Investovanie do akcií zo sektoru energetiky a utilities Ako-investovat.sk .


Utilities – ako sa pozeráme na investičné príležitosti (1. časť)

 

Pri hľadaní investícií sa občas treba pozrieť na sektor ako celok, aby mal investor predstavu, či je schopný nájsť zaujímavé spoločnosti, ktoré by mohol zaradiť do portfólia. Jeden zo sektorov, na ktorý sme sa nedávno v Infinity Capital zamerali, bol práve sektor utilities, kam spadajú firmy zaoberajúce sa výrobou a transmísiou elektrickej energie, vytápaním, rozvodom plynu a spracovaním pitnej vody a odpadných vôd.

 

Keďže na firmy nepozeráme iba optikou čísiel, ale skúmame aj podstatu biznisov, použili sme jednoduchý screening, aby naše súhrnné výsledky neboli ovplyvnené príliš malými a nevýznamnými firmami. Výber všetkých firiem zo sektoru utilities a energy (o tomto sektore inokedy) sme zúžili na celkom 126 spoločností podľa nasledujúcich kritérií:

 

  1. Firma musí byť domicilovaná v USA

Nezahŕňali sme spoločnosti, ktorých akcie sú na americkej burze iba obchodované. Firma musí prevádzkovať svoj biznis na území Spojených štátov.

 

  1. Trhová kapitalizácia väčšia ako 100 mil. dolárov

Týmto kritériom sme vylúčili príliš malé spoločnosti, ktoré pôsobia iba lokálne a nie sú významnými hráčmi. U takýchto firiem občas investor narazí na fundamentálne údaje, ktoré by vo veľkej mierke nedávali zmysel.

 

Na celý sektor sme pozerali cez jednotlivé subsektory – energy-integrated, independent power producer, gas-distribution a water & wastewater. Opis a charakteristiky jednotlivých subsektorov sú v textu nižšie.

 

 

Electric-Integrated

V subsektore electric-integrated v Spojených štátoch pôsobí 43 verejne obchodovaných firiem s priemernou trhovou kapitalizáciou okolo 11,5 mld. dolárov. Medzi najväčšie firmy (podľa trhovej kapitalizácie) patrí Duke Energy, NexEra, Dominion Resources, The Southern a Exelon. Subsektor je charakterizovaný vysokou hrubou maržou a relatívne vyrovnanými (naprieč firmami) prevádzkovými a ziskovými maržami – tj. medzi firmami neexistujú dramatické rozdiely v týchto maržiach.

 

Keďže firmy vyrábajúce elektrinu sú „asset heavy“, tzn., že majú veľa aktív (továrne, transformovne...), odráža sa tento fakt aj na ich ROA, ktoré nie je zaujímavé. ROE je zaujímavejšie, čo je bohužiaľ len dôsledok vyššieho pomeru dlhu k vlastnému imaniu, ktoré sa pohybuje okolo 100% (tj. pomer dlhu k aktívam je približne 50%).

 

Jedným z problémov (nie len) tohto subsektoru je dlhodobý rast cien akcií týchto firiem, ktorý nie je podložený rastom ziskov. Štyrom najväčším firmám za posledných 19 rokov (od roku 1994 do roku 2013) rástli EPS ročne tempom -0,71%, 6,12%, 3,94% a 1,13%.* Napriek tomu valuácie vzrástli z hodnôt P/E okolo 3,1 – 5,9 (pri P/E indexu S&P 500 na úrovni 7,8) až na 12,7 – 19,8 (pri P/E indexu S&P 500 na úrovni 17,1.

 

Zisky a valuácie:

Zdroj: Autor na základe dát z terminálu Bloomberg

 

 

Charakteristika

Subsektor sa vyznačuje sezónnosťou, čo znamená, že jej tržby sa vyvíjajú s ohľadom na ročné obdobie. Najväčšie tržby firmy generujú v lete (veľká spotreba energie na klimatizáciu) a v zime (veľká spotreba na vytápanie). Kladný dopad na rast tržieb má rast populácie a tzv. housing starts & business starts. Negatívny vplyv na tržby majú teplé zimy a studené letá.

 

Na ziskovosť firiem má dopad regulácia, kedy štát určuje sadzby, za ktoré firmy môžu predávať energiu koncovým zákazníkom. Štát nastavuje výšku sadzieb tak, aby umožnil firmám pokryť náklady plus vygenerovať „primeraný výnos“. Okrem štátu ovplyvňujú ceny energie aj ceny paliva a náklady na výstavbu a opravu elektrární a náklady na údržbu prenosového systému. Cena pre koncového zákazníka sa skladá z produkcie (58%), distribúcie (31%) a prenosu (11%).

 

Konkurencia v tomto subsektore nie je príliš agresívna, čo je pre fundamentálneho investora pozitívna správa. Sektory, kde si idú firmy tvrdo po krku, sú pre investora náročnejšie, pretože si musí dať viac záležať na tom, aby investoval do firmy, ktorá je schopná odolávať konkurentom čo najdlhšie – to je ta slávna Buffettovská „durable competitive advantage“. Na geografickej úrovni hrá roľu, či je firma v danom štáte monopolným dodávateľom, alebo nie. Rovnako je dôležité, aká je skladba zákazníkov. Na úrovni retailu ku konkurencii takmer nedochádza, čo neplatí pre priemyslových zákazníkov, ktorí pri širšej geografickej pôsobnosti môžu voliť medzi dodávateľmi energie. Retail má výhodu aj v tom, že nie je tak citlivý na zmeny v ekonomickom cykle ako priemysloví zákazníci.

 

Koncoví zákazníci:

Zdroj: Autor na základe dát U.S. Energy Information Agency

 

 

Zdroje elektrickej energie

Z dlhodobého hľadiska dochádza k poklesu významu uhlia na generácii elektriny a nárastu významu zemného plynu a obnoviteľných zdrojov. Keď uhlie stráca na významnosti, u zemného plynu je tomu presne naopak. K nárastu významu došlo aj u obnoviteľných zdrojov, zo ktorých sa v USA vygeneruje takmer 7% celkovej elektrickej energie.

 

Zdroje elektrickej energie:

Zdroj: Autor na základe dát U.S. Energy Information Agency

 

 

Podľa predpovedí U.S. Energy Information Agency bude mať zemný plyn prevahu ako zdroj elektriny v okolo roku 2035, kedy by mal objem energie vygenerovanej zo zemného plynu predstavovať 34% (oproti 33% vygenerovaným z uhlia). Dôvodom je jednak nízka cena zemného plynu a ukončovanie prevádzky uholných elektrární, ako aj náklady na výstavbu novej elektrárne. Kapitálové náklady elektrárne na zemný plyn sa pohybujú okolo 1,5 centov za kilowatthodinu, pričom u uholných elektrární je to päťkrát viac.

 

Súhrn výhod a nevýhod

* Nie je zahrnutá firma Exelon, ktorá v roku 1994 nebola na burze obchodovaná

 

Autor pracuje ako analytik Infinity Capital, o.c.p., a.s.

 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (5)

Súvisiace články

Investovanie do akcií zo sektoru energetiky a utilities – časť 2

tuesday
29.07.2014
Investície | pohorsky.josef

Dividendové štruktúry - REITs, MLPs a BDCs

friday
07.06.2013
Akcie | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)