Napätá situácia v Iraku vyvoláva obavy, že ceny ropy vyletia opäť hore Ako-investovat.sk .


Komodity, a to naprieč rôznymi sektormi, majú za sebou hektický týždeň. Najväčší podiel na tom nepochybne má eskalujúce napätie a násilnosti v Iraku, ktorých vplyv sa prejavil ako v energetickom sektore, tak aj u vzácnych kovov.

 

Komoditný index DJ-UBS však vzrástol iba o 0,8 percenta, pretože vysoké zisky, ktoré dva vyššie spomenuté sektory zaznamenali, boli oslabené stratami u priemyselných kovov. Tie pramenili z obáv ohľadom ekonomického vplyvu rastúcich cien ropy a taktiež z pokračujúceho vyšetrovania stavu zásob medi v Číne, kde existuje podozrenie, že oficiálne údaje nezodpovedajú skutočnému stavu. Poľnohospodársky sektor tiež oslabil, najmä v dôsledku očakávanej hojnej ponuky v zberovej sezóne 2014/15.

 

 

Energetický index DJ-UBS vzrástol za posledný týždeň o 3,6 percenta, čím sa vyšplhal na najvyššiu úroveň od 9. decembra. Všetky štyri hlavné energetické kontrakty podávali tento týždeň najlepšie výkony a ich vysoké zisky sa premietli do cien americkej ropy WTI aj benzínu. Obe komodity tak dosiahli svojho šesťročného sezónneho maxima. K prudkému nárastu cien navyše dochádza v čase, keď sa zvyšuje sezónny dopyt po rope a benzíne v súvislosti s nadchádzajúcou automobilovou sezónou v USA. K tomu sa potom ešte pridáva zvýšený dopyt zo strany verejných služieb v súvislosti s vyššou spotrebou u chladiacich zariadení. To je zrejmé najmä pri niektorých významných producentoch ropy, ako napr. Saudskej Arábii, kde namiesto plynu radšej priamo spaľujú lacné palivo.

 

 

Ak sa eskalujúce násilie v Iraku rozšíri aj do južnej časti krajiny, dodávky ropy z tohto štátu, ktorý je druhým najväčším producentom z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), by mohli byť ohrozené. Načasovanie udalostí je navyše pre OPEC nešťastné, pretože už teraz zaostáva za svojím stanoveným cieľom, totiž vyťažiť 30 miliónov barelov ropy za deň. Podiel na tomto stave nesie najmä Líbya, kde produkcia zaznamenala 90% prepad zo svojich maxím a taktiež Irán, na ktorý môžu byť po júli uvalené ďalšie sankcie, ak sa mu nepodarí uzavrieť so západnými mocnosťami jadrovú dohodu.

 

Iraku sa v oblasti ropnej produkcie doteraz veľmi darilo. Produkcia ropy stúpa a iracká vláda si stanovila veľmi ambiciózny cieľ - do konca roka zvýšiť súčasné tempo 3,3 miliónov barelov za deň na 4 milióny. Do roku 2016 by potom toto číslo malo vzrásť až na 7 miliónov barelov za deň. Kvôli bojom, ktoré v súčasnej dobe prebiehajú, však bude takmer nemožné rozvinúť produkciu v doteraz nevyužívaných ložiskách na severe a východe krajiny. Kľúčovou otázkou v nadchádzajúcich dňoch a týždňoch bude, či sa v Bagdade, Karbale, na ropných poliach ovládaných šiitmi a v oblasti exportných zariadení na juhu krajiny podarí zachovať pokoj a vyhnúť sa tak zatiahnutiu do konfliktu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nižšie uvedený graf zobrazuje, aký dopad na ceny mali predchádzajúce geopolitické udalosti, a to od roku 2011, kedy Arabská jar prerástla v občiansku vojnu v Líbyi. Priemerná cena severomorskej ropy Brent sa v tom čase pohybovala okolo 110 dolárov za barel. Hroty v grafe sú merané ako percentuálny posun od priemeru. Súčasná rally je v porovnaní s predchádzajúcimi udalosťami relatívne malá, ale ak uvážime dôležitosť Iraku a sezónne zvýšenie dopytu, bude počet kupujúcich vyšší ako počet predávajúcich. Tento stav potrvá až do doby, kedy bude jasnejšie, akým smerom sa bude situácia v Iraku vyvíjať. K tomu, aby investori špekulujúci na raste svoju pozíciu vôbec začali prehodnocovať, by sa cena americkej ropy WTI musela vrátiť späť pod hranicu 105 dolárov za barel a cena ropy Brent pod 111 dolárov za barel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vzácnym kovom táto zvýšená geopolitická hrozba poskytla miernu podporu. Prvýkrát od apríla sa ako zlatu, tak aj striebru podarilo zaznamenať zisky dva týždne po sebe. Striebro podávalo tento týždeň najlepšie výkony a vyzerá to, že sa mu podarí prelomiť klesajúci trend, ktorý trvá od apríla 2011, keď maximálna cena dosiahla hodnoty 50 dolárov za uncu.

 

 

Okrem nákupu vzácnych kovov ako bezpečných investičných prístavov by trh tiež mohol začať špekulovať, že súčasné zvýšenie cien energií by mohlo mať negatívny vplyv na dopyt. To by mohlo zabrzdiť doteraz ešte veľmi krehké oživenie svetovej ekonomiky, ako sme tomu boli svedkami u dvoch predchádzajúcich cenových skokov v rokoch 2011 a 2012. Zlatu ďalej pomohli správy, že štrajk baníkov v Južnej Afrike, ktorá od januára ochromovala produkciu platiny a paládia, bude možno čoskoro ukončený. V dôsledku tejto správy došlo k masívnemu výpredaju platiny a najmä paládia, čo viedlo k uzatváraniu dlhých pozícií, ktoré vsádzali na to, že cena platiny a paládia porastie rýchlejšie než cena zlata. Vyzerá to, že zlato si svoje zisky upevní. Iba ak by došlo k opätovnému prelomeniu trendovej línie a hranice odporu na úrovni 200denného kĺzavého priemeru v hodnote 1288, signalizovalo by to, že sa cena vracia späť nad hranicu 1300. V pomere k zlatu sa striebro pohybuje na svojich najvyšších hodnotách za dva mesiace a bude zaujímavé to sledovať, keby sa mu podarilo prelomiť hranicu 20 dolárov za uncu.

 

Autor: Ole S. Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (5)

Súvisiace články

Ropa je na ústupe

thursday
03.07.2014
Trhy a makro | saxo

Komoditní investori v máji predávali. Bude jún vhodnou dobou pre nákup?

wednesday
11.06.2014
Trhy a makro | saxo

Ktoré komodity sú hot a ktoré nie?

wednesday
04.06.2014
Trhy a makro | saxo

Zlato je stále ako na hojdačke

monday
26.05.2014
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)