Do ktorých sektorov z akciového indexu S&P 500 investovať? Ako-investovat.sk .


Ktorý sektor z indexu S&P 500 by ste zvolili ako najatraktívnejší?

 

Viacerí investori určite hľadajú spôsoby, pomocou ktorých by dokázali zvýšiť výnosy svojich investícií, avšak nezvyšovať pritom priveľmi riziko. Čo tak rozdeliť akciový index S&P500 na sektory, pozrieť na ich výsledky a pomocou nich si vybrať ten najlepší?

 

Spoločnosť  S&P Dow Jones Indices LLC spravuje viacero trhových indexov a niektoré sme si už predstavili v minulých článkoch. Teraz sa budeme venovaťsektorovým indexom zostavených z akcií  hlavného indexu S&P 500. Rozdelením indexu na sektory sa nám naskytajú investičné príležitosti, ktoré veľa investorov prehliada. Niektoré sektory majú totižto väčšie výnosy ako hlavný index a naopak iné ešte ani zďaleka neprekonali predkrízové hodnoty. Ktoré sú tie najvýnosnejšie sektory a ktoré majú naopak najhoršie výsledky?

 

V prvom rade je potrebné zdôrazniť že budeme analyzovať sektory podľa GICS (Global Industry Classification Standard), a teda že všetky spoločnosti sú zadelené aby patrili do jedného z nasledujúcich 10 sektorov

 • Information technology (Informačné technológie)
 • Finance (Financie)
 • Health care (Zdravotná starostlivosť)
 • Consumer discretionary (Spotrebný sektor)
 • Industry (Priemysel)
 • Energy (Energia)
 • Consumer staples (Spotrebný tovar)
 • Materials (Materiály)
 • Utilities (Služby)
 • Telecommunication services (Telekomunikácie)

Toto členenie je najviac využívané z medzinárodného pohľadu, avšak existujú aj iné, no tými sa zaoberať nebudeme.

 

Ešte pred tým, ako si ukážeme konkrétne výsledky je nutné podotknúť, že na výkonnosti indexu S&P 500 sa nepodieľajú sektory rovnakou mierou. Preto, ak má sektor malú váhu v indexe avšak perfektnú výnosnosť, nie je to z pohľadu celkových výsledkov rozhodujúce. Najväčší vplyv majú teda sektory, ktoré sú najváženejšie, a preto upriamime pozornosť prednostne na ne.

 

 Aktuálne váhy sektorov

Grafický porovnanie

 

V nasledujúcich grafoch sú porovnávané celkové výnosy jednotlivých sektorov s hlavným indexom S&P 500 za obdobie posledných desiatich rokov. Zoradené sú podľa váhy a snímky sú čerpané z factsheet-ov ETF-iek, ktoré presne kopírujú dané sektorové indexy.

 

S&P 500 Information Technology

 

 

S&P 500 Financials

 

 

S&P 500 Health Care

 

 

S&P 500 Consumer Discretionary

 

 

S&P 500 Industrials

 

 

S&P 500 Energy

 

 

S&P 500 Consumer Staples

 

 

S&P 500 Materials

 

 

S&P 500 Utilities

 

 

S&P 500 Telecommunication Services

 

 

Niekedy môžu grafy trochu skresľovať, a preto sa poďme pozrieť do tabuľky na presné čísla, pomocou ktorých vieme exaktne porovnať jednotlivé sektory, konkrétne na priemerné ročné výnosy za posledných 10 rokov. 10 rokov predstavuje dosť dlhú dobu, v ktorej je započítaná kríza a mala by preto objektívne ukázať, ktorému sektoru sa najlepšie darilo aj počas takéhoto nepríjemného obdobia. Taktiež sú v tabuľke znázornené 5 ročné priemerné výnosy avšak nemajú až takú veľkú výpovednú hodnotu. Chceme nimi len poukázať na to, že od krízy sa akciám celkovo darí viac a krátkodobo môžu mať sektory aj vyššie percentuálne zhodnotenie, no reprezentatívnejší je predsa len dlhodobejší horizont, pri ktorom vidíme výnos aj so zarátaním krízového roku 2008 s vysokým poklesom cien akcií (drawdownom).

