Komoditní investori v máji predávali. Bude jún vhodnou dobou pre nákup? Ako-investovat.sk .


Komoditný index DJ-UBS má za sebou od novembra prvú vlnu výpredaja, najlepšie sa darilo hovädziemu dobytku na výkrm, niklu a americkej rope WTI, najväčšie straty naopak utrpela káva arabica, kukurica a pšenica.
 
Komoditný index DJ-UBS má za sebou prvý mesiac výpredaja od vlaňajšieho novembra. Poľnohospodársky sektor totiž musel umazať niečo zo svojich vysokých ziskov spočiatku tohto roka. Priemyselné kovy už druhý mesiac rastú, zatiaľ čo vzácnym kovom kvôli rastúcim cenám akcií a posilňujúcemu doláru príliš do spevu nie je. Energetický sektor sa takmer nepohol z miesta, pretože to, čo získal na raste cien americkej ropy WTI, zase stratil na zemnom plyne.
 
 
 
To, či bude tento trend pokračovať aj v júni a ďalších mesiacoch, bude do značnej miery závisieť na poľnohospodárskom sektore. Ten bol totiž hlavným ťahúňom silného rastu, ktorého sme boli svedkami v niekoľkých predchádzajúcich mesiacoch. Počasie v USA zatiaľ poskytuje podporu vyhliadkam na rekordnú úrodu, zatiaľ čo klimatický jav El Niňo, ku ktorému môže tento rok opäť dôjsť, by mohol mať nepriaznivý vplyv na celú južnú pologuľu. Trh s ropou je dobre zásobovaný, avšak obavy o ďalšie narušenia dodávok a riziko znížených zásob americkej ropy WTI v Cushingu by mohli mať na trh podporný vplyv. Priemyselné kovy zase môže utešiť rastúca priemyselná produkcia v Číne.
 
Víťazi:
 
Hovädzí dobytok na výkrm: Nedostatok hovädzieho dobytka na americkom trhu v súvislosti s nastupujúcou sezónou letného grilovania vyhnal ceny vyššie. Veľmi silná zima tento rok spôsobila zníženie stavu hovädzieho dobytka, ktorý musí byť obnovený. Viac kusov dobytka tak bude ponechaných na chov.
 
Nikel: Po silnej rally, ktorá trvala od februára, utrpel nikel v polovici mája výpredaj. Podporu mu však poskytovali obavy ohľadom obmedzených dodávok z Indonézie a tiež možnosť uvalenia sankcií na Rusko.
 
Ropa WTI: Cena americkej ropy WTI išla hore v dôsledku údržbárskych prác na rafinériách. Americké zásoby dosahujú takmer rekordnú hranicu, avšak z pohľadu WTI nie je ich rozloženie úplne šťastné. Zásoby v Cushing, ktorý slúži ako dopravný uzol pre ropné futures obchodované v New Yorku, klesli na doteraz najnižšiu hladinu od roku 2008, zatiaľ čo zásoby v oblasti Mexického zálivu sa vyšplhali na rekordnú hranicu. K tomu sa navyše pridali aj naďalej pokračujúce výpadky dodávky z Líbye. Kombinácia týchto faktorov priviedla ropu späť nad hranicu 100 dolárov za barel a spôsobila, že množstvo dlhých pozícií držaných zaistenými fondami vzrástlo na novú rekordnú hodnotu. Pre jún budú kľúčové dve hranice – buď dôjde k prelomeniu hranice 100 dolárov za barel, čo by mohlo viesť k výraznej likvidácii dlhých pozícií, alebo sa cena prehupne cez 105 dolárov za barel, čo by mohlo naštartovať rast smerom k maximu z minulého augusta, kedy sa ropa obchodovala za 112,24 dolára za barel.
 
 
Porazení:
 
Káva arabica, ktorej cena počas roka 2014 poskočila zo všetkých komodít úplne najviac, utrpela v máji tiež najväčšiu porážku. V Brazílii totiž začala úroda kávy, pričom sa odhaduje, že tohtoročná úroda bude väčšia, než naznačovali pôvodné opatrné predpovede. Podporu by však mali poskytnúť brazílske straty a tiež možné negatívne vplyvy klimatického javu El Niňo na tohtoročnú produkciu vo Vietname a Indonézii.
 
Kukurica a najmä pšenica, dve kľúčové plodiny, zažili v máji masívny výpredaj. Osev totiž prebiehal rýchlym tempom a vhodné poveternostné podmienky po celej severnej pologuli vyvolali silné obavy z rekordnej jesennej úrody. Cena futures na pšenicu obchodovateľnú na chicagskej burze (CBOT) s dodaním v decembri stratila zo svojho rastu od januára do mája už 61,8 percent. Cena futures na kukuricu obchodovateľnú na rovnakej burze a taktiež s decembrovým dodaním medzitým hľadá podporu okolo hranice 4,5 dolára za bušel.
 
Stredný výkon:
 
Ceny zlata a striebra sa po väčšinu mája držali svojho úzkeho rozmedzia. Avšak potom, čo začal posilňovať americký dolár a najmä akcie a obavy zo situácie na Ukrajine začali slabnúť, stratili oba tieto vzácne kovy pevnú pôdu pod nohami a koniec mesiaca im tak priniesol nepríjemné rozčarovanie. Investori ani naďalej nejavia veľký záujem – možnosť rastu je podľa nich totiž obmedzená. Na nedávny pokles výnosu dlhopisov, ktorý by za normálnych okolností mal pôsobiť podporne, sa zatiaľ nazerá len ako na prirodzenú úpravu pozícií. K tomu, aby mohol zohrať pozitívnu úlohu je nutné, aby americký dolár aj akcie spomalili svoj rast. V marci sa cena zlata vyšplhala až na 1 400 dolárov za uncu. Od tej doby znížili hedgeové fondy počet svojich dlhých pozícií o viac než polovicu, zatiaľ čo predaj striebra mal za následok najväčšie množstvo čistých krátkych pozícií, a to najmenej od roku 2006.
 
Autor: Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Napätá situácia v Iraku vyvoláva obavy, že ceny ropy vyletia opäť hore

wednesday
18.06.2014
Trhy a makro | saxo

Ktoré komodity sú hot a ktoré nie?

wednesday
04.06.2014
Trhy a makro | saxo

Zlato je stále ako na hojdačke

monday
26.05.2014
Trhy a makro | saxo

Komoditný prehľad: cena kávy typu arabica opäť prudko stúpa

tuesday
20.05.2014
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)