Je čas shortovať americký dolár Ako-investovat.sk .


  • Nemecko si vo štvrtom kvartáli tohto roka zalaškuje s recesiou.
  • Ekonomika Spojených štátov je v horšej kondícii, než si väčšina ľudí myslela.
  • Logickým krokom je shortovať dolár a naopak staviť long na komodity. 

 

Lee Iacocca, jeden z ozajstných velikánov automobilového priemyslu a plodný spisovateľ píšuci o vedení a riadení, raz poznamenal: „Čo je zlé na tom, ak zmeníte svoj ​​názor, keď dôjde k zmene faktov? Vôbec nič, ale musíte byť schopní povedať, prečo ste svoj názor zmenili a ako sa zmenili fakty. "

 

Už od začiatku roka hovorím, že úrokové sadzby sa celosvetovo dostanú veľmi nízko. A najmä u kľúčových krajín (Nemecko, Dánsko a Spojené štáty) možno nižšie výnosy dlhopisov spojiť s kúzelnou trojicou faktorov:

  1. Čína a celá Ázia prechádza procesom rebalancovania a už im nejde toľko o percentá rastu ekonomiky, ako o jeho kvalitu.
  2. Deficit bežného účtu platobnej bilancie sa v Spojených štátoch prepadol o 50 percent (pozri graf nižšie).
  3. Čo sa týka Európy, Nemecko na prvé dva menované faktory doplatí, a to až so šesť až deväťmesačným oneskorením.

Kľúčová téza však stále zostáva rovnaká - a to, že sa Nemecko v štvrtom kvartáli tohto roka alebo v prvom toho ďalšieho priblíži k recesii. Tým pádom tu budeme mať zúfalú Európsku centrálnu banku a slabé výkony celej Európy, ktorej ekonomika sa opäť dostane na dohľad nule. Čo bude veľký rozdiel oproti proklamovanej „kozmickej rýchlosti" rastu ekonomík európskych štátov, ktorú nám politici a štatistici sľubovali ešte v decembri a januári. 

 

Americký bežný účet platobnej bilancie a chýbajúcich 400 miliárd dolárov na exportoch: 

Zdroj: St. Louis Fed 

 

Pred týždňom sme mohli vidieť dôležitý prepad výnosov desaťročných nemeckých štátnych dlhopisov (bundov) pod jedno percento. A ja som si tak mohol vybrať zisk zo svojej dlho držanej pozície: 

 

Zdroj: Bloomberg 

 

Túto pozíciu som si vytvoril už v poslednom štvrťroku minulého roka. A pretože som sa cítil tak trochu „nahý", dal som si prácu navyše. Moje rozhodnutie nakoniec podporil aj JABA model Saxo Bank, u ktorého sme zmenili rozloženie aktív a tiež náš call smerom k výnosom:

  • Sme presvedčení, že výnosy dlhopisov budú po celom svete klesať (a svojho minima dosiahnu v prvom kvartáli 2015). Avšak po zvyšok tohto roka sa podľa mňa budú viac znižovať výnosy amerických bondov, než tomu bude u ich európskych ekvivalentov - bundy si tak budú viesť horšie než desaťročné americké štátne dlhopisy a nastane ďalší predpokladaný scenár:
  • Americký dolár výrazne oslabí - to sa týka obdobia od polovice tretieho kvartálu do prvého kvartálu 2015. Trh je voči doláru a americkým akciám oproti norme naďalej preexponovaný. Navyše 4. novembra čakajú Ameriku voľby do Kongresu (tzv. Mid-term elections), a tak príde na rad reč o rozpočte aj dlhodobých plánoch.

Nemeckým bundom sa nepodarí nasledovať preceňovanie Fedu (mimo prudký nárast na začiatku roka 2015) a rast americkej ekonomiky a v druhom kvartáli dôjde na revíziu späť k 2,25 až 2,50 percentám. Ďalšou nepríjemnosťou bude pre bundy aj geopolitické riziko a nedostatočné zisky 500 svetových firiem z indexu S&P, ktoré znižujú svoje marže aj cash-flow. Priemerný hrubý domáci produkt USA bol v posledných piatich rokoch 2,0 percenta ...

