Druhý pilier a dôchodkové fondy v grafoch a číslach Ako-investovat.sk .


Koľko peňazí je v druhom pilieri? Aké zhodnotenia majú jednotlivé fondy? Kde porovnať dôchodkové fondy medzi sebou, s infláciou a indexom? Od včera môžete dôchodkové fondy v druhom pilieri sledovať na špecializovanom webe druhypilier.sme.sk.

 

FinStat (a vlastne aj Ako-investovat.sk) navrhlo a vytvorilo pre SME projekt, ktorý vizualizuje dáta o druhom pilieri. Témou druhého piliera sa na Ako-investovat.sk zaoberáme niekoľko rokov. Za tú dobu sme vytvorili veľa článkov, blogov, grafov a tabuliek. Vždy som však chcel urobiť projekt, kde by boli dáta o dôchodkových fondoch denne aktualizované, automaticky vypočítavané a vizualizované v grafoch. Zároveň som však vedel, že by bolo škoda robiť podobný projekt na Ako-investovat.sk, kde by si ho pozrelo pár tisíc ľudí mesačne. Navyše čitatelia Ako-investovat.sk problematiku druhého piliera zväčša ovládajú, takže zvýšenie finančnej gramotnosti by bolo len nepatrné.

 

Z týchto dôvodov som sa rozhodol a neskôr aj dohodol s Petit Pressom, že dátový projekt o dôchodkoch vytvoríme pre portál SME.sk. Chcel by som sa týmto poďakovať ľuďom z Petit Pressu, že nám umožnili druhypilier.sme.sk zrealizovať, že nám dovolili navrhnúť si ho a vytvoriť podľa seba. Keď už som už takto v úvode začal s ďakovaním, tak by sa patrilo spomenúť aj Jakuba Mažguta z Meta Appu, ktorý moje predstavy pretavil do kódu. A tiež Brainhousu, kde čerpáme psychické sily, chodíme na kávu, pracujeme a všetko nám to platí Jonatanus.

 

Ako web o druhom pilieri používať?

 

A teraz poďme k veci. O tom, ako sa dá web používať, si môžete prečítať obsiahlejší text tu. Na homepage vidíte rýchly prehľad dôchodkových fondov podľa skupín (akciové, dlhopisové, zmiešané a indexové) a ich výnosy za posledných 12 mesiacov. Kliknutím na konkrétny fond sa dostanete na detail daného fondu. Okrem toho na spodnej časti hlavnej stránky vidíte rozloženie majetku v druhom pilieri podľa DSS-iek a typov fondov, kde sa dozviete, že najviac peňazí je aktuálne v dlhopisových fondoch:

 

Rozloženie majetku v druhom pilieri podľa typu fondu:

 

Porovnanie fondov podľa skupín

 

Ako ďalšiu vec si môžete podrobnejšie porovnať jednotlivé skupiny fondov, napríklad akciové dôchodkové fondy. Uvidíte tam tabuľku s výnosmi akciových fondov rok po roku, porovnanie s infláciou a indexom MSCI World. A pod tabuľkou graf, ktorý bude o čosi krajší ako tento:

 

Porovnanie vývoja akciových fondov (kliknutím sa dostanete na krajší a väčší graf na SME.sk):

 

Pod grafom vývoja výnosu akciových fondov nájdete aj rozloženie majetku v akciových fondoch podľa jednotlivých DSS-iek. Podobným postupom si môžete pozrieť a porovnať dlhopisové fondyzmiešané fondy a indexové dôchodkové fondy.

 

Detail jednotlivého fondu

 

Ak si kliknete na konkrétny fond, napríklad Aegon Vital, uvidíte podobnú tabuľku, ktorá porovnáva výnos fondu v každom roku s infláciou a pri akciových aj s jedným vybraným indexom. Pod ním klasicky graf vývoja fondu a celkom naspodku vývoja majetku vo fonde, kde môžete vidieť, ako v roku 2013 klesol majetok v akciových fondoch. 

 

Pokles majetku v akciových fondoch bol spôsobený automatickým prestupom sporiteľov do dlhopisových fondov:

 

Podstránka Moje fondy je určená na porovnanie výnosov všetkých fondov spolu a zároveň na sledovanie výnosov niekoľkých fondov naraz bez ohľadu na skupiny. Teda bez ohľadu na to, či ide o akciové, dlhopisové alebo indexové fondy. Typicky by ste túto funkciu použili tak, že si zakliknete výber dvoch fondov, kde máte peniaze (napríklad akciový fond a dlhopisový fond). Vygeneruje sa vám tabuľka a graf s týmito dvomi fondami. Keď sa nabudúce vrátite do sekcie Moje fondy, cez cookies si vás zapamätáme a zobrazíme vám práve tieto dva vybrané fondy, kde máte svoje úspory v rámci druhého piliera:

Grafy zo SME na vaše blogy a webstránky

 

Grafy, ktoré sa generujú na druhypilier.sme.sk, môžete kľudne používať aj vo svojich článkoch a blogoch o druhom pilieri. Treba však zachovať logo SME a url adresu projektu v grafe. Budeme radi aj za odkaz na projekt. Aby sme vám trochu uľahčili prácu s vkladaním grafov do článkov, v tejto skrytej sekcii si môžete nájsť všetky grafy z webu zmenšené na šírku 500 pixelov. Môžete použiť iframe, ktorý bude živý a denne aktualizovaný, alebo si vygenerujete obrázok, ktorý zostane statický s hodnotami k danému dátumu.

 

Okrem grafov z webu nájdete v sekcii pre blogerov aj časť s grafmi výnosov všetkých fondov naraz, ktoré sa nám nepodarilo nejako rozumne a pekne umiestniť do verejnej časti webu. Je to však celkom pekné porovnanie, tak na ne upozorňujem špeciálne: http://druhypilier.sme.sk/grafy-vynosy-vsetky-fondy.  

 

Môžete si tak pozrieť, ako sú na tom všetky fondy spolu, ak porovnávame ich výnos za posledných 12 mesiacov:

 

Dúfam, že sa vám bude náš spoločný projekt so SME používať dobre, že využijete grafy aj vo svojich blogoch a že sa ľudia o druhý pilier konečne začnú zaujímať viac.


Drzim palce tomuto projektu, velmi dobre usporiadane informacie, doteraz som sa k niecomu podobnemu dopracovaval vzdy zdlhavo.
Pri rozkliknuti detailu jednotliveho fondu, by mozno niektorych uzivatelov este potesila informacia ake CP su v danom fonde najviac zastupene. to len ako postreh na mozne neskorsie vylepsenie.
Inac velke dakujem. Pridal: igor dňa 09.07.2014 o 10:32

Najvacsie investicie vo fonde by sa museli rucne opisovat z mesacnych reportov.
Na to zatial nie je v SME kapacita, ale ak sa drupilier.sme.sk ujme a bude tam chodit vela ludi, tak sa uvazuje aj o tychto rucne aktualizovanych datach. Pridal: filip glasa dňa 09.07.2014 o 17:48
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:2 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

Koľko zarábajú DSSky na spravovaní úspor v druhom pilieri?

saturday
31.01.2015
Druhý pilier a dôchodky | martin.gulka

Indexové fondy v druhom pilieri naberajú na atraktivite

saturday
27.12.2014
Druhý pilier a dôchodky | martin.gulka

Indexové fondy sú zatiaľ najvýnosnejšie, ale peňazí je v nich najmenej

Druhý pilier v roku 2013 – zmeny vo fondoch zvýšili výnosy

Výnosy dôchodkových fondov - pri pravidelnom investovaní (Dollar Cost Averaging)


Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)