Európska centrálna banka dnes znížila úrokové sadzby Ako-investovat.sk .


ECB dnes po pol roku opäť znížila úrokové sadzby. Kľúčová refinančná sadzba klesla z 0,25 % na 0,15 %. Jednodňový koridor sadzieb klesol z 0,75% / 0,0% na 0,40% / -0,1 %. Jednodňová depozitná sadzba sa tak prvý krát dostala do mínusu. Znamená to v praxi, že banky, ktoré si do ECB budú chcieť odložiť na jeden deň likviditu, zaplatia za to ECB a nie naopak (ako býva zvykom). Nové sadzby vstúpia do účinnosti od 11. júna. 
 
 
Opatrenie sleduje cieľ podporiť požičiavanie v eurozóne, vytvoriť väčší dopyt po úveroch a zvýšiť tak infláciu, ktorá je momentálne veľmi nízka. V máji podľa predbežného odhadu európskeho štatistického úradu poklesla inflácia v eurozóne na 0,5 % r/r z aprílových 0,7 %. V strednodobom horizonte by inflácia mala postupne zrýchľovať, toto tempo je však veľmi pomalé, a podľa najnovšieho odhadu ECB by inflácia aj v roku 2016 mala dosiahnuť len 1,4 %. Cieľom ECB je pritom mať infláciu pod, avšak blízko k 2 %.
    
Okrem tohto ECB pristúpi k balíku opatrení, ktoré by mali napomôcť k zvýšeniu inflácie. Hlavným opatrením je tzv. cielené dlhodobé požičiavanie („targeted“ LTRO). Cez túto schému chce ECB naliať do trhu približne 400 mld. eur. Tieto prostriedky budú naviazané na to, že sa za ne poskytnú úvery privátnemu sektoru a nebudú sa za ne nakupovať vládne dlhopisy. Banky by si tak mohli požičať od ECB likviditu na 4 roky, v dvoch tendroch (september a december 2014). Po roku sa peniaze budú môcť predčasne splatiť. V ďalších dvoch rokoch (2015-16) si banky budú môcť opäť požičať určitú sumu (naviazanú na objem úverov, ktoré poskytli). 
 
ECB prestane sterilizovať v minulosti nakúpené vládne dlhopisy (SMP), čo je asi 165 mld. eur. Zároveň chce ECB priamo nakupovať cenné papiere založené aktívami (ABS), čím by mohla podporiť financovanie podnikov (v nešpecifikovanom objeme). ECB tiež predĺžila program požičiavania na kratšie obdobie za fixné sadzby minimálne do konca roku 2016 („fixed rate full allotment tender procedure“) a pridala opäť 3-mesačné tendre.    
 
Dopad na trhy a náš výhľad:
 
Zníženie sadzieb nebolo prekvapením, tento krok avizovala ECB už minulý mesiac a zopakovali to aj jej viacerí predstavitelia. Nebolo však jasné, či sa napokon ECB ku kroku odhodlá a akými dodatočnými opatreniami zníženie sadzieb podporí. Po oznámení ECB sa euro ešte mierne oslabilo (1,360 na 1,354 USD/EUR, t.j. o 0,5 %), keďže úrokový diferenciál sa zväčšil v prospech dolárových aktív. Očakávame, že úrokové sadzby už ECB ďalej meniť nebude, aj tento krok zníženia úrokov bol viac-menej symbolický. Potvrdil to aj guvernér ECB Mario Draghi, ktorý naznačil, že ECB sa so sadzbami dostala na dno a sadzby ponechá na tejto úrovni „dostatočne dlhý čas“. Nevylúčil však ďalšie nekonvenčné opatrenia, ak sa inflácia nezvýši. Medzibankové sadzby Euribor môžu ešte v nadväznosti na prijaté opatrenia klesnúť. Výnosy slovenských štátnych dlhopisov asi tak priam neporastú – do konca roka sme čakali mierny rast spolu s nemeckými bundami, avšak nateraz to vyzerá skôr na stagnáciu na terajších nízkych úrovniach.
 
Mária Valachyová, hlavná analytička Slovenskej Sporiteľne

To je ale hnus, nazývat německé dluhopisy bundy.
Buď je to dluhopis nebo obligace a kdo chce mluvit německy, nazve to Anleihe. Ale bundy chápe každý jako oblečení. Pridal: Vokurka dňa 07.06.2014 o 23:08

Bund je terminus technicus, tak sa proste symbolicky nazyvaju nemecke dlhopisy, kedze bund znamena po nemecky aj zvaz, spolok. Pridal: igor dňa 15.06.2014 o 18:56
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:2 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

ECB prekvapivo znížila úrokové sadzby

thursday
04.09.2014
Trhy a makro | maria

Nízke úrokové sadzby až na večné časy

thursday
10.07.2014
Trhy a makro | saxo

ECB ponechala základnú úrokovú sadzbu na úrovni úrovni 0,25 %

friday
04.04.2014
Trhy a makro | balaz.martin

ECB znížila základnú sadzbu na 0,25 %

thursday
07.11.2013
Trhy a makro | balaz.martin

ECB znížila úrokové sadzby, naznačila ďalšie opatrenia

thursday
02.05.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

balaz.martin

saxo

kasik
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)