Bondora: Kolektíve požičiavanie aj pre Slovákov Ako-investovat.sk .


Súkromné on-line pôžičky bez zásahu bánk naberajú na popularite. Pre Slovákov je okrem služby Žltý melón dostupná aj Bondora. Ide o platformu so zahraničnými koreňmi, ktorá má čo ponúknuť. Ponúkame vám bližší pohľad na túto možnosť investovania.

 

Registráciu zvládne doslova ktokoľvek. Po prvotnom prihlásení si zmeňte dočasné heslo. Skôr, ako budete môcť začať s investovaním, musíte vyplniť viacero ďalších osobných údajov. Aby sa neúčtovali poplatky za prijatie platby, finančné prostriedky na účet stačí poslať SEPA platbou – platforma využíva švédsku banku SEB v Estónsku.

 

Na internete sa môžete dočítať o nedostatku investičných príležitosti, a to najmä v období, keď služba prechádzala rebrandingom – pôvodne sa totiž volala isePankur po vzore názvu materskej estónskej firmy, v tomto roku ale prešla pod nový názov Bondora. Na Slovensko oficiálne platforma prišla relatívne nedávno, informácia o jej vstupe bola známa koncom minulého roka.

 

Dobrý výber je základ

 

Pokiaľ sa rozhodnete začať s investovaním teraz, príležitostí je naozaj dostatok. Práve to je rozdiel, ktorý sme zaznamenali oproti konkurenčnej platforme Žltý melón vzniknutej v slovenských podmienkach.

 

Čítajte viac: Recenzia – Žltý melón alebo Žltý melón chce v pôžičkách konkurovať bankám

 

Investičné možnosti sa ale dajú rozlične filtrovať, takže si môžete vyberať iba z tých, ktoré vás reálne zaujmú. Transparentnosť informácií o dlžníkoch je pritom základom k tomu, aby vám

úvery zbytočne nekončili v omeškaní. Z tohto pohľadu hodnotíme službu kladne – ak sa rozhodnete byť aktívnym investorom, máte na čom stavať a peniaze neposielate „do neznáma“.

 

Pri P2P pôžičkách je dôležitá postupná diverzifikácia portfólia. Služby ako Bondora nie sú príliš náročné (aspoň na prvý pohľad), ale ich bezhlavé používanie sa rozhodne nevypláca. Stačí chybný krok a očakávaný výnos sa scvrkne na symbolickú úroveň.

 

Priemerne sa investuje 31 eur

 

Bondora uvádza priemerný ročný čistý výnos z investícií na úrovni 21,96 percenta. V prípade tejto platformy môžete začať investovať so sumou od 5 eur (hoci priemerná investícia je 30,97 eura). Žltý melón má podmienku 25 eur.

 

Ak nemáte s takýmto druhom investovania skúsenosti, určite sa oplatí preštudovať si príručku pre bezpečné investovanie, je dostupná aj v slovenčine. Dočítate sa napríklad aj o fínskych dlžníkoch, ktorí vraj zvyknú platiť svoje úvery s istým oneskorením. „To znamená, že viac krátkodobých úverov bude v omeškaní, avšak znamená to aj viac zarobeného zisku z dlhodobých úrokov,“ píše Bondora.

 

Takisto si pozrite zoznam poplatkov, napríklad za výber z účtu sa platí 0,38 eura. Všetky tieto informácie sa určite oplatí zistiť vopred.

 

Štatistiky: Záujem ľudí rastie

 

Pozrite si, ako vyzerá štatistika účelov úverov na Bondore, najväčší podiel si „uchmatla“ snaha ľudí o konsolidáciu už existujúcich záväzkov:

 

Takto sa zvyšuje popularita samotnej služby:

 

Pasívny vs. aktívny investor

 

Bondora prichádza s vlastným manažmentom portfólia, ktorý sa môže hodiť menej skúseným používateľom. Samozrejme, svoje investície si môžete spravovať aj výlučne sami, takže je iba na vás, na ktorú možnosť sa spoľahnete.

 

Investičný profil na Bondore umožňuje nastavenie investičných kritérií – samotné investície tak môžu prebiehať automaticky, na základe vami zvolených pravidiel. Profily s rovnakými nastaveniami sú zoradené do radu a stále rotujú.

