Slovenská ekonomika rastie rýchlejšie ako odhadovali analytici Ako-investovat.sk .


Podľa predbežného odhadu Štatistického úradu slovenská ekonomika v 1. štvrťroku rástla tempom 2,4% medziročne, čo predstavuje oproti predchádzajúcemu kvartálu (1,5 %) výrazné zrýchlenie. Výsledok tak prekonal náš odhad ako aj odhad trhu. Po sezónnom očistení ekonomika rástla tempom 2,0 % r/r.
 
Rast ekonomiky v prvom štvrťroku zrýchlil na 2,4% medziročne:
 
 
Klesajúca inflácia, ktorá sa v 1. kvartáli dostala do medziročného mínusu, mala za následok pokles deflátoru do záporných čísel. Nominálny HDP tak rástol pomalším tempom než reálny, a síce o 1,9 % medziročne.  
 
Na medzikvartálnej báze po sezónnom očistení rast HDP oproti štvrtému štvrťroku 2013 zrýchlil z 0,4 % na 0,6 %. Štruktúra HDP zatiaľ nie je známa. Z jednotlivých komponentov zrejme k rastu výrazne prispela spotreba domácností – čo naznačujú rastúce maloobchodné tržby (+4,3 % r/r v Q1). Okrem toho by mohlo pokračovať aj oživenie investícií firiem, ktoré začalo už v predchádzajúcom štvrťroku. Pozitívny by mal byť aj príspevok zahraničného obchodu. Podporiť rast mohla aj vládna spotreba. Podrobná štruktúra HDP za 2. kvartál bude zverejnená 4. júna.  
 
Mierne pozitívne sa vyvíjala aj celková zamestnanosť v ekonomike, ktorá oproti 4. štvrťroku 2013 stúpla o sezónne očistených 0,2 % a oproti vlaňajšku bola vyššia o 0,3 %. Celkový počet zamestnaných tak vzrástol na 2,20 milióna osôb. Rast zamestnanosti je však stále pomalší než naznačujú čísla nezamestnanosti ÚPSVaR – čo zrejme súvisí s pokračujúcim odchodom nezamestnaných do zahraničia.  
 
Vývoj HDP celej eurozóny bude zverejnený o 11:00. Zo zatiaľ zverejnených dát mierne pozitívne prekvapilo Nemecko (+0,8% q/q) a naopak za očakávaniami zaostalo Francúzsko (+0,0% q/q). Potvrdili sa tak signály, ktoré poskytovali indexy sentimentu podnikateľov (PMI, IFO). Z našich susedov veľmi pozitívne prekvapilo Maďarsko (+3,5 % r/r) a HDP v Čechách skončil blízko očakávaní (2,0 % r/r). Rast HDP v eurozóne očakávajú trhy na úrovni 0,4 % q/q.
 
Rast reálneho HDP bol v 1. štvrťroku silnejší ako sme očakávali a naznačuje, že celoročný rast môže dosiahnuť skôr okolo 2% alebo mierne nad 2%, oproti nášmu predchádzajúcemu odhadu na úrovni 1,7 %. Pomalý rast nominálneho HDP však predstavuje negatívnu správu pre verejné financie, keďže sa prejaví nižším rastom daňových príjmov. Stále pozitívny sentiment v eurozóne  naznačuje, že ekonomické oživenie by malo pokračovať aj v nasledujúcich kvartáloch. Rast ekonomiky našich hlavných obchodných partnerov by mal mať pozitívny vplyv aj na našu ekonomiku.

To je sice dobre ze hdp rastie, skoda len ze je to za ficovej vlady, ktora preto neurobila nic a bude to v buducnosti pouzivat ako argument... Pridal: mike dňa 17.05.2014 o 00:14
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:1 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

Ekonomický rast rozvíjajúcich trhov spomalí, pozor na ich akcie a meny

tuesday
28.01.2014
Trhy a makro | balaz.martin

Slovenský priemysel očakáva vyššiu výrobu

thursday
28.03.2013
Trhy a makro | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

saxo

kasik

ts
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)