Analýza - ako upraviť portfólio pred blížiacou sa búrkou Ako-investovat.sk .


Konsenzuálne predpovede vývoja trhu sa zrejme čoskoro zrútia. Hlavný ekonóm a investičný riaditeľ Saxo Bank Steen Jakobsen vo svojej exkluzívnej analýze dopodrobna vysvetľuje, ako na optimálne poziciovanie pred blížiacou sa búrkou. Určite si ju nenechajte ujsť - nájdete v nej všetko potrebné od možného vývoja cien zlata po nemecké štátne dlhopisy a predovšetkým rozbor ich podkladovej zložky.

 

 

Tri veci, ktoré nemožno dlho skrývať: Slnko, Mesiac a pravdu (Budha)

 

Minulý týždeň sa ukázalo, že hrubý domáci produkt Spojených štátov vzrástol o pôsobivé 4,0 percenta, čím sa citeľne priblížil 2,3 percentnému tempu, s ktorým sa počítalo na celý rok 2014. Aj to je ale stále nesmelý odhad a konsenzus skôr počíta s 3,0 percentami. Wall Street je preto zaneprázdnená predajnými stratégiami, ktoré skúmajú, ako zahedgeovať pred blížiacim sa zvyšovaním sadzieb zo strany Fedu. A zase si zopakujeme, že sadzby čoskoro explodujú.

 

Lenže podobné myšlienky nás zakrátko opustia - to keď sa pozrieme na JABA modely Saxo Bank:

Pohľad na makroekonomiku a trhy:

 • Pevne úročené aktíva prekonajú v roku 2014 všetky triedy aktív - čo už si myslíme od Q4- 2013. Long 1,5% dánske štátne dlhopisy, long u futures nemeckých bundov, long na desaťročné americké štátne dlhopisy.
 • Americký dolár sa bude v druhej polovici tohto roka vypredávať - ide o úplne novú predpoveď. Long na EURUSD a pridávam short na USDJPY. Cieľ: 1,40+ a 96,00 USDJPY. Výnosy budú v USA od augusta do novembra rýchlo klesať.
 • Nemecká ekonomika sa v prvom kvartáli 2015 dostane do červených čísel, Francúzsko potom už bude v recesii. Rast HDP v eurozóne bude opäť nulový. Rok 2014 tak bude ďalším strateným rokom ako pre ekonomiku, tak pre zavádzanie reforiem.
 • Vo štvrtom kvartáli sa inflácie dotkne dna - čo je hlavný signál pre nákup zlata, striebra a predovšetkým potom akcií ťažobných firiem.
 • Short na DAX - od hodnoty 10 000 - a pre druhú polovicu tohto roka aj naďalej počítame s 25-až 30-percentnou korekciou.
 • Geopolitické riziká budú držať ceny energetických surovín hore - spotrebitelia tak budú mať nižšie disponibilné príjmy a firmy slabšie ziskové marže.

 

ALFA pozície: (všetky, ktoré sú staršie ako tri mesiace, s výnimkou EURUSD a ropy)

 • Pevne úročené aktíva: Long na nemecké bundy od novembra 2013 / long na desaťročné americké štátne dlhopisy - k tomu pridávam long na IEF v súvislosti so "zastrašovaním Fedu"
 • Akcie: Len short u DAX
 • Komodity: Long septembrový kontrakt na ropu WTI (už tri týždne)
 • FX: Long EUR / USD septembrové futures, short AUDUSD septembrové futures (mesiac staré), short ZAR - a predaj USDJPY

 

BETA pozície:

 • Long 80% pevne úročené aktíva od Q4-2013 - najmä potom dánske štátne dlhopisy, nemecké bundy a IEF.
 • Long 15% akcie: AA, INVN, VALE - nákup akcií ťažobných firiem, poisťovní a nemeckých utilít. Hlavné shortové pozície zatiaľ nie sú potvrdené.
 • Hotovosť 5%

 

V roku 2014 čakáme celosvetovo nižší rast a tiež výnosy - ďalší stratený rok, kedy sa nerobili žiadne reformy, za to sa hromadne tlačili peniaze.

