Čo sankcie západu znamenajú pre ruské spoločnosti? Ako-investovat.sk .


News  

What Do Western Sanctions on Russia Mean for Russian Companies?

CFA Institute, 7.8.2014 (Téma: Rusko, sankcie, dopady), web // PDF

Úvod:

 

Celý text si môžete prečítať po kliknutí na odkaz uvedený hore. 

On 29 July, the European Union joined the United States and announced a further, much tougher package of sanctions against Russia. This targeted the energy and defense sectors as well as state-controlled banks. The measures, which took effect on 1 August, are limited to future contracts and will not be applied retroactively. But we have to ask, what has been done, and what does it mean for the near future?

Here are the details of the sanctions:

 

 Peter Voštinár - Komentár & preklad

Môj voľný preklad: Dňa 29. júla sa Európska únia pripojila k Spojeným štátom a oznámila ďalší, oveľa tvrdší balík sankcií proti Rusku. Ten sa zameral na odvetvia energetiky a obrany a rovnako ako štátom kontrolované banky. Tieto opatrenia, ktorá nadobudli platnosť 1. augusta, sa týkajú buducích zmluv a nebudú platiť so spätnou účinnosťou. Ale musíme sa spýtať, čo sa stalo, a čo to znamená pre blízku budúcnosť?

Tu sú podrobnosti o sankciách:

Sektor zemného plynu zostal nedotknutý:

  • Zakázané sú exporty z EU týkajúce sa technológií na prieskum a vyhľadávanie ropy, ďalej na zariadenia pre preskum a produkciu ropy z hĺbky mora, ďalej explorácia a produkcia v okolí severného pólu, a tiež sú zakázané projekty tzv. Shale oil (frakčné a horizontálne vrty).
  • Zákaz na energetické zariadenia sa týka iba ropného priemyslu, ale sektor so zemným plynom zostal nedotknutý nakoľko EU je závislá na Rusku približne 1/3 importov. Dodávky ruského zemného plynu cez plynovody sú menej flexibilné než importy ropy.
  • Sektor obrany je tiež predmetom sankciíVývoz zbraní a vojenských systémov a technológií dvojakého použitia nie sú povolené.

Finančná vojna začala

  • Najdôležitejším opatrením za zaviedli obmedzenia týkajúce sa nového financovania
  • Sankcie týkajúce sa finančného sektora sa dotýkajú všetkých veľkých štátom kontrolovaných bánk v RuskuSberbank,VTB BankGazprombankVnesheconombank (VEB) a Ruskej poľnohospodárskej banky (Rosselkhozbank).
  • Nové emisie akcií a dlhopisov týchto bánk sú zakázané na európskych trhochNa rozdiel od Spojených štátov, EÚnezakázala syndikované bankové úvery s dobou splatnosti dlhšou ako tri mesiace.
  • Dcérske spoločnosti z  spomínaných ruských bánk sú vylúčené zo zákazuale majú zakázané získavanie finančnýchprostriedkov pre ich materské spoločnosti.

Vo svojom ťahu Spojené štáty sa stotožnili s EÚ tým, že pridali ďalšie tri ruské štátom kontrolované banky VTB Bank, Rosselkhozbank a Bank of Moscow do zoznamu amerických sankcií, ktorý vydali 16. júla.

Spočiatku obsahoval niekoľko popredných ruských spoločností a bánk, vrátane ropnej spoločnosti Rosneft, nezávislého producenta zemného plynu Novatek a Gazprombank, finančnej ruky Gazpromu. Všetky tieto subjekty sú mimo limity pre financovanie dlhu dlhšie ako tri mesiace. US môžu obmedziť obchodovanie s derivátmi a krátkodobé pôžičky s ruskými spoločnosťami, pokiaľ ďalšia eskalácia sankcií bude považovaná za nevyhnutnú. Na rozdiel od sankcií EÚ, sankcie USA sa nezameriavajú na najväčšiu ruským štátom kontrolovanú banku, Sberbank.

Závislosť na zahraničnom financovaní je pomerne vysoká

Zahraničné financovanie je veľmi dôležité pre ruský korporátny sektor, pretože predstavuje približne 40% celkového financovania z externých zdrojov. Celkový zahraničný dlh spoločností sa blíži až k 650 miliárd dolárov, alebo 31% HDP a približne 140% devízových rezerv. Podľa ruskej centrálnej banky (CBR), ruské banky musia  refinancovať asi 50 miliárd dolárov zahraničného dlhu tento a budúci rok, zatiaľ čo firmy musia refinancovať zhruba 100 miliárd dolárov.