 

Priemerné ročné výnosy jednotlivých sektorov za 10 a 5 rokov:

 

Priemerné výnosy nám ukazujú, čo môžeme očakávať v dlhodobom horizonte. Nehovorí to však nič o tom, o koľko sa sektory prepadli a aký teoretický drawdown môžeme očakávať v prípade nečakaných trhových udalostí. Preto je v ďalšej tabuľke zaznamenané, ako sa darilo jednotlivým sektorom v jednotlivých rokoch. Jedná sa o celkové percentuálne ročné výnosy od roku 2004. Poradie sektorov v zozname je na základe minimálneho drawdown-u počas krízového roku 2008. Investor určite ocení možnosť porovnania, ako sa jednotlivé sektory prepadli a pri zostavovaní svojho portfólia sa vyhne tým najhorším.

V tabuľke si všimnite hlavne rok 2008 a drawdown - pokles sektorového indexu práve v tomto roku.

 

Percentuálne výnosy sektorov za posledných 10 rokov: 

Je teda výhodnejšie kúpiť celý index alebo radšej investovať len do niektorých sektorov?

 

Podľa môjho názoru, ak investor uvažuje o investovaní do hlavného akciového indexu S&P 500, je možné jednoducho zvýšiť ziskovosť investície tým, že by vynechali najhoršie sektory, ktoré z dlhodobého hľadiska zaostávajú.

 

Napríklad finančníctvu sa za skúmané 10 ročné obdobie vôbec nedarí. Zároveň má v indexe S&P 500 vysokú váhu 16,11%, čiže viac zaváži na celkových výnosoch S&P 500. Jeho vynechaním by sme vedeli svoju investíciu o trochu vylepšiť. Tým, by sme pri takmer rovnakom riziku, keďže stále by sme mali v portfóliu vyše 400 akcií, dokázali zvýšiť výnosy o niekoľko percent. Táto stratégia by teda mala prekonať samotný index S&P500 a stále ostať dostatočne konzervatívnou.

 

Agresívnejší investori sa môžu naopak zamerať len na pár sektorov. Do svojho portfólia si vybrať tie, ktoré  majú z dlhodobého pohľadu vysokú perspektívu, avšak tým budú podstupovať aj väčšie riziko. Vyššie zisky však určite potešia.

 

Na záver dividendoví aristokrati

 

Poslednou kategóriou sú investori, ktorí investujú do jednotlivých akcií. Tých by mohli zaujímať už viackrát spomínaní dividendoví aristokrati z indexu S&P 500. V ktorých sektoroch S&P 500 je takýchto dividendových akcií najviac?

 

Dividendoví aristokrati, teda 54 spoločností, ktoré vyplácajú dividendy po dobu dlhšiu ako 25 rokov s každoročným nárastom dividend, sú v jednotlivých sektoroch rozmiestnení nasledovne. 

Najviac spoločností vyplácajúcich dividendy pochádza zo sektoru consumer staples (spotrebný tovar). Zároveň tento sektor v indexe S&P 500 zažil najmenší prepad počas krízy a z pohľadu 10 rokov je najvýnosnejším. Určite aj to je dôvodom, prečo sa právne v ňom nachádza najviac aristokratov. Druhým veľmi zaujímavým sektorom je health care (zdravotná starostlivosť). Taktiež je tento sektor charakteristický nízkym drawdown-om a relatívne vysokými výnosmi.

 

Nasledovný zoznam akcií práve zo sektorov health care a consumer staples môžete použiť aj ako zoznam tipov na zaujímavé akcie. Jedná sa totižto o dva sektory, ktoré sú charakteristické najnižším drawdown-om a v porovnaní s indexom S&P 500 majú ročne o 1-2% vyššie výnosy. Zároveň sú to dlhodobo osvedčení dividendoví aristokrati a ak využijeme informácie o sektoroch, v ktorých sú umiestnení, máme pred sebou zoznam možno toho najlepšieho, čo  S&P 500 ponúka.

