Ako sa USA vysporiadali s rizikom narušených dodávok ropy Ako-investovat.sk .


Americká vládna agentúra EIA (Energy Information Administration) vydala novú správu, v ktorej poukazuje na mimoriadny nárast produkcie tekutých palív v USA, ktorého sme boli v priebehu posledných niekoľkých rokov svedkami. Správa tiež opisuje, ako táto zvýšená produkcia pomáha kompenzovať neplánované narušenia dodávok, k čomu dochádza v súčasnosti v doteraz najvyššej miere od vojny medzi Irakom a Kuvajtom pred 24 rokmi.

 

Správa podáva veľmi dobrý a jasný opis toho, čo už vieme. Konkrétne ide o fakt, že ceny na ropných trhoch sú od roku 2011 menej citlivé na skutočné i potenciálne hroziace narušenia dodávok. Ukázalo sa to najmä v prípade celého radu geopolitických udalostí, ku ktorým došlo od nástupu arabskej jari, a po zvrhnutí režimu Muammara Kaddáfího v Líbyi v roku 2011.

 

Od roku 2011 až do tohtoročného júla sa americká produkcia tekutých palív - ropy, kvapalného plynu a biopalív - zvýšila o viac ako štyri milióny barelov za deň. Tri milióny barelov z tohto objemu sú dôsledkom nárastu ropnej produkcie, a to najmä v dôsledku využitia nových nekonvenčných techník, ako je ťažba ropy z bridlíc.

 

Nižšie uvedený graf zobrazuje mohutný nárast ťažby ropy z bridlíc v troch najväčších oblastiach produkcie v Texase a Severnej Dakote. V súčasnej dobe sa očakáva, že ťažba z ropných bridlíc porastie aj naďalej, a to až do roku 2020. Potom sa tempo produkcie stabilizuje a v ďalšej dekáde potom dôjde k jeho poklesu. Takýto vývoj je však možný len za predpokladu, že sa ceny ropy budú dlhodobo udržiavať na vysokých hladinách, alebo dôjde k zníženiu nákladov na ťažbu v dôsledku zavádzania inovácií do ťažobných techník. 

 

 

Čo sa týka problematiky narušených dodávok, EIA odhaduje, že počas prvých siedmich mesiacov roka 2014 predstavoval priemerný celosvetový objem ušlej ropy v dôsledku neplánovaného prerušenia dodávok 3,2 milióna barelov za deň. Najväčší podiel na tom niesli štáty z kartelu OPEC, najmä Líbya, Irán a Irak. Ropná produkcia Líbye sa hlboko prepadla vlani v auguste, keď rebeli zahájili ročnú blokádu