Obmedzenie prístupu ku kapitálovým trhom USA a EÚ sa týkajú predovšetkým štátom kontrolovaných subjektov. Avšak, celý firemný sektor Ruska bude negatívne ovplyvnený kvôli zníženiu prístupu k financovaniu z externých zdrojov a rastúcim nákladom na financovanie na všetkých trhoch, pretože sa zvýši politické rizikové prémium a horšie vyhliadky ekonomického rastu v dôsledku sankcií.

Alternatívne zdroje externého financovania nebudú pravdepodobne stačiť na to, aby vyrovnali uzavretie kohútikov západných kapitálových trhov. Nezápadné kapitálové trhy nie sú také hlboké. Navyše, miestné finančné inštitúcie sa môžu zdráhať poskytnúť financovanie pre podniky v rámci sankcií.

Pokračovanie originálneho textu nájdete v odkaze hore.

Môj pohľad: Finančný sektor je kľúčový, aby sa ekonomike darilo. Preto ho v PEVONI - Trading Academy (PTA) sledujeme. Počas konfliktu a prebiehajúcich sankcií, ak by sa na ruskom akciovom trhu dostali k dominancii býky, udržateľnosť býčieho trhu v Rusku je značne obmedzená.

Ruské akcie sú nízko, aj valuácie ukazujú na investičnú atraktivitu a môžu predstavovať zaujímavé príležitosti. Ale dokiaľ problém nie je vyriešený, nádej na rast ruských akcií je slabá. Preto môže alokácia do ruských akcií byť nezisková nejaký a možno aj dlhší čas. Rozhodne by som nevyberal jednotlivé akcie (preferencia je na sektory a široké indexy, napr. cez ETFs), ktoré by mahli byť zasiahnuté zavedenými sankciami. Hrozba spomalenia ruskej ekonomiky (aj európskej) tu existuje, a niektorým spoločnosťami to môže spôsobiť veľké nepríjmenosti.

Európa má zlú energetickú politiku a možno až najhoršiu na svete. To môže európsku ekonomiku jedného dňa mrzieť. Cena ropy, ktorá sa zaťiaľ drží okolo 100 USD za barrel, nepredstavuje tlak na ruskú ekonomiku. Ak by však US prístúpili k zrušeniu zákazu na vývoz ropy, mohli by stlačiť cenu nižšie (napr. k 80), a tak by Rusko mohlo upadnúť aj do recesie. Čím dlhšie bude konflikt na Ukrajine trvať a Putin nezaujme mierové stanovisko, tým väčšie riziko sa buduje.

 

Pozn.: V prípade, že v texte objavíte gramatické chyby, prosím ignorujte ich. Gramatika nezarába, aspoň nie pri investovaní. Ďakujem za porozumenie. 

 

Autor: Peter Voštinár

Táto správa má iba vzdelávací charakter a nemá byť chápaná ako výzva či odporúčanie ku kúpe, predaju či držbe akéhokoľvek investičného nástroja. Výsledky minulého obdobia nie sú žiadnou zárukou pre budúci vývoj. Obchodovanie na finančných trhoch je rizikové. Možnosť straty nejde vylúčiť a každý obchod je spojený s určitým rizikom. Pred tým, než sa rozhodnete investovať, prečítajte si poučenie o rizikách a právne vyrozumenie a predovšetkým sa kvalitne pripravte a vzdelávajte.


Co to bola za poznamka na zaver, ze gramatika nezaraba? To budes vstepovat aj svojmu dietatu?

Pridal: Dusan dňa 15.08.2014 o 14:16

Dušan, ďakujem za "podstatný" príspevok... Gramatika je samozrejme dôležitá. A súhlasím s tebou, že by sme mali svoje deti učiť správnej gramatike a vyjadrovaniu. Určite tak už robíš alebo budeš... Ale osobne si myslím (a to je len môj názor, a ty máš právo mať iný), ešte viac by sme pozornosť mali upriamiť na správanie, lebo to je dôležitejšie. Správanie v bežnom živote a investovaní je dôležitejšie než gramatika... Prečo spomínam správanie? Lebo to zarába na burzách a mimo... Čudoval by si sa, koľko ľudí sa zameriava na opak. Zastávam názor, že schopnosť písať gramaticky správne má nižšiu váhu ako schopnosť byť dobrý investor, človek, podnikateľ, zdravotná sestra, tréner... Pridal: Peter Vostinar dňa 18.08.2014 o 18:00

Vďaka Peter za zaujímavý článok
Ps: tu na gramatike naozaj nezáleží a ľudia kt majú chuť rýpať sa nájdu vždy a všade. Pridal: Mila dňa 24.08.2014 o 13:51
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


3 Komentáre

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trading a brokeri

Blogy


Podobní autori

admin

martin.gulka

juggler

fglasa

kasik
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)