 

Consumer staples

 • Archer Daniels Midland Company
 • Brown-Forman Corporation
 • Colgate-Palmolive Co.
 • Hormel Foods Corporation
 • Kimberly-Clark Corporation
 • McCormick & Company, Incorporated
 • Pepsico, Inc.
 • Sysco Corporation
 • The Clorox Company
 • The Coca-Cola Company
 • The Procter & Gamble Company
 • Walgreen Co.
 • Wal-Mart Stores Inc.

Health care

 • Abbott Laboratories
 • AbbVie Inc.
 • Becton, Dickinson and Company
 • Cardinal Health, Inc.
 • CR Bard Inc.
 • Johnson & Johnson
 • Medtronic, Inc.

V článku som sa snažil poukázať na spôsob, akým možno vyberať svoje investície a aj taký jednoduchý tip ako selekcia prípadne výber konkrétneho sektoru niekedy pomôže a určite stoja za zamyslenie. Ak má sektor zlé výsledky, nemusí to automaticky znamenať, že všetky akcie v ňom zahrnuté sú neperspektívne. Pri rozhodovaní o konkrétnej akcii je potrebné ju ale hlbšie skúmať. Pre človeka hľadajúceho konkrétne typy, do pozornosti by som chcel dať práve dividendové akcie aristokratov z vyššie spomínaných dvoch sektorov.


Celkom fajn clanok, ale mozno okrem vynosov by som sa pozrel aj na zisk/riziko teda mozno sharp ratio (alebo aj iba vynos/dd ) Pridal: kolega dňa 05.09.2014 o 00:41

Prave v tej druhe tabulke su sektory zoradene podla vysky straty v roku 2008. Cize takmer ako by boli zoradene podla DD. Ak skombinujem sektor s relativne hladkou krovkou, mensim DD v roku 2008 a rozumnym vynosom, tak mam tie najlepsie sektory.
A nemusim nejako presne merat volatilitu ani presny maximalny pokles, resp. sharpe ratio.
Lebo to jednoducho vidim z grafu aj z cisel v tabulke. Pridal: filip glasa dňa 05.09.2014 o 06:01

Super článok.
Zaujímali by ma však zdroje z ktorých sa čerpalo. Akcie v ETFkách sektorov sú kapitálovo vážené (ako v indexe) alebo sú tzv "Equal Weight" ? Pridal: sean dňa 15.09.2014 o 11:44

Vďaka. Čo sa týka zdrojov, tak aj v článku je písané, že som vychádzal z factsheet-ov daných ETF-iek. (http://us.spindices.com/indices/equity/sp-500-information-technology-sector) Tu si môžete pozrieť konkrétne IT sektor a následne len do vyhľadávača dať aj ostatné. Teraz sa už budú čísla trochu líšiť asi v desatinkách, pretože factsheet-y pravidelne upravujú a aktualizujú čísla, napr. priemerný ročný výnos za posledných 10 rokov.
Váhy-Netvrdím, že tam je na 100% rovnaké váženie ako v indexe, ale určite nie "Equal Weight" Pridal: Róbert Veselý dňa 17.09.2014 o 13:54
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:4 Komentáre Galéria (13)

Súvisiace články

Investovanie do akcií z celého sveta cez globálne akciové indexy

friday
21.11.2014
Fondy a ETF | robo.vesely

Akcie z nemeckého indexu DAX - ktoré z nich sú najatraktívnejšie?

monday
20.10.2014
Akcie | robo.vesely

Analýza akciového indexu EURO STOXX 50® Index

monday
13.10.2014
Fondy a ETF | robo.vesely

Dividendové akcie prinášajú vyššie výnosy ako bežné akcie

thursday
28.08.2014
Akcie | robo.vesely

Európske dividendové akcie z indexu EURO STOXX select dividend 30

wednesday
20.08.2014
Akcie | robo.vesely

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)