 

Vytvoriť si môžete aj niekoľko profilov (súčasne ich môže mať jeden investor aktívnych až 20) alebo si vyberiete jeden z trojice prednastavených:

  • konzervatívne portfólio (investuje iba do úverov A1000)
  • mierne portfólio (investuje do úverov A1000 až B600)
  • agresívne portfólio (investuje do všetkých úverov)

Existujú aj limity – investičný profil môže investovať buď až dvadsať percent maximálnej čiastky úveru (zo žiadosti o úver) alebo 500 eur na jedného dlžníka, a to podľa toho, ktorá čiastka je nižšia.

 

Vyskúšali ste si už kolektívne požičiavanie aj vy? Ak áno, s akým výsledkom?


Na Bondore som vyskusal investovat uz pred nejakym casom. Nie vela penazi, ale chcel som to vyskusat. Uroky maju sice vyssie (priemer za ktory poziciavaju je okolo 28%), ale tomu podla mna zdopoveda aj kvalita ludi aj ktori si takto chcu pozicat. Je to vidiet aj v tych ziadostiach a asi clovek s dobrym profilom si pojde pozicat do banky za 10 - 12 % ako inde za 30%. Cize na vyber je sice dost poziciek, ale to je logicke, kedze tie kriteria su benevolentnejsie a rizikovost je tym padom otazna. A to este pred casom pridali aj pozicky bez overenia prijmu Bondora+, ktore robia asi polovicu portfolia. Moji aktualny neplatici predstavuju 32 % z mojho investovaneho portfolia a to je stale celkom mlade. Uvidime ako sa to bude vyvyjat dalej, ale zatial som velmi opatrny ci budem zarabat i napriek vysokym urokom.

Tiez mam obavu ohladne vymahania. Dlznik totiz podpisuje zmluvu priamo s estonskou spolocnostou podla estonskeho prava. Ked prestane platit, riesi sa na rozhodcovskom sude v estonsku. Vykonatelnost rozhodnuita je ale v krajine z ktorej je dlznik. Takto my to zodpovedali aj v Bondore, aj ked prilis detailny nechceli byt. A tu vidim dost velke riziko, jednak casove, lebo ich rozhodnutie musi byt podla mojich vedomosti odsuhlasene na najvyssom sude v domacej krajine a potom este ide na normalny sud, kde sa potvrdi exekucia a az nasledne sa exekucia moze zacat. A druhe riziko je ci taketo exekucne tituly zo zahranicia sa budu vobec potrvdzovat, vieme ako funguju slovenske sudy vo vztahu k ochrane neplaticov. Pridal: Michal dňa 30.07.2014 o 13:52

Bondoru jsem pročítal nedávno a příjde mi jejich postoj k neplatičům celkem vřelý. Také jsem pojal pocit, že ohledně způsobu a úspěšnosti vymáhání pohledávek v prodlení nejsou příliž transparetní a detailní. Nenašel jste někdo statistiku úspěšnosti vymáhaných pohledávek (na Bondoře) podle jednotlivých zemí?
Mnohem víc se mi líbí https://www.investaukce.cz/index , ale je tam investice až od 100 tis. Kč. Pridal: Pjot dňa 30.07.2014 o 23:25

Pjot: Neskoro, ale odpisem ti ked som tu na to uz narazil. Co sa tyka vymahania, tak v estonsku vymozu 60 percent po 2 rokoch. Dalo by sa to skontrolovat tak, ze data subor, ktory poskutuju so vsetkymi datami orezeme o posledne dva roky a vypocitame recovery rate. Ak samozrejme verime ich data setu :) Moje portfolio po 7 mesiacoch tu:
http://www.lucas03.com/bondora-po-7-mesiacoch/ Pridal: lukas dňa 12.01.2015 o 18:10

Pokud by nekoho zajimala aktualni regresni analyza dat z bondory k vytvoreni portfolia uveru, dal jsem ji k dispozici na blogu: http://www.internet1.cz/p2p-lending-bondora-regression/ Pridal: carlos dňa 20.04.2015 o 01:25
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:4 Komentáre Galéria (2)

Súvisiace články

Koľko sme zarobili v Žltom melóne na pôžičkách?

friday
27.06.2014
Investície | martin.gulka

Žltý melón - recenzia

wednesday
16.01.2013
Investície | martin.gulka

Žltý melón chce v pôžičkách konkurovať bankám

tuesday
08.01.2013
Investície | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)