 

V súčasnej dobe som v rámci modelu alfa pre pevne úročené aktíva. Predtým som pritom bol jednoznačne long. Ale u amerických dlhopisov použijem akékoľvek korekcie, aby som prešiel na strednodobý long. (Výnosy pri bundoch budú síce neustále klesať, lenže menej, než u amerických sadzieb ...) Namiesto dolára by som sa sústredil späť na japonský jen a euro. Menový pár EURUSD by sa mohol obchodovať nad 1,4000 a USDJPY potom pod 97,00. 

 

Zdroj: Bloomberg 

 

Rast svetovej ekonomiky spomaľuje - pre rok 2014 sa ešte v januári počítalo s tým, že presiahne 3,1 percenta. Teraz však moji znalí kolegovia revidovali odhady nadol na 2,53 percenta. Takže ide len o „malý" prepad o 0,6 percenta. Ide o znepokojivú správu, ktorá súčasne predstavuje riziko kvôli blížiacim sa rozpočtovým hádkam. Tie sa určite nerozhoria len v Európe, ale aj v Spojených štátoch. 

 

Zdroj: Bloomberg 

 

Samozrejme, že ide o pomerne odvážna tvrdenie - vzhľadom na to, že konsenzus na trhu velí shortovať EURUSD, byť long USDJPY a prevážiť americké akcie.

 

Je dôležité zdôrazniť, že veľké investičné domy v USA a určite tiež každý obchodník, s ktorým som hovoril, verí iba v zrýchlenie rastu americkej ekonomiky a nie v jej spomalenie. Tretí kvartál síce ešte bude priaznivý, ale skutočná škoda príde až v tom štvrtom. Na vine bude oneskorenie takých faktorov, ako je geopolitické riziko, nedostatok reforiem a prebytky svetových zásob vedúce k nižšej inflácii. Hoci Fed nešetrí v poslednej dobe optimizmom, niekoľko inštitúcií si vo svojich prognózach vedie ešte horšie, ako americká centrálna banka. Tu sú fakty: 

 

 

Fedu sa pritom predpovede vôbec nedaria ... tu je „skóre" jeho inflačných cieľov verzus realita: 

 

Tak prečo by mali byť jeho odhady tentoraz správne? Oni totiž nie sú. Rast v druhom kvartáli bude v tretej korekcii revidovaný nadol na 2,5 percenta. Rozdiel medzi prvou a treťou korekciou je teda 1,5 percenta: 

 

 

... Fed tiež do značnej miery ignoruje menší záujem amerických spotrebiteľov, napriek „nižšej" nezamestnanosti: 

 

Trhy teraz ovláda beznádej a zreteľný nedostatok alternatív. Preto navrhujeme predovšetkým čoskoro shortovať index amerického dolára a ísť long na komodity, pretože slabý dolár a výnosy amerických dlhopisov (ktoré začnú onedlho padať) ešte pripravia vynikajúce hodnotové obchody. 

 

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

 

Áno, nastal čas na to zaujať defenzívny postoj ... veľmi defenzívny. 

 

Autor: Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (10)

Súvisiace články

Posilňujúci dolár spôsobuje ťažkosti komoditám

friday
12.09.2014
Trhy a makro | saxo

Švajčiarska národná banka má trilemu. EURCHF sa blíži k spodnej hranici

monday
08.09.2014
Trhy a makro | saxo

Kríza na Ukrajine pomohla cenám pšenice a európskeho plynu, naopak kovom sa nedarí

thursday
04.09.2014
Trhy a makro | saxo

Ako sa USA vysporiadali s rizikom narušených dodávok ropy

tuesday
02.09.2014
Trhy a makro | saxo

Ceny priemyselných kovov rástli, drahé kovy naopak klesali

monday
01.09.2014
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)