Koľko sme zarobili v Žltom melóne na pôžičkách? Ako-investovat.sk .


Koncom júla minulého roka sme vás informovali o priebežnom stave našej investície prostredníctvom portálu Žltý melón. Od tej doby ubehol skoro rok, a preto sme sa rozhodli stav našej investície opäť zverejniť. Naposledy som písal, že alokovať čiastku 350 EUR do jednotlivých pôžičiek (po 25 EUR) mi trvalo až 9 týždňov a že v tom čase som mal iba jednu investíciu ukončenú (zosplatnenú, dlžník meškal so splátkami viac ako 3 mesiace) a ďalšie dve investície som mal v omeškaní (dlžník meškal so splátkami viac ako 16 dní, no nie viac ako 120 dní). Takže v tom čase som konštatoval, že naše portfólio je na tom celkom dobre.

 

Avšak dnes je situácia iná. Naše portfólio je na tom horšie ako naposledy. Ku koncu júla 2013 bola situácia nášho portfólia nasledovná:

  • 13 investícií bolo aktívnych, z toho 2 investície v omeškaní;
  • 1 investícia ukončená – zosplatnená (dlžník meškal so splátkami viac ako 3 mesiace)

Ku koncu júna 2014 je situácia nasledovná:

  • 10 investícií aktívnych, z toho 1 investícia v omeškaní;
  • 3 investície ukončené – zosplatnené (dlžník meškal so splátkami viac ako 3 mesiace)
  • 1 investícia predčasne splatená – výnos cca 15% za 15 mesiacov.

Takže behom jedného roka si ďalší dvaja dlžníci prestali plniť svoje záväzky a tak evidujeme nie jednu, ale už tri zosplatnené investície. Situáciu ukončených investícií znázorňuje nasledujúci obrázok:

 

 

Z obrázka je jasné, že zo 4 ukončených investícií máme tri zosplatnené a jednu predčasne splatenú. Predčasne vrátená investícia je pozitívnym javom, pretože predčasným splatením sa nám jednak uvoľnili prostriedky a jednak sme zrealizovali z tejto pôžičky úrokový výnos cca 15% za 15 mesiacov. Problémom sú zosplatnené investície, ktoré sa právne vymáhajú a my nevieme, či ešte niekedy dôjde k ich úplnému splateniu.

 

Na základe e-mailových notifikácií vieme určiť, kedy boli investície vyhlásené za zosplatnené a na základe vyššie priloženého obrázku vieme v absolútnom vyjadrení určiť, koľko EUR sa nám z našej investície vrátilo.

  • Prvá investícia zospodu bola vyhlásená za zosplatnenú 20.5.2013 a dodnes sme z našich 25 EUR dostali naspäť len 0,81 EUR.
  • Druhá investícia zospodu bola vyhlásená za zosplatnenú 31.3.2014 a dodnes sme z našich 25 EUR dostali naspäť len 13,28 EUR.
  • Tretia investícia zospodu bola vyhlásená za zosplatnenú 3.9.2013 a dodnes sme z našich 25 EUR dostali naspäť len 2,67 EUR.

 

Žltý melón síce posiela o jednotlivých zosplatnených pôžičkách notifikácie prostredníctvom e-mailu, ale problémom je to, že ja neviem aká je situácia s dlžníkmi momentálne (či bolo podaný návrh na súd, či už prebehlo konanie, či už bol dlžník postúpený exekútorovi a pod.). To investor zistí buď v diskusnom fóre portálu, alebo si informáciu vyžiada e-mailom.

 

Vo februári tohto roka som sa napríklad dozvedel, že jeden z mojich zosplatnených dlžníkov (v tabuľke tretí zospodu) bude odovzdaný exekútorovi, ale aj napriek tomu sme od tohto dlžníka odvtedy neinkasovali žiadnu splátku. Nedávno sme sa dozvedeli, že exekútor ešte potrebuje získať nejaké povolenie od súdu.

 

Z toho dôvodu ešte stále nevieme určiť, aká časť týchto pohľadávok sa podarí vymôcť, alebo či zosplatnené pôžičky už možno považovať za zlyhané. Vieme iba to, proces vymáhania záväzkov trvá veľmi dlhú dobu.