 

Niet však pochýb, že druhý kvartál roka bol pre HDP priaznivý. Ale aj keď Spojené štáty vytvorili viac pracovných miest (hoci hlavne čiastočných úväzkov), Fed je pripravený ísť do rizika a príliš skoro zdvihnúť sadzby - a to napriek histórii i logike.

 

Americká ekonomika v druhom štvrťroku vždy stúpala - naše JABA modely priniesli podobný záver už na konci vlaňajška:

 

Ekonomický JABA model od Saxo Bank pre HDP Spojených štátov . 

(*) Saxo Bank JABA model je náš vlastný model, ktorý využíva predbiehajúce (lead) alebo oneskorené (lag) diferencie u najrôznejších obchodných a ekonomických vektorov, aby tak mohol predpovedať budúce pohyby.

 

Bodkovaná ružová čiara je HDP - všimnite si, ako v druhom kvartáli rastie a so vstupom do prvého / druhého štvrťroka 2015 sa rúca.

 

V posledných piatich rokoch rástol hrubý domáci produkt USA v priemere o 2,0 percenta. Teraz ale nevidím, že by zo svojej úrovne pomalého trendu vykročil hore. A tu ponúkam niekoľko zdôvodnení:

 

1.) Od prvého zverejnenia čísiel k HDP až po tretiu korekciu dosahuje od 70. rokov minulého storočia čistá zmena v priemere 1,46 percenta - druhý kvartál bol v znamení 2,5percentného rastu a pokiaľ ho tretia revízia zníži, tak to bude na 2,0 percenta

 

 

2.) Údaje z daňových dokladov pritom nárast nepotvrdzujú: 

 

 

3.) Americké HDP sa teraz sústreďuje hlavne na meranie zásob, ktoré sú extrémne volatilné. Je dôležité uvedomiť si, že zásoby sú v posledných ôsmich kvartáloch vysoko nad svojimi priemermi. A navyše v posledných piatich rokoch ekonomika Spojených štátov rástla o dve percentá ročne. Keď od tejto hodnoty odčítate zásoby, ktorým sa niekedy tiež hovorí skutočné finálnej zľavy, ako dopadnú čísla za druhý kvartál? Áno, sú to rovné dve percentá. 

 

 

4.) Disponibilné príjmy naďalej zaostávajú, rovnako ako trh s bývaním - jedná sa pritom o dve kľúčové zložky americkej ekonomiky.

 

 

Je zrejmé (aspoň mne), že tento krátkodobý výpredaj je priamo spojený s prianím Wall Streetu vytvárať nejaké obchodné objemy. Samozrejme je to ťažké dokázať, ale buďte si istí, že až nabudúce šéfka Fedu Yellenová dostane šancu ukázať svoj výrazne holubičí postoj, nepremárni ju. Fed by si však mal dať pozor na to, že Wall Street takmer úplne ignoruje výstupy jeho úradníkov. Komunikačná politika Fedu deň odo dňa upadá a výhľady majú pre investorov len veľmi malú váhu.

 

Čo sa týka makroekonomiky a obchodovania, očakávam, že úrokové sadzby zotrvajú na minimách (u desaťročných a dlhodobejších dlhopisov) až do prvého alebo druhého štvrťroka 2015. Vysoké očakávania rastu a popieranie svetových geopolitických rizík v najbližších dvoch mesiacoch urýchli celkový klesajúci trend.

 

Preto odporúčam pridať do portfólia IEF alebo jednoducho nakúpiť viac 10-ročných štátnych dlhopisov.

 

V nasledujúcich dvoch mesiacoch sa dá čakať slabší dolár. JABA model ukazuje, že nás dáta prichádzajúce zo Spojených štátov sklamú, a rovnaký vývoj predpovedá aj náš model pre americký dolár.

