Dividendové akcie prinášajú vyššie výnosy ako bežné akcie Ako-investovat.sk .


Oplatí sa investovať do indexu S&P 500 pozostávajúceho z veľkého množstva spoločností, alebo je lepší  výberový index pozostávajúci z dividendových akcií?

 

S&P 500 asi ani netreba predstavovať. Najobchodovateľnejší index pozostáva z najväčších 500 spoločností  na americkej burze. Dividendové výnosy, ktoré dosahuje sú však relatívne nízke. Investor sa pri tomto indexe a akciách v ňom spolieha skôr na kapitálové zisky.

 

Na druhej strane tu máme dlhodobo osvedčených dividendových aristokratov, ktorí prekonali krízu tak, že ich dividendových výnosov sa to vôbec nedotklo.  Zahŕňa menej spoločností  a môžeme povedať, že ide iba o výber toho najlepšieho, čo ponúka index S&P 500, aspoň čo sa dividend týka. Sú však dividendy dostatočne vysoké na to, aby celková návratnosť indexu zahŕňajúca kapitálové zisky aj reinvestíciu dividend prekonala návratnosť investície do S&P 500 taktiež s reinvestíciou dividend? Poďme sa na to pozrieť.

 

Keďže  história indexu S&P 500 dividend aristocrats sa píše od januára 1990 a je teda mladším indexom, porovnajme si teda  celkové výnosy oboch indexov zahŕňajúce reinvestíciu dividend od tohto obdobia. Dividendoví aristokrati si za toto obdobie polepšili omnoho viac, čo môžete vidieť v grafe nižšie.

 

Celkové výnosy indexov S&P 500 vs. S&P  dividend aristocrats:

 

Ak to ale chceme spriemerovať, tak v nasledovnej tabuľke sú priemerné ročné výnosy za obdobie od roku 1990. Konkrétne môžeme vidieť, že aristokratom sa darilo prekonať hlavný akciový index v dividendách aj v cenovom zhodnotení. Dividendové výnosy boli priemerne 3,11% ročne a k tomu priemerný ročný výnos indexu bol 8,98%. Dokopy to činí 12,09%, oproti 9,45% pri indexe S&P 500.

 

Priemerné výnosy indexov za celé obdobie:

 

Na pamäti treba mať, že cez obdobie, za ktoré porovnávame tieto dva indexy, sme boli svedkami viacerých nepríjemných trhových udalostí od bankovej a realitnej krízy na začiatku 90-tych rokov, "internetovej bubliny" z konca 90-tych rokov, ktorá vyvrcholila medvedím  trhom v rokoch 2000-02, a taktiež hypotekárnej, hospodárskej a dlhovej  krízy z posledných rokov.

 

Aby sme nadobudli lepší prehľad, ako sa indexom darilo počas týchto ťažkých trhových úskalí, dobu dvadsiatich štyroch rokov sme rozdelili na päťročné obdobia. Od roku 2010 sú znázornené aj ročné výnosy pre lepšie porovnanie aktuálnych údajov.

 

Výnosy oboch indexov po jednotlivých obdobiach: 

 Dividendový aristokrati mali skoro pri každom porovnávanom období vyšší výnos, čo je zapríčinené tým, že do samotného portfólia sa snažia vybrať tie najstabilnejšie a najlepšie akcie, čo S&P 500 ponúka.

 

Ani netreba zdôrazňovať, že dlhodobé reinvestovanie dividend aj pri klasickom indexe S&P 500 prináša oveľa vyššie výnosy ako samotný kapitálový výnos: 

Investovať do S&P 500 alebo do S&P dividend aristocrats?

 

Z môjho pohľadu to sú určite aristokrati. Samozrejme, že pri investovaní je vždy dôležité načasovanie, teda vstup do pozície, avšak  dĺžkou investičného horizontu vieme krásne prekonať aj poklesy na trhoch. Preto pri investovaní do akcií by som neuvažoval z krátkodobého hľadiska. Okrem toho sme v tomto článku vždy brali do úvahy reinvestovanie dividendových výnosov na opätovný nákup indexu. Práve tento aspekt, teda opätovné dokupovanie z vyplatených dividend sa postaral o takéto nadpriemerné výnosy. Preto stratégia založená na tomto princípe sa z dlhodobého hľadiska ukazuje ako veľmi výnosná. Pri dividendových aristokratoch je dokonca výnosnejšia než pri klasickom S&P 500, a preto by som si pri investovaní vybral radšej fond, ktorý kopíruje S&P 500 Dividend Aristocrats alebo akcie z tohoto indexu. A nezabudnite na pravidelné reinvestovanie dividend!


Investice do indexu kvůli dividendám to je pěkná hloupost. Kvůli dividendám se musí koupit několik akcií z indexu DAX, Stoxx50, Eurostoxx50 a Dow Jones v době, kdy maji nízké PE, PB, PS, PC. Pridal: Karfiol dňa 29.08.2014 o 03:26

Pan Karafiat nam to ukazal v roku 2008 - ako sa vyberaju tie dividendove akie. Konkretne Karafiatovi spadli aj o 90% :-)

Teraz vazne - clanok ukazal ze ma zmysel investovat do dividendovy akcii, lebo ich suhrnny vynos je vyssi ako vynos klasickych akcii v indexe.
A nakoniec si investor moze kupit akcie z indexu (vyberie tie co su podla neho najlepsie) alebo si kupi rovno index to poklada za rozumne.

Dokonca tato seria clankov bola o tom kde hladat dividendove akcie - dobrou inspiraciou su prave dividendove indexy kde investor najde vela tipov na dividendove akcie. Pridal: filip glasa dňa 29.08.2014 o 08:24

Karafiát / Ladis radšej si bez z týchto článkov príklad a nedávaj tu rozumy Pridal: Miro dňa 29.08.2014 o 09:44
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:3 Komentáre Galéria (4)

Súvisiace články

Do ktorých sektorov z akciového indexu S&P 500 investovať?

monday
01.09.2014
Akcie | robo.vesely

Európske dividendové akcie z indexu EURO STOXX select dividend 30

wednesday
20.08.2014
Akcie | robo.vesely

Investovanie do dividendových akcií - inšpiráciu hľadajte aj v ETF fondoch

thursday
14.08.2014
Akcie | robo.vesely

Dividendové akcie - aristokrati z indexu S&P 500 obstáli aj cez krízu

friday
01.08.2014
Akcie | robo.vesely

Dividendové štruktúry - REITs, MLPs a BDCs

friday
07.06.2013
Akcie | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)