Európske dividendové akcie z indexu EURO STOXX select dividend 30 Ako-investovat.sk .


V minulých článkoch sme sa venovali americkým akciovým dividendovým indexom a akciám v ich portfóliu. V tom článku sa pozrieme na akcie z európskeho indexu EURO STOXX select dividend 30. Akcie sme porovnali podľa výšky ich drawdownu cez krízu, dividendových výnosov a pridali aj informáciu o ziskovosti samotných spoločností. Podľa týchto údajov by ste si mohli vedieť vybrať najlepšie akcie z indexu.

 

Vo všeobecnosti sa európskym akciám darí o čosi menej. Európa má však zopár tromfov v rukáve. Jedným je fakt, že samotná politika ECB nepredstavuje takú hrozbu pre európsky akciový trh, ako to môže byť v prípade USA. Práve uvoľnená politika FED-u vyhnala americké akcie na príliš vysoké úrovne a následné uťahovanie likvidity môže priniesť v blízkej dobe korekciu. Z tohto pohľadu sa zdá byť Európa aktuálne o čosi lepšou voľbou ako USA.

 

Ďalšou výhodou je, že hoci európske akcie nedosahujú takú výkonnosť ako ich americkí konkurenti, vynahrádzajú to dividendy, ktoré sú o poznanie vyššie. Ich nevýhodou je však, že na spomaľovanie ekonomiky reagujú prudšie. Preto, ak pre niekoho dividendový príjem predstavuje prostriedky na živobytie, investovanie do amerických akcií je stabilnejšie a predvídateľnejšie. Dôležité je taktiež, že v Európe sa dividendy vyplácajú spravidla raz za rok, zatiaľ, čo na druhej strane Atlantiku to je štvrťročne. Poďme sa ale konkrétne pozrieť na jeden z najvýnosnejších európskych dividendových fondov,  EURO STOXX® Select Dividend 30.

 

Popis:

  • v indexe sa nachádza 30 spoločností patriacich do indexu STOXX Europe 600
  • STOXX Europe 600 vyberá spoločnosti spomedzi 18 krajín Európy a každá má pridelený tzv. "outperformance faktor", na základe dividendového výnosu a maximálneho dividendového výnosu spoločnosti v danej krajine, presný spôsob výpočtu je na tejto stránke
  • podľa "outperformance faktor" je zostavený rebríček a vybraných je prvých 30 spoločností
  • okrem toho, každá spoločnosť musí mať rastúci dividendový výnos minimálne 5 rokov,
  •  podiel dividendy a zisku na jednu akciu musí byť 60% a menej,
  • váha spoločnosti v indexe je na základe čistého dividendového výnosu, maximálne to je však 15%,
  • z jednej krajiny môže byť maximálne 10 spoločností

Zmeny vo fonde

 

Vyššie spomenuté pravidlá musí spĺňať každá spoločnosť, avšak v prípade, že by sa tak nestalo, je nahradená inou spoločnosťou, ktorá je ďalšou v poradí. Od roku 2011 sa udiali tieto zmeny v portfóliu EURO STOXX® Select Dividend 30:

 

 

Dodržiavaním kritérií sú zabezpečené nadpriemerné dividendové výnosy fondu.  Dôležité je podotknúť, že trhová cena indexu ešte stále neprekonala maximá dosiahnuté pred vypuknutím krízy. Z tohto pohľadu je výkonnosť slabšia než iné akciové indexy, avšak EURO STOXX® Select Dividend 30 si to krásne kompenzuje dividendami. Hoci cena od krízy narástla len o 50%, čo v porovnaní s hlavnými indexmi nie je až tak veľa, tak hlavné akciové indexy sa nemôžu pýšiť pravidelnými dividendami.

Ročné dividendové výnosy vždy ku koncu februára sú uvedené v tabuľke.

 

 

V rámci rozloženia možného rizika sú spoločnosti do fondu vyberané z viacerých krajín a viacerých sektorov. Aktuálne sa v ňom nachádzajú spoločnosti až z 12 krajín a väčšinou ide o lídrov daného sektoru v danej krajine. To je ďalším dôvodom pre výber tohto fondu.

 

Váhy jednotlivých krajín a podiel sektorov v indexe:

 

 

Ďalšie dôležité informácie a grafy môžete vidieť vo factsheet-e.