 

 

EURUSD sa bude obchodovať nad hodnotou 1,40 - keď vezmeme do úvahy vyššie uvedené a tieť defláciu v Európe. USDJPY sa potom v ďalšom cykle bude obchodovať blízko úrovne 96 / 95,00.

 

Pre Európu je môj výhľad podobný - pohýbe s ňou hlavne Nemecko, ktorého ekonomika sa v prvom štvrťroku 2015 prepadne do záporných čísel. To však nie je možné vylúčiť ani v prípade štvrtého kvartálu 2014. Tu je vysvetlenie:

1.) Rebalancia rastu ázijskej ekonomiky - čínske a ázijské investície držali Nemecko od roku 2008 nad vodou. Rast bol založený na exportných objednávkach, lenže ich čistý tok je teraz záporný.

 

2.) Deficit bežného účtu platobnej bilancie sa v Spojených štátoch v období finančnej krízy zmenšil na polovicu - z viac ako 400 miliárd amerických dolárov za rok na menej ako 200 miliárd. Aby Nemecko a ďalšie exportné mocnosti mohli zostať v pokoji, jednoducho potrebujú nájsť dodatočných 200 miliárd dolárov v exportoch. A práve tu sa ponúka kľúčová otázka (alebo Bo Petersen): "Kto si môže dovoliť, aby sa darilo niekomu inému?" Inak povedané: Aby mohol nemecký exportný model fungovať, niekto iný musí počítať s prepadom ... Či už v podobe nízkeho rastu ekonomiky, narastajúcich schodkov rozpočtu alebo vyšších dlhov. A práve ten "niekto" je čím ďalej viac nepolapiteľný!

 

3.) Nemecko má najhoršiu energetickú politiku v rámci Európy a možno aj celého sveta. Dobrovoľne sa rozhodlo byť závislé na plyne od Putina, a to na úkor energie z jadra. Elektrina sa pre mnoho nemeckých domácností stáva "luxusným tovarom". Vyššie ceny energií už sú len v Dánsku.

 

4.) Minimálna mzda a žiadne reformy na trhu práce. Nová koalícia vrátila alebo dokonca zvrátila niektoré z prospešných opatrení, ktoré boli zavedené od čias Schrödera. Kancelárka Merkelová síce má moje sympatie - je skvelý ženský vodca a navyše vyrastala vo vtedajšom nemeckom východnom bloku. Lenže očividne sa dopustila aj hromady strategických chýb, keď sa v čele krajiny snažila udržať.

 

Long na pevne úročené aktíva v Dánsku a Nemecku mám nastavený už od posledného kvartálu roku 2012. Cieľ je pod jedným percentom a nové minimá vo výnosoch i deflácia investorov nakoniec presvedčia o tom, že sa rútime rovno k japanizaci - vzhľadom k nečinnosti a nedostatku reforiem.

 

Ak ekonomika Nemecka v prvom štvrťroku budúceho roka predsa len spadne na nulu, ako dopadne zvyšok Európy, a najmä potom Francúzsko? 

 

 

A do našej skladačky zostáva už len Čína ... Náš Saxo Bank JABA model u nej síce pozoroval zlepšenie, ale nezabúdajte na to, že rast bol založený na čínskej stratégii "robiť viac toho istého" - konkrétne to znamená navyšovať deficity rozpočtu namiesto zmeny súčasného modelu. Čína je síce veľkým hráčom, ale náš model hovorí jasne: 

 

A nakoniec pripomeniem, že do centra mojej pozornosti sa novo presúva energetika. Vyššie geopolitické riziko drží ceny hore a keď som po mnoho rokov obchodoval v Spojených štátoch, naučil som sa, že korelácia medzi cenami plynu a dôvera spotrebiteľov je takmer jedna k jednej.

 

Náš Saxo Bank JABA model pre tento cyklus počíta s vyššími cenami energií, čo potom odpočíta zo spotreby a rastu. Pri pohľade na neho je ale tiež zrejmé, že Nemecko a ostatné štáty závislé na dovoze elektriny sú zo strategického hľadiska veľmi zraniteľné - nedokážu totiž poskytovať energiu lacno a efektívne.