 

Keďže sme naše voľné peňažné prostriedky nereinvestovali, vieme presne určiť, koľko prostriedkov sa nám už z našich investícií vrátilo. Nižšie dva priložené obrázky zobrazujú stav aktívnych investícií a stav ukončených investícií. Z obrázkov môžeme vyčítať, že z našich investovaných 350 EUR sa nám vo forme istiny vrátilo už 150,31 EUR a na úrokoch a rôznych sankčných poplatkoch sme zatiaľ inkasovali 51,87 EUR. Avšak zároveň vieme (z obrázka vyššie), že v prípade zosplatnených investícií sa nám z investovanej čiastky 75 EUR vrátilo vo forme istiny len 11,81 EUR. A my stále nevieme, či zvyšnú časť istiny ešte niekedy dostaneme späť, alebo budeme musieť tieto investície považovať za zlyhané.

 

Stav aktívnych investícií:

 

Stav ukončených investícií:

 

Na základe vyššie uvedených čísiel si môžeme vypočítať aj priebežný výnos. Na úrokoch a rôznych sankčných poplatkoch sme zatiaľ inkasovali 51,87 EUR za obdobie cca 15 mesiacov. To činí výnos 11,69% p.a.. Podľa výpočtov Žltého melóna bol náš čistý investičný výnos za mesiac máj 2014 12,34% (prepočítaný na p.a.), takže výsledky našich výpočtov sú podobné. 

 

 

O stave našej investície prostredníctvom portálu Žltého melóna vás budeme informovať opäť, keď sa udeje niečo nové. Bude zaujímavé sledovať proces vymáhania pohľadávok a tak isto bude pre nás veľmi zaujímavé aj to, aká časť investície sa nám cez proces vymáhania vráti späť. To bude mať veľký dopad na celkový skutočný výnos, pretože pri súčasných výpočtoch vychádzame zo situácie, že naša pôvodná investícia (350 EUR) bude vo forme istín plne splatená, čo sa však nemusí stať. 


Neuvazovali ste nad testovanim isePankur(v sucasnosti Bondora)? Pridal: Simon dňa 27.06.2014 o 13:38

Inac ja som tiez investoval 250 eur a zatial (klop klop) - vsetko super. Iba raz tusim meskali zo splatkou, tak uvidime... (od feb 2012) Pridal: rmaly dňa 27.06.2014 o 13:41

zainvestovanych cca 1000 EUR v 32 pozickach, z toho 10 mam uz v omeskani z toho 5 viac ako 30 dni. Cize cele zle. Nedospel este slovensky narod na taketo nieco. Pridal: medo dňa 29.06.2014 o 10:28

Preco by nedospel zrovna slovensky narod? Ved podobne cisla pri rovnakom vynose by si dosiahol aj v zahranici.
Okrem toho ak nevidim vynos celeho portfolia, to ci si vyberal skor vkalitne pozicky s nizsim urokom, alebo menej kvalitne s vysokym, tak mi cislo o pocte nesplacanych az tak vela nehovori. Pridal: filip glasa dňa 29.06.2014 o 10:55

Sorry nechce sa mi pisat analyzu mojho portfolia. Len strucne - nesplacajuci podla ratingu A-1, B-3, C - 4, D-2, ziadne nekrestanske uroky som nedaval moj investicny vynos 15%, ale v clanku je to pekne popisane, ak sa nevymozu pohladavky, tak moj investicny vynos bude zaporny

Uz som aj davno pisal aj na zltymelon.sk ze cele je to postavene na dovere veritel - dlznik, kedze nepoznam dotycneho cloveka, musim verit za a) zltemu melonu ze odkontrolovat to co mal, za b) dlznikovi ze jeho pribeh je pravdivy. Z mojich skusenosti zlyhal aj ZM a o dlznikoch ani nehovorim, bachorky typu pomnik pre mamicku, liecenie deti, rozvoj uz prosperujuceho podnikania atd.

