Prečo by ruské a čínske akcie nemali chýbať vo vašom portfóliu Ako-investovat.sk .


Už nejakú chvíľu používame pre stanovenie relatívneho ocenenia danej krajiny v rámci vyspelých a rozvíjajúcich sa trhov nižšie uvedený graf. A najlepším spôsobom, ako zistiť, či má nejaký proces aspoň minimálny prínos, je sledovať ho. Počnúc dneškom preto budeme sledovať long-short portfólio v našom modeli najviac podhodnotených a nadhodnotených krajín.

 

Country valuations

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

 

Model oceňovania danej krajiny

 

Náš model je veľmi jednoduchý. Odráža totiž koherentnú závislosť medzi návratnosťou kapitálu (return on equity) / spreadom nákladov na vlastný kapitál (cost of equity spread) a pomerom trhovej a účtovnej hodnoty akcie (price-to-book ratio). Čím vyššia návratnosť kapitálu v pomere k nákladom na kapitál, tým vyšší je aj odôvodnený pomer trhovej a účtovnej hodnoty akcie.

 

Návratnosť kapitálu sa počíta s prihliadnutím na 12-mesačný odhad ziskov. Náklady na vlastný kapitál vychádzajú z americkej rizikovej prémie akcií (teraz 5,1 percenta), americkej bezrizikovej úrokovej miery (výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov) a volatility indexu S & P 500; náklady na vlastný kapitál u všetkých ostatných akciových trhov sa potom stanovujú v pomere k nákladom na kapitál v Spojených štátoch na základe volatility.

Pomer trhovej a účtovnej hodnoty akcie je založený na poslednej dostupnej účtovnej hodnote na akciu (book value per share) a cene akcie (share price). Hodnoty zaznamenané na svetových finančných trhoch sú potom zoradené a na základe tohto procesu sa stanovuje relatívne poradie. V tomto rebríčku nájdete údaje o všetkých 44 vyspelých a rozvíjajúcich sa trhoch.

 

Zostavenie portfólia

 

Nasledujúce krajiny patria podľa nášho modelu k piatim najviac podhodnoteným alebo naopak nadhodnoteným štátom v rámci vyspelých a rozvíjajúcich sa trhov. Stojí určite za zmienku, že len dve krajiny z celkových 44 nemajú ETF, ktoré by sledovali ich výkonnosť. Jednou z nich je Slovenská republika a druhou Maďarsko. Z nášho portfólia sme ich vybrali, lebo sa chceme zamerať iba na krajiny, ktoré sú vhodné na obchodovanie.

 

Tabuľka nižšie potom obsahuje päť najviac podhodnotených akciových trhov na svete - konkrétne Rusko, Čínu, Južnú Kóreu, Rakúsko a Singapur. Naopak k piatim najviac nadhodnoteným akciovým trhom sa radí India, Filipíny, Mexiko, Indonézia a Grécko. Keď sa pozrieme na pomer medzi trhovou cenou akcie a ziskom na akciu pre najbližších 12 mesiacov (12-month forward P / E ratio) pre Grécko, vychádza nám, že odhady ziskov sú

v porovnaní s cenou akcie v príslušnom indexe veľmi nízke.

 

Portfolio

 

Portfólio je rovnomerne vážené a jeho výkonnosť budeme sledovať na týždennej báze. Výsledky budeme zverejňovať každý pondelok alebo nasledujúci pracovný deň. Každá akcia má svoj symbol – tzv. ticker. Symboly uvedené vyššie v tabuľke sú potom využívané aj v aplikácii SaxoTrader. Akékoľvek zmeny v portfóliu sa vykonávajú každý piatok popoludní.

 

Autor: Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank


Ja neviem, buď je v hlbokom omyle autor článku alebo jeho prekladateľ.

Ak som správne pochopil pointu, možno ju zhrnúť aj takto: Do svojich portfólií by investori mali zahrnúť aj akcie krajín, ktoré "vychádzajú" ako najviac podhodnotené. To je odporúčanie, ktoré vyplýva už z titulku.

Už z prvých viet je ale zrejmé, že takáto rada nemá žiadny solídny základ. V skutočnosti ide o hypotézu, ktorej validitu ide Saxo Bank ešte len testovať ("...najlepším spôsobom, ako zistiť, či má nejaký proces aspoň minimálny prínos, je sledovať ho. Počnúc dneškom preto budeme sledovať long-short portfólio v našom modeli najviac podhodnotených a nadhodnotených krajín.").

Problém vidím v tom, že testovaná hypotéza, ktorej pravdivosť zatiaľ nemôže autor potvrdiť ani vyvrátiť, je už prezentovaná tak, akoby bola pravdivá.

Po druhé - ak sa ju nepodarí potvrdiť, nevieme povedať, či hypotéza neplatí ako celok alebo ide o skreslenie zapríčinené "jednoduchým modelom oceňovania krajín". Môže sa stať, že hypotéza je v skutočnosti OK, no použitý model je buď slabý alebo úplne zlý. Iný model by mohol "vypľuť" iné poradie "top 5" a "bottom 5", na ktorých je stratégia postavená.

Ospravedlňujem sa, ak text znie príliš neučesane. Je písaný ako prvá reakcia po prečítaní uvedeného článku. Môže sa stať, že niečo prehliadam a preto sa mýlim, no zatiaľ mi to vychádza tak, že investori rozhodne o nič neprídu, ak budú takéto texty ignorovať. Pridal: Dano dňa 24.06.2014 o 09:22

Saxobank si dělá už od samého počátku z lidí jen srandu a rozumný člověk jí nevěří ani slovo. Saxobank by měla zůstat doma v Dánsku a nesnažit se získat peníze v Čechách a na Slovensku od chudých lidí ani od bohatých zločinců. Pridal: Karásek dňa 24.06.2014 o 11:25
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:2 Komentáre Galéria (2)

Súvisiace články

10 najlepších akcií v Európe - dominuje v nich finančný sektor

friday
04.07.2014
Akcie | saxo

Automobilky sú najatraktívnejším sektorom v Európe

thursday
22.05.2014
Akcie | saxo

Akciové trhy - bude pokračovať rast, alebo príde korekcia?

friday
02.05.2014
Akcie | kasik

Investičná konferencia Klubu investorov

friday
15.03.2013
Vzdelanie | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)