Akcie Tatry Mountain Resorts klesli po znížení základného imania a emisii dlhopisov Ako-investovat.sk .


Tatry mountain resorts už emitovala dlhopisy a zmenila sa zo spoločnosti orientovanej na akcionárov na spoločnosť, ktorá získava financovanie z emisie dlhu. V predchádzajúcom článku sme písali o znížení základného imania a plánovanej emisii dlhopisov TMR. Minulý rok, konkrétne 28.8.2013, sa konalo mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti Tatry mountain resorts, ktoré bolo zvolané za účelom znižovania základného imania spoločnosti a schválenia emisie dlhopisov. Čo sa v spoločnosti od tejto doby zmenilo a aký bol dopad zmeny kapitálovej štruktúry ?

 

Dôvodom pre zníženie základného imania bolo zníženie finančnej angažovanosti akcionárov na kapitálovej štruktúre spoločnosti. To znamená, že podiely jednotlivých akcionárov sa relatívne nezmenili, zmenili sa iba v absolútnom vyjadrení. Ten, kto vlastnil 0,05% spoločnosti, tak aj po emisií dlhopisov vlastní 0,05% spoločnosti, avšak v absolútnom vyjadrení sa jeho podiel znížil. Emisiou dlhopisov sa však zmenila kapitálová štruktúra a spoločnosť sa stala podstatne viac zadlženejšou.

 

Z finančného hľadiska na úkone zníženia základného imania nie je nič zlé, avšak v prípade spoločnosti TMR išlo o špecifický prípad. Zníženie základného imania sa totiž nevyplatilo z naakumulovanej hotovosti, alebo zo speňaženie niektorého aktíva, ono sa vyplatilo z emisie dlhopisov. Zníženie základného imania malo zmysel, resp. bolo výhodné, najmä pre veľkých akcionárov, ktorí figurujú v spoločnosti už od jej vzniku. Tým, že spoločnosť znížila ZI sa zrealizovalo vlastne to, že akcionári si vyplatili podstatnú časť svojej primárnej investície. Aj toto je totiž jedna z možností, ako sa akcionárom môže vrátiť časť ich primárnych vkladov. Dopad zníženia základného imania zobrazuje nasledujúca tabuľka.

 

Dopad zníženia základného imania u spoločnosti TMR:

 

Na burze neklesla po znížení základného imania len cen akcií, ale aj objem obchodovania s akciami ako je vidieť na ročnom grafe:

 

Je už jasné, že základné imanie sa celkovo znížilo až o 174 387 148 EUR, čo spôsobilo, že celková zadlženosť spoločnosti musela vzrásť. Zníženie základného imania spôsobilo, že kým ku koncu októbra 2012 bola celková zadlženosť spoločnosti len 14%, ku koncu októbra 2013 bola celková zadlženosť až 71%.

 

Čiastka, o ktorú sa znižovalo základné imanie bolo ku koncu októbra 2013 v účtovníctve evidovaná ako Ostatné krátkodobé záväzky s tým, že odhadovaný termín na vyplatenie zníženia ZI akcionárom bol stanovený na február 2014 (zníženie ZI už bolo akcionárom vyplatené). Prvá emisia dlhopisov bola v decembri 2013 a druhá emisia dlhopisov bola vo februári 2014. Dlhopisy sú prijaté na obchodovanie na BCPB.

 

Zároveň je vhodné podotknúť, že akcionári sa na nejaký čas budú musieť rozlúčiť s dividendami. Emisia dlhopisov totiž výrazne zvýšila zadlženosť a tým pádom sa výrazne zvýšia aj nákladové úroky. Zvýšenie nákladových úrokov má zas negatívny dopad na celkový výsledok hospodárenia a spoločnosti tak nezostáva priestor pre výplatu dividend.

Pre zhrnutie, zníženie základného imania spôsobilo:

  • Podiely akcionárov sa v absolútnom vyjadrení znížili;
  • Vyplatením zníženia ZI vo výške 26 EUR/akciu sa približne o takúto čiastku znížila aj trhová cena akcie (z cca 46 EUR na cca 22 EUR);
  • Zníženie ZI sa akcionárom vyplatilo z emisie dlhopisov;
  • Emisia dlhopisov zvýšila celkovú zadlženosť spoločnosti (zo 14% na 71%);
  • Emisia dlhopisov podstatne zvýši nákladové úroky;
  • Zvýšenie nákladových úrokov bude mať negatívny vplyv na celkový VH;
  • Spoločnosť určitú dobu nebude pravdepodobne môcť vyplácať dividendy.

 

Otázka na záver znie: Sú akcie TMR v súčasnosti atraktívne ? Zrejme už len benefitmi pre lyžiarov. Pre TMR sú teraz kľôčové dlhopisy, ktoré predáva hlavne J&T Banka. Ako výhodné sú tieto dlhopisy skúsime posúdiť v nasledujúcom článku.


otazka je ci nepristupia k takemu kroku aj pri ostatnych svojich investiciach a ci tie ich dlhopisy su vobec zaujimave
Pridal: peter dňa 16.05.2014 o 09:45

No ved prave TMR bol v podstate jediny vacsi projket J&T kde sa snazili ziskat kapital od investorov do akcii.
Ich ostatne aktivity su financovane na dlh - bankove uvery, dlhopisy, zmenky a podobne.

Tak financne skupiny funguju - poziciavaju si peniaze a snazia sa robit projekty s vysokym pomerom cudzich zdrojov.

TMR bol pokusurobit to inak - ziskat kapital od akcionarov. Cas ukazal, ze slovenski investori maju radsej dlhopisy ako akcie. Tak sa TMR tomuto trendu prisposobilo. Pridal: filip glasa dňa 16.05.2014 o 11:10

predpokladam, ze akcie sa daju lahsie predat aj za hranicami ako dlhopisy, preto skusali akcie
a ze investori nechceli akcie ale radsej dlhopisy, tak to bude asi koli tej "volatilite", ktora tu bola vo viacerych clankoch opisovana, teda ze nie je Pridal: peter dňa 16.05.2014 o 14:27
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:3 Komentáre Galéria (2)

Súvisiace články

Oplatí sa investovať do dlhopisov Tatry Mountain Resorts?

tuesday
20.05.2014
Dlhopisy | martin.gulka

TMR už schválilo zníženie základného imania, akcionári dostanú 26 eur

friday
23.08.2013
Akcie | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)