Investovanie do dividendových akcií - inšpiráciu hľadajte aj v ETF fondoch Ako-investovat.sk .


V minulom článku sme sa pri výbere dividendových akcií pozreli na index S&P dividend aristocrats. Dôvodom bol fakt, že vychádza z najznámejšieho a najobchodovateľnejšieho indexu S&P 500. V tomto článku sa pozrieme na iné indexy, ktorých výsledky a portfólio by mohli zaujať potenciálneho investora. Vybral som dva: vyvážený a agresívny. Ku každému som spravil aj krátku analýzu, 10 najváženejších akcií daného indexu pre tých investorov, ktorí si sami vyberajú akcie do svojho investičného portfólia.

 

1.iShares Select Dividend ETF(DVY)

 

Index iShares Select Dividend ETF je jedným z najvýnosnejších dividendových fondov obchodovaných na burze. Toto ETF-ko vychádza z indexu Dow Jones U.S.  Select Dividend a aktuálne zahŕňa 101 akcií, ktoré mali rastúci dividendový výnos za posledných 5 rokov. Vyberané sú veľké až stredne veľké spoločnosti   a na rozdiel od väčšiny ETF-iek, ktorých portfólio tvorí prevažné množstvo akcií z  SP500, tento index má len 15% akcií z tohto najznámejšieho indexu. Vďaka tomu medzi nimi nie je až taká veľká korelácia a toto ETF-ko môže pekne diverzifikovať investície.

 

Základné informácie o fonde:

Zdroj: vlastné spracovanie

V tabuľke sú zaznamenané základné informácie o fonde. Ak sa pozrieme na výnosy, tak 6,7% za posledných 10 rokov aj po zohľadnení krízy, nie je oslňujúci výsledok. Treba však mať na pamäti, že sa jedná o dividendový fond, a teda že vo výnosoch nie sú zohľadnené dividendy. V nasledujúcom grafe môžete vidieť potenciálnych 10 000 USD a priebeh ich zhodnotenia po zohľadnení aj dividendových výnosov.

 

Dôležitým aspektom vyváženosti indexu je rôznorodosť a zahrnutie čo najväčšieho množstva sektorov.  V iShares Select Dividend ETF majú zastúpenie nasledujúce sektory a samotní tvorcovia indexu sa snažia aby zložením napodobňovať Dow Jones.

 

Investície v jednotlivých sektoroch a ich percentuálne zastúpenie 

Ďalším dôležitým aspektom pri výbere indexu je rizikový profil. Spoločnosťou iShares hodnotí toto ETF-ko ako priemerne rizikové. Znamená to, že investor nepodstupuje prehnane veľké riziko, avšak tomu zodpovedá aj potenciálny zisk.

 Zoznam 10 najváženejších spoločností z indexu a ich krátku analýzu si môžete pozrieť v tabuľke nižšie. Pre tých, ktorí by si chceli vyhľadať informácie o ďalších spoločnostiach tak úplný zoznam je na tejto stránke.

 

Zdroj: vlastné spracovanie

 

2.NASDAQ Technology Dividend Index Fund(TDIV)

 

Popis tohto indexu:

  • aktuálne sa v ňom nachádza 90 spoločností,
  • spoločnosť zahrnutá v indexe musí byť kótovaná na burze Nasdaq, alebo New York Stock Exchange a byť klasifikovaná ako technologická, alebo telekomunikačná spoločnosť podľa Industry Classification Benchmark (ICB),
  • trhová kapitalizácia každej spoločnosti musí byť minimálne 500 mil. USD,
  • minimálny denný objem obchodov vo výške 1 mil. USD za posledné tri mesiace,
  • dividendový výnos minimálne 0,5% ročne,
  •  index sa štvrťročne vyvažuje spôsobom, aby trhová hodnota technologických cenných papierov mala váhu 80% a telekomunikačných cenných papierov 20%.

Základné informácie o fonde:

 Zdroj: vlastné spracovanie

Tento index bol založený pred dvoma rokmi a za toto obdobie si už pripísal 19,62%.  Keďže ale zahŕňa spoločnosti prevažne jedného sektoru, je potrebné brať do úvahy riziko vyplývajúce z nevyváženosti a vyššiu volatilitu. Pre investora, ktorý akceptuje riziko a hľadá potenciálne vysoký zisk stojí za uváženie kúpa takéhoto indexu, či niektorej konkrétnej akcie.