Okrem toho preco som skepticky, pretoze pocet nesplacajucich s pribudajucim casom stupa, t.z. ludia zaplatia 2,3,4,5 splatok a potom prestanu. Som aj na Bondore a tam to je zatial lepsie, ale mam tam prilis malo penazi na to aby som hodnotil Pridal: medo dňa 29.06.2014 o 11:35

a preco slovensky narod, pretoze take su skusenosti, vyplakavat, poziciavat si a potom nesplacat, odrbavat a nadavat na inych ako odrbavaju. Tolko filozoficka vlozka, stretol som sa aj s inymi kulturami a ten pristup bol iny. Pridal: medo dňa 29.06.2014 o 11:39

No ked cielis vynos 15%, tak sa zas necuduj takemu poctu nesplacanych.

Slovensky narod - mas skusenost aj z Polska, UK, USA a Nemecka? Poziciavas peniaze za taketo uroky aj v inych krajinach?

Ak sa pozriem na % nesplacanych uverov v bankach a nebankovkach, tak Slovensko na tom vobec nie je zle. preto sa mi nezda to nadavanie na narod, lebo si myslim ze je to +- podobne ako v inych krajinach.

Pridal: filip glasa dňa 29.06.2014 o 14:29

15% je tak priemer na Zltom melone, s tym ze to samozrejme nie je cisty vynos aj ked to tak ZM nazyva, cize ak si to myslel tak,ze "ked si nenazrany, tak s tym mas ratat" tak sorry neberiem. p. Gulka ma vynos 12,34% p.a a zo 14 investicii 3 zosplatnene a 1 v omeskani, cize sme na tom cca rovnako, ostatni investori na ZM velmi podobne https://www.zltymelon.sk/forum/investovanie-2/neplatici-11 (username a heslo mozno pozicia p. Gulka :))

Priestor na filozoficku debatu aky je slovensky narod je asi niekde inde, nikomu neberiem jeho nazor, moj som napisal, zo skusenosti ako k zivotu pristupuju slovaci a ako ine narody, z ktorych by sme si podla mna mohli zobrat priklad. Co sa tyka zahranicia poziciavam len na bondore. Pridal: medo dňa 29.06.2014 o 18:11

Tiez skusam bondoru, ale su to este len 4 mesiace. Tak uvidime casom. http://www.lucas03.com/bondora-po-4-mesiacoch-alebo-statistiky-mojho-portfolia-isepankur/ Pridal: lucas03 dňa 02.07.2014 o 20:49

Zdravím, aký je momentálny stav? Podarilo sa ŽM vymôcť peniaze od dlžníkov? Teraz som s tým začal, mám tam zatiaľ len 100€, tak nerád by som nalial ešte viac niekam čo moc dobre nefunguje... Pridal: dedko večerníček dňa 26.06.2015 o 20:23

Keď nám vypršia všetky splatnosti (vo februári), tak napíšem ako sme dopadli. teraz mám 5 aktívnych investícií, 1 vrátenú, 3 predčasne splatené a 5 hard collection (čo je dosť)

Pridal: Martin Gulka dňa 27.06.2015 o 14:26

nenapisete clanok o novej ponuke zlteho melona?
https://www.zltymelon.sk/cash-free-byvanie

chcel by som investovat nejake peniaze, moc sa do toho nevyznam, toto vyzera ako dobra ponuka (relativne dobry urok a male riziko) aspon podla toho co tam pisu, ale radsej by som pocul aj nazor nezavysleho odbornika. Pridal: Peter Pan dňa 31.08.2015 o 10:53

ja by som velmi pekne podakovat autorovi tychto clankov, bol som velmi blizko aby som tam investoval vacsie prachy a toto ma trosku odhovorilo... pockam si na februar, na Vas vysledok... este raz dakujem Pridal: roberto dňa 25.09.2015 o 13:57
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:13 Komentáre Galéria (4)

Súvisiace články

Bondora: Kolektíve požičiavanie aj pre Slovákov

wednesday
30.07.2014
Investície | peter

Porovnanie pôžičkových portálov - Žltý melón, Plán B, IsePankur

friday
27.12.2013
Investície | martin.gulka

Skúsenosti s investovaním cez Žltý melón

friday
26.07.2013
Investície | martin.gulka

Žltý melón - recenzia

wednesday
16.01.2013
Investície | martin.gulka

Žltý melón chce v pôžičkách konkurovať bankám

tuesday
08.01.2013
Investície | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)