokových sadzbách veľmi dôležitá aj budúca politika centrálnych bánk. Ak má byť obchod úspešný, úrokové sadzby na mene, ktorú držíme, by nemali klesnúť. Analogicky to platí pri mene, v ktorej sme si prostriedky požičali. Aj keď táto stratégia je občas veľmi stratová, podľa Asnessa je z dlhodobého hľadiska veľmi sľubná.

 

 

Zaujímavou stratégiou je aj nákup akcií s nízkou hodnotou Beta (čím vyššia je Beta, tým je vyššia volatilita na aktíve). Tú Cliff zakladá na výskume jeho spolupracovníkov, ktorým sa podarilo v tejto oblasti nájsť určitý paradox. Vo svojom výskume prišli k záveru, že aktíva s nízkou Betou z dlhodobého hľadiska ponúkajú takmer rovnaký výnos, ako aktíva s vyššou Betou. Tento fakt po dlhú dobu využíva aj samotný Warren Buffet, nakúpi akcie, ktoré sú málo rizikové a mierne zvýši páku. To má pri správnom výbere aktív za následok zhruba rovnaký risk ako pri portfólio akcií s vyššou Betou, portfólio má však neporovnateľne lepšie výnosy.

 

Poslednou skupinou stratégií sú momentum stratégie. Pri tých sa trader snaží zarobiť na tom, že trend na cene bude pokračovať, resp. obchoduje zmenu trendu. Zaujímavé je, že aj napriek kvantitatívnemu prístupu k obchodovaniu Cliff  do veľkej miery využíva psychológiu obchodovania. Úsepch týchto stratégií totižto do veľkej miery závisí od pochopenia konania jednotlivých aktérov na trhu, trend sa zvykne skončiť pri vyrovnaní nákupných a predajných objednávok.

 

AQR, najväčší Asnessov fond, berie diverzifikáciu veľmi vážne. Fond typicky drží niekoľko stoviek pozícií a snaží sa vytvárať jednotlivé stratégie tak, aby medzi nimi bola čo najmenšia korelácia. Dôkazom toho je aj niekoľko rôznych druhov analýzy aplikovaných na jeden druh stratégií, na momentum stratégie sa kvôli rozloženiu rizika využíva až 20 rôznych prístupov. Výhodu takejto štruktúry Cliff vidí  hlavne v nízkej korelácii výnosov fondu s vývojom akciových indexov. Momentálne však zastáva názor, že akciovému trhu sa bude dariť menej. V bežnom 60:40 portfóliu (60% akcie, 40%dlhopisy) by sme sa mali pripraviť na nižšie výnosy, asi o 2-3% menej, ako historický priemer.

 

Na záver určite stojí za to spomenúť, aké akcie sa nachádzajú v portfóliu Cliffa Asnessa. Cliff verí americkým technologickým spoločnostiam - Apple, Microsoft, Yahoo a Google tvoria spolu takmer 3% investovaného kapitálu. Medzi jeho obľúbené akcie patria aj Exxon Mobil a Pfizer, obe tvoria po 0,7% portfólia. Zvyšok kapitálu má vyhradený na kúpu akcií, z ktorých každá tvorí len veľmi malú časť jeho portfólia, resp. na aplikáciu rôznych kvantitatívnych stratégií.


"..vidíme, že táto stratégia je veľmi úspešná." Naozaj?

Pretože ak správne rozumiem pripojenému obrázku, tak popisovaná "veľmi úspešná" stratégia zarobila od konca 20. rokov minulého storočia dodnes niečo cez 400 %. Toto číslo síce môže byť fascinujúce, no len dovtedy, kým si človek nepozrie napr. výkonnosť akciového indexu S&P 500.

Na stránke Wikipédie (http://goo.gl/SiQSLh) napr. vidím, že ak som na začiatku roku 1970 (t.j. o viac ako 40 rokov neskôr po "stvorení" portfólia spomínaného v úvode) investoval do indexu 1 USD, dnes by hodnota tohto dolára bola niekde pod 80 USD. A to už je podstatne vyšší výnos.

Je možné, že mi niečo uniká a mýlim sa. Nik nemá patent na rozum. Ale s číslami by som vo všeobecnosti narábal opatrnejšie. Pridal: Dano dňa 05.05.2014 o 12:13

"hodnotu P/E z tržieb" Hodnota P/E je z čistého zisku a ne z tržeb. Pridal: Háta dňa 05.05.2014 o 15:20

Dano,
samozrejme to, je subjektivne. Ak mas na mysli cisty performance, napriklad NASDAQu, mas samozrejme pravdu. Tu vsak podĺamna ide o alfu, ktoru tato startegia dosahuje. Drawdowny su podstatne nizsie a ak by sme kapital prepakovali a skoncili s takym istym rizikom ako akciove indexy, strategia by zarobila viac.
Hata, diki za upozornenie, to som si nevsimol :) Pridal: Jakub Straka dňa 05.05.2014 o 16:24
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:3 Komentáre Galéria (4)

Súvisiace články

Investovanie do akcií - kvantitatívny prístup

friday
09.05.2014
Akcie | jozef.rudy

Koľko zarábaju Hedge Fondy? Priemerné výnosy hedge fondov neoslnia

sunday
12.01.2014
Hedge fondy | jacoobstraka

Jozef Rudy, Quant Trader - rozhovor o kvantitatívnom obchodovaní

thursday
17.10.2013
Hedge fondy | admin

Algoritmické obchodovanie a high frequency trading v podaní RSJ

thursday
09.05.2013
Hedge fondy | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)