Sporiace účty – porovnanie leto 2014 Ako-investovat.sk .


Úrokové sadzby sporiacich účtov nie sú nijako ohromujúce, avšak tieto účty (aspoň väčšina) majú v porovnaní s termínovanými vkladmi jednu veľkú výhodu, a tou je neviazanosť prostriedkov. Momentálne medzi najzaujímavejšie sporiace účty patria rozhodne Sporenie Lišiak od Prvej stavebnej sporiteľne a mSporenie od mBank. Viac o týchto účtoch sa dočítate nižšie.

 

Aktuálna ponuka sporiacich účtov:

 

NBS odhaduje infláciu pre rok 2014 na úrovni 0,60% a v roku 2015 by mal rast cien zrýchliť na 1,90%. Pri voľbe sporiaceho účtu by bolo vhodné si zvoliť taký, ktorý ponúka výnos vyšší ako je predikovaná inflácia. Túto podmienku spĺňa viacero sporiacich účtov.

 

Porovnanie úrokových sadzieb na sporiacich účtoch s predikovanou infláciou:

 

OTP banka – otp Sporiaci účet k bežnému účtu

 

Pre tento sporiaci účet platí úroková sadzba 0,40%, avšak pri splnení určitých podmienok je možné získať tzv. bonusovú úrokovú sadzbu vo výške 1,40%. Pre získanie bonusovej úrokovej sadzby je potrebné mať mesačný kreditný obrat min. 300 EUR, mesačne zrealizovať min. tri platby kartou a mesačne zrealizovať min. jednu platbu na základe trvalého príkazu na úhradu/inkasa. Pre účet nie je stanovená povinná minimálna výška pravidelného vkladu.

 

Prima banka – Sporenie k osobnému účtu

 

Tento sporiaci účet ponúka najvyššiu úrokovú sadzbu, no po prečítaní podmienok zistíme, že sporiaci účet nie taký atraktívny ako sa na prvý pohľad zdá. So sporiacim účtom sa spája niekoľko podmienok:

  • obmedzená doba sporenia;
  • maximálna mesačná suma sporenia je 100 EUR. Je však možné si k jednému osobnému účtu zriadiť tri sporiace účty (teda max. si môžete odkladať 300 EUR);
  • počas doby sporenia nie je možné zrealizovať počiatočný, ani dodatočný vklad;
  • počas doby sporenia nie je možné zrealizovať žiadny výber. Ak by ste súrne potrebovali vybrať zo sporiaceho účtu nejaké peniaze, váš sporiaci účet sa automaticky zruší a doterajšia nasporená suma sa pripíše na váš osobný účet;
  • v zmluve o sporení si je potrebné zvoliť konkrétny deň sporenia, v ktorom bude realizovaný automatický prevod sumy sporenia z osobného účtu. Tento deň nie je možné počas plynutia viazanosti meniť. Pokiaľ v deň úhrady nemáte na osobnom účte dostatok finančných prostriedkov, sporenie sa automaticky zruší a doterajšia nasporená suma sa pripíše na osobný účet;
  • úrok je pripísaný až na konci doby viazanosti. Nepočítajú sa úroky z úrokov.

 

Privatbanka

 

Privatbanka ponúka svojim klientom dva typy sporiacich účtov. BONUS Konto je typ neflexibilného sporiaceho účtu, čo znamená, že si sporíte na vopred dohodnuté obdobie – 3,6, či 12 mesiacov. Pre tento účet je možné získať bonusovú úrokovú sadzbu, ak si počas viazanosti nevyberiete zo sporiaceho účtu žiadne peniaze. Na účet si nie je potrebné pravidelne sporiť.

Oveľa atraktívnejší sa javí sporiaci účet Saving Konto, ktorý si môže zriadiť ktokoľvek (nemusíte mať v Privatbanke otvorený bežný účet). Účet je bez viazanosti (peniaze kedykoľvek k dispozícií) a nie je potrebné pravidelné sporenie.