 

Analýza akcií z indexu

 

Na to aby sa investor mohol rozhodnúť do ktorej akcie investuje svoje finančné prostriedky, nepochybne potrebuje analyzovať viaceré jej aspekty. Drawdown, teda rozdiel, medzi najvyššou a najnižšou hodnotou akcie ukazuje ako spoločnosť reaguje na krízové situácie. Vysoký drawdown, však nemusí znamenať, že investícia do spoločnosti nie je vhodná. Veľké prepady môžu byť rýchlo skúpené avšak to, že takýto cenový pokles prišiel je zaznamenané v tomto ukazovateli. Ziskovosť spoločnosti ukazuje jej zdravie a pre dividendového investora, ktorému sú dividendy vyplácané zo zisku je to dôležitý faktor. V neposlednom rade sú dôležité percentuálne výnosy minulých rokov na základe čoho môžeme medzi sebou porovnávať výsledky jednotlivých firiem.

 

Preto som o všetkých tridsiatich spoločnostiach zisťoval údaje o drawdown-e počas krízy, dividendových výnosoch a ziskovosť za jednotlivé roky. V oboch tabuľkách nižšie sú spoločnosti usporiadané podľa maximálneho drawdown-u, pretože nižší drawdown môže byť pre konzervatívneho investora prijateľnejší. K tomu som v jednej tabuľke pridal dividendové výnosy a v druhej ziskovosť. Ako som už v úvode spomínal, európske spoločnosti reagujú na ekonomické výkyvy prudšie a prepady počas krízy to reflektujú.

 

Dividendové výnosy akcií indexu Euro Stoxx select dividend 30 zoradené podľa najmenšieho drawdownu:

x- nevyplácali dividendy alebo neboli prístupné údaje

 

 

Ziskovosť firiem z akcií indexu Euro Stoxx select dividend 30 zoradené podľa najmenšieho drawdownu:  (v miliónoch €):

 

Pri rozhodovaní medzi európskymi a americkými dividendovými indexmi má každá strana svoje výhody aj nevýhody. Americké akcie majú nižšie dividendy avšak vyššie zhodnotenie, naopak európske akcie nemajú takú výkonnosť, avšak dividendy sú v tomto indexe vyššie než v Amerike. Pri amerických akciách podstupujeme aj menové riziko, preto je pre Európana vhodné do portfólia zaradiť aj Európske akcie napríklad z tohoto indexu, alebo rovno ETF fond, ktorý tento index kopíruje.


Zde se krásně potvrzuje staré pravidlo: "Když se screener vyplní hnojem, zase z něj hnuj vyleze." Tento screener vyfiltroval jen jednu evropskou akcii vhodnou pro dlouhodobé dividendy = Banco Santander. Ty ostatní 29 akcie nejsou dobré pro stálé dividendy, na budoucích 50 let. A screener zapomněl dobré evropské akcie pro dividendy na budoucích 50 let = Banco Bilbao, Iberdrola, Telefonica SA, HSBC, Royal Dutch Shell, Tesco, Sanofi, BHP Billiton, BMW. Pridal: Karafiát dňa 21.08.2014 o 12:22

Myslím, že nikto na tejto planéte netuší, ktorá akcia bude dobrá z pohľadu dividend na najbližších 50 rokov. Máte dosť subjektívny pohľad, ale beriem, je to Váš názor. Pridal: Róbert Veselý dňa 21.08.2014 o 13:27

Karafiáta alias Ladisa by som nebral až tak vážne, keďže asi každý vie ako dopadli jeho dividendové akcie ktoré držal v rokoch 2008/2009... Pridal: filip glasa dňa 21.08.2014 o 16:05
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:



3 Komentáre Galéria (8)

Súvisiace články

Akcie z nemeckého indexu DAX - ktoré z nich sú najatraktívnejšie?

monday
20.10.2014
Akcie | robo.vesely

Analýza akciového indexu EURO STOXX 50® Index

monday
13.10.2014
Fondy a ETF | robo.vesely

Do ktorých sektorov z akciového indexu S&P 500 investovať?

monday
01.09.2014
Akcie | robo.vesely

Dividendové akcie prinášajú vyššie výnosy ako bežné akcie

thursday
28.08.2014
Akcie | robo.vesely

Investovanie do dividendových akcií - inšpiráciu hľadajte aj v ETF fondoch

thursday
14.08.2014
Akcie | robo.vesely

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok




Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)