Oživenie ekonomiky v eurozóne pokračuje

26.05.2014  /  Martin Baláž
trhy-a-makro-spravy-ako-investovat

Index sentimentu nákupných manažérov (PMI) v eurozóne v máji zostal blízko úrovní predchádzajúceho mesiaca a dosiahol 53,9 bodu. Nálada podnikateľov v eurozóne tak bola stále lepšia než v prvom kvartáli, čo naznačuje, že tempo ekonomického rastu by v druhom štvrťroku mohlo mierne zrýchliť, a to z 0,2 % q/q v Q1 na asi 0,5 % q/q.

V rámci jednotlivých komponentov však nastali výrazné zmeny. Nečakaný pokles zaznamenal sektor priemyslu, kde index klesol z 53,2 na 52,5 bodu. Index tak klesol na najnižšiu hodnotu za posledných 6 mesiacov. Pokles súvisí najmä so spomalením rastu exportu a nižším rastom nových objednávok. Horšie vyhliadky exportérov pritom zrejme súvisia najmä so stále pomerne silným eurom. Napriek poklesu sa ale index aj naďalej pohybuje nad hranicou 50 bodov – čo stále indikuje rast, avšak pomalší než v predchádzajúcich mesiacoch. Pokles vo výrobnej sfére bol však čiastočne kompenzovaný zlepšením sentimentu v službách. Ten vzrástol o pol bodu a dosiahol tak najvyššiu úroveň zaposledné tri roky (53,5 bodu).

Pozitívny je vývoj v subindexoch zamestnanosti. Tie naznačujú, že výrobný aj nevýrobný sektor v máji rozširovali svoje kapacity a naberali najviac zamestnancov za posledné tri roky. V prípade výrobného sektora rástli očakávania počtu zamestnancov už piaty mesiac po sebe. Rozdiely medzi jednotlivými krajinami sa pritom ešte viac prehĺbili. Líder eurozóny Nemecko by tento mesiac malo pokračovať v silnom raste, keďže kompozitný index PMI v tejto krajine dosiahol 56,1 bodov. V krajine bolo rovnako ako v celej eurozóne vidieť zhoršenie nálady vo výrobe, ktoré však bolo kompenzované lepším sentimentom v nevýrobnom sektore. 

Naopak, druhá najväčšia ekonomika Francúzsko by podľa prieskumov PMI mala v máji zaznamenať kontrakciu. Francúzske kompozitné PMI kleslo z 50,4 na 49,2 bodu, pričom pokles opäť zaznamenal najmä sentiment v priemysle. V ostatných krajinách eurozóny by malo aj naďalej pokračovať oživovanie ekonomiky, keďže sentiment zostáva na najvyšších úrovniach od roka 2007. Negatívnym signálom je aj ďalší pokles cien výrobkov a služieb, ktorý naznačuje prieskum. To potvrdzuje, že deflačné riziká sú v eurozóne stále prítomné. Aj tento indikátor tak naznačuje, že ECB by budúci týždeň mohla prísť s opatreniami na ďalšie uvoľnenie menovej politiky. 

Pre Slovensko je dôležitý najmä vývoj v Nemecku, kde pretrváva aj naďalej pozitívna nálada. Z oživovania nemeckého hospodárstva by tak mala profitovať aj naša ekonomika.