Prehľad odvetví v technologickom sektore, ktorý tvorí gro indexu, je v grafe nižšie. 

 

 

Technologický sektor  je charakteristický najhodnotnejšími spoločnostiami. Tržby niektorých sú podobné ako HDP menších štátov. Krásne to vidieť na čistých ziskoch v tabuľke. Analýza taktiež zahŕňa len 10 najváženejších akcií, no určite sa oplatí pozrieť aj na ostatné spoločnosti.

 

10 najváženejších spoločností z indexu a krátka analýza.Zdroj: vlastné spracovanie

x-spoločnosti nevyplácali dividendy počas každého z posledných piatich rokov

 

Ak niekoho zaujali dividendové fondy a chcel by investovať do konkrétneho ETF-ka na výber je široká škála a každý je špecifický niečím iným. Ja som sa snažil priblížiť tri, ktoré sú podľa môjho názoru zaujímavé. Usudzujem, že aristokrati sú určite stabilnou investíciou, čo môžeme usudzovať z dĺžky obdobia počas, ktorého sú vyplácané dividendy. Taktiež iShares Select Dividend ETF môže svojím vyváženým zložením dobre slúžiť na diverzifikáciu. NASDAQ Technology Dividend Index Fund, hoc je to mladý fond, pozostáva z veľkých technologických firiem, predstavuje skôr agresívnejšiu investíciu, avšak môže sa postarať o vyššie zisky.

 

Zoznam viacerých veľkých indexov môžete nájsť na stránke: http://etfdb.com/index/sp-high-yield-dividend-aristocrats-index/.

 

V každom indexe je možné si pozrieť zoznam spoločností, ktoré ho tvoria. Výber, konkrétnej je však náročnejší na analýzu a je potrebné si všímať viacero ukazovateľov. Ja som čerpal údaje o jednotlivých spoločnostiach zo stránok ako:


"zahŕňa 101 akcií indexu Dow Jones"
To je chyba. Dow Jones má jen 30 akcií.
Tedy správně: zahŕňa 101 akcií indexu S&P500. Pridal: Karásek dňa 14.08.2014 o 11:30

Viete niekto ako to pri tychto ETF funguje s withholding tax z dividend? Plati ETF nejaku dan z toho, co dostane a nasledne posiela investorom iba "net" peniaze? Viem, ze teoreticky mozem poziadat brokera o waiver na zaklade double-tax treaty, ale zdanovania dividend priamo v ETF sa netyka... Pridal: Lobista dňa 14.08.2014 o 14:58

Nadpis clanku je o investovani do dividendovych ETF Nerozumiem, ze preco potom do prvej tabulky napisete kapitalovy zisk (zhodnotenie) a v druhej tabulke rozoberate dividendy iba za 10 akcii. Chyba mi vyvoj dividendoveho vynosu celeho daneho ETF a porovnanie dividendovych ETF navzajom (geograficke, sektorove).
Pridal: Mojmir Hoje dňa 14.08.2014 o 16:00

Je to zly nadpis clanku - uz sme ho opravili. Pridal: filip glasa dňa 14.08.2014 o 16:38

Trochu lepší zoznam ako SP dividendový aristokrati sú zoznamy Dava Fisha:
http://seekingalpha.com/article/190601-comparing-dividend-aristocrats-to-dividend-champions
https://www.digrin.com/stocks/lists/
Ak niekoho zaujímajú dividendové spoločnosti, skúste googlovať Dividend Growth Investing (DGI)
Pridal: lucas03 dňa 26.02.2016 o 18:30
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:5 Komentáre Galéria (8)

Súvisiace články

ETF fondy s pravidelnou výplatou dividend

sunday
13.12.2015
Investície | martin.gulka

Analýza akciového indexu EURO STOXX 50® Index

monday
13.10.2014
Fondy a ETF | robo.vesely

Dividendové akcie prinášajú vyššie výnosy ako bežné akcie

thursday
28.08.2014
Akcie | robo.vesely

Európske dividendové akcie z indexu EURO STOXX select dividend 30

wednesday
20.08.2014
Akcie | robo.vesely

Dividendové akcie - aristokrati z indexu S&P 500 obstáli aj cez krízu

friday
01.08.2014
Akcie | robo.vesely

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)