 

Ešte viac znepokojujúci je však fakt, že ceny energií očistené o infláciu sú teraz späť na hodnotách zo 70. rokov minulého storočia - vtedy nastala posledná skutočná energetická kríza. Bol som v tom čase malý chlapec, ktorý kvôli tomu každú nedeľu nemohol hrať futbal, a navyše nikto nemohol v nedeľu jazdiť súkromným autom! 

 

 

Veľmi pochybujem o tom, že práve "zastrašovanie Fedu" vyvolalo výpredaj, ktorý som už dlho čakal. Fed sa v blízkej dobe nepustí do zásadných zmien, nemá totiž ani údaje, ktoré by presvedčivo hovorili o americkom oživení. Čo ma však znepokojuje a mohlo by vytvoriť pridané momentum, je nafúknutá hodnota v riziku (VaR - value at risk). Nezabúdajte, že máme za sebou najnižšiu zaznamenanú volatilitu na forexe a u akcií. Veľa investorov spolu s rastom sebavedomia navýšilo svoje páky, aby sa tak dostali na "skutočnú návratnosť". Európske banky medzitým bojujú, aby sa pripravili na previerku kvality aktív (AQR - asset quality review). Americké potom na vyššie kapitálové požiadavky. V konečnom dôsledku ale tieto inštitúcie majú najmenší súbor rizík v pomere k svojim rozvahám V HISTÓRII!

 

Väčšina ľudí si myslí, že rozumie opciám. Len veľmi málo si však uvedomuje, že reálne riziko opcií nie je volatilita sama o sebe, ale "diskontinuálne" stanovovanie ceny. Ceny sa nepohybujú nahor a nadol v očakávanom rozmedzí, ale skáču aj o niekoľko smerodajných odchýlok. Sú príklady z rokov 2008, 2000, 1998, 1992 a 1987. Všetko je spojené s tzv. Hrubým koncom (fat tail). Všeobecne k tejto situácii dochádza, keď je si trh najviac istý a nevidí žiadne chyby. Vtedy sa začnú sľubovať nekonečné zisky za cenu veľmi malého rizika. Že vám to znie povedome?

 

Pravda je síce niekedy nepríjemná, ale inokedy zase oslobodzujúca. Už by sme mali prestať s honbou za papierovými výnosmi a radšej investovať do ľudí, ich nápadov a vyhliadok. Nemali by sme sa báť prichádzajúceho výpredaja. Naopak - prijmime ho a použime na vytvorenie skutočného mandátu pre zmenu. Chce to len čas.

 

Autor: Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank 


Žádná bouřka na burze se neblíží. Korekce kurzů akcií před 3 dny skončila. Levné akcie od podniků a bank zvyšujících zisky a tržby ještě léta porostou. Koupit zahraniční dluhopisy s ročním úrokem 2% minus daně, jak Saxobank dětem doporučuje, je ta nejhloupější investice na světě, protože se za rok 2% ztratí inflací a ztratí se i slábnutím zahraniční měny proti domácí měně a kapitál v dluhopisech neroste nic za celá léta platnosti. U akcií mohu ale mít dividendu 5% a růst kapitálu taky. Lidi ze Saxobank si dělaji ze slovenských dětí a z českých dětí jen hloupou srandu. Kdyby Saxobank nebyla majitelem nebo podporovatelem webstránky ako-investovat.sk, pak by nemělo být nic od Saxobank zde publikováno. Neboť Saxobank s její nepravdivou srandou jen mate mozky dětem na Slovnensku a dětem v Čechách. Pak z lidí nebudou nikdy rozumní investoři, ale šílenci, co ztratí všechny peníze na Forexu, nebo budou mít s inflací ztrácící kapitál 10 let v dluhopisech. Pridal: Karfiol dňa 11.08.2014 o 11:58
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:1 Komentáre Galéria (11)

Súvisiace články

Komodity opäť ožívajú vďaka eskalujúcemu geopolitickému napätiu

wednesday
13.08.2014
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)