Oživenie ekonomiky v eurozóne pokračuje Ako-investovat.sk .


Index sentimentu nákupných manažérov (PMI) v eurozóne v máji zostal blízko úrovní predchádzajúceho mesiaca a dosiahol 53,9 bodu. Nálada podnikateľov v eurozóne tak bola stále lepšia než v prvom kvartáli, čo naznačuje, že tempo ekonomického rastu by v druhom štvrťroku mohlo mierne zrýchliť, a to z 0,2 % q/q v Q1 na asi 0,5 % q/q.
 
 
V rámci jednotlivých komponentov však nastali výrazné zmeny. Nečakaný pokles zaznamenal sektor priemyslu, kde index klesol z 53,2 na 52,5 bodu. Index tak klesol na najnižšiu hodnotu za posledných 6 mesiacov. Pokles súvisí najmä so spomalením rastu exportu a nižším rastom nových objednávok. Horšie vyhliadky exportérov pritom zrejme súvisia najmä so stále pomerne silným eurom. Napriek poklesu sa ale index aj naďalej pohybuje nad hranicou 50 bodov – čo stále indikuje rast, avšak pomalší než v predchádzajúcich mesiacoch. Pokles vo výrobnej sfére bol však čiastočne kompenzovaný zlepšením sentimentu v službách. Ten vzrástol o pol bodu a dosiahol tak najvyššiu úroveň za
posledné tri roky (53,5 bodu).
 
Pozitívny je vývoj v subindexoch zamestnanosti. Tie naznačujú, že výrobný aj nevýrobný sektor v máji rozširovali svoje kapacity a naberali najviac zamestnancov za posledné tri roky. V prípade
výrobného sektora rástli očakávania počtu zamestnancov už piaty mesiac po sebe. Rozdiely medzi jednotlivými krajinami sa pritom ešte viac prehĺbili. Líder eurozóny Nemecko by tento mesiac malo pokračovať v silnom raste, keďže kompozitný index PMI v tejto krajine dosiahol 56,1 bodov. V krajine bolo rovnako ako v celej eurozóne vidieť zhoršenie nálady vo výrobe, ktoré však bolo kompenzované lepším sentimentom v nevýrobnom sektore.
 
Naopak, druhá najväčšia ekonomika Francúzsko by podľa prieskumov PMI mala v máji zaznamenať kontrakciu. Francúzske kompozitné PMI kleslo z 50,4 na 49,2 bodu, pričom pokles opäť zaznamenal najmä sentiment v priemysle. V ostatných krajinách eurozóny by malo aj naďalej pokračovať oživovanie ekonomiky, keďže sentiment zostáva na najvyšších úrovniach od roka 2007. Negatívnym signálom je aj ďalší pokles cien výrobkov a služieb, ktorý naznačuje prieskum. To potvrdzuje, že deflačné riziká sú v eurozóne stále prítomné. Aj tento indikátor tak naznačuje, že ECB by budúci týždeň mohla prísť s opatreniami na ďalšie uvoľnenie menovej politiky.
 
Pre Slovensko je dôležitý najmä vývoj v Nemecku, kde pretrváva aj naďalej pozitívna nálada. Z oživovania nemeckého hospodárstva by tak mala profitovať aj naša ekonomika.
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Nízke úrokové sadzby až na večné časy

thursday
10.07.2014
Trhy a makro | saxo

Krajiny PIIGS sa vracajú sa na finančné trhy

tuesday
22.04.2014
Trhy a makro | balaz.martin

ECB ponechala základnú úrokovú sadzbu na úrovni úrovni 0,25 %

friday
04.04.2014
Trhy a makro | balaz.martin

Kvalita života je najvyššia vo Švédsku, Slovensko skončilo na 20. mieste v Európe

thursday
27.03.2014
Trhy a makro | balaz.martin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

saxo

kasik

ts
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)