 

Prvá stavebná sporiteľňa – Sporenie Lišiak

 

Sporenie Lišiak je momentálne jedno z tých najatraktívnejších sporiacich produktov. Je to typ sporenia, kedy máte peniaze k dispozícií kedykoľvek a bez akýchkoľvek poplatkov. Úrok 2,50% p.a. je garantovaný na 6 mesiacov (potom sa môže zmeniť) a sporenie si nevyžaduje žiadne pravidelné vklady, to znamená, že môžete urobiť jednorazový vklad a potom už žiadny iný. K založeniu sporenia nie je potrebné mať v PSS žiadny iný účet a maximálny limit, ktorý sa vám bude úročiť sadzbou 2,50% je 160 000 EUR. O sporení Lišiak si môžete prečítať diskusiu v našom diskusnom fóre.

 

Sberbank – Sporiaci účet

 

Pre sporiaci účet od Sberbank je aktuálne platná základná úroková sadzba 0,20% p.a. a úrok sa pripisuje mesačne. Okrem základnej úrokovej sadzby je však možné získať bonusovú úrokovú sadzbu vo výške 1,40%, ak klient splní určité podmienky (kreditná transakcia v mesiaci min. vo výške 20 EUR, nezrealizovaná žiadna debetná transakcia a zostatok na sporiacom účte je nižší ako 50 000 EUR).

 

Slovenská sporiteľňa – Sporenie k účtu

 

Minimálna suma sporenia je 10 EUR a maximálna 500 EUR s možnosťou zrealizovať mimoriadny vklad do výšky 2 500 EUR ročne. Úrok je pripisovaný mesačne.

 

mBank – mSporenie

 

mSporenie je špeciálny typ sporiaceho účtu, na ktorý si sporíte takým spôsobom, že z každej odchádzajúcej platby, či platby debetnou a kreditnou kartou sa vám na účet pripíše určitá čiastka (podľa vami zvolených kritérií). Úrokovou sadzbou 3,00% p.a. sa však úročí iba nasporená čiastka do výšky 10 000 EUR. Po prekročení tejto hranice sa celý zostatok na účte mSporenie úročí sadzbou 0,65% p.a.. Sadzba 3,00% však nie je fixná na žiadne obdobie. To znamená, že táto sadzba sa môže kedykoľvek zmeniť (napr. pri Sporenie Lišiak máte tých 2,50% p.a. garantovaných na 6 mesiacov). Ďalšie informácie môžete získať aj v diskusnom fóre.

Okrem mSporenia si je možné zriadiť aj sporiaci účet eMax, ku ktorému klient získa debetnú kartu a ak klient splní určité kritéria, tak dokonca môže získať zvýhodnený úrok až 1,50% p.a. (eMax Plus).

 

ZUNO Bank

 

ZUNO Bank ponúka svojim klientom dva typy sporiacich účtov. Základná úroková sadzba 0,70% p.a. platí pre sporiaci účet Sporenie, z ktorého môžete kedykoľvek vkladať aj vyberať akékoľvek čiastky a zvýhodnená sadzba 1,20% p.a. platí pre Sporenie PLUS a túto sadzbu získate, ak si zo sporiaceho účtu daný mesiac nevyberiete žiadne peniaze. Úroky sa totiž pripisujú mesačne. Zvýhodnenou úrokovou sadzbou 1,20% p.a. sa vám však úročia prostriedky len do výšky 12 000 EUR. Čiastka/zostatok nad 12 000 EUR sa úročí základnou úrokovou sadzbou 0,70% p.a..

 

UniCredit Bank – Sporiaci účet ŠE3

 

Pri tomto sporiacom účte máte garantovanú úrokovú sadzbu na dobu 24 mesiacov. Úspory si môžete vyberať dvakrát ročne bez poplatku do výšky 50% z vkladu. Sadzbou 0,70% p.a. je úročená čiastka do výšky 50 000 EUR.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (2)

Súvisiace články

Sporiace účty - porovnanie aktuálnych ponúk

tuesday
08.12.2015
Financie a poistenie | martin.gulka

Sporenie Lišiak - recenzia produktu

monday
11.08.2014
Financie a poistenie | lubomir.spetko

Termínované vklady s najvyššími úrokmi - 2014

wednesday
23.07.2014
Financie a poistenie | martin.gulka

Úroky na sporiacich účtoch sa znížili

friday
18.10.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

Sporiace účty - porovnanie 2013

friday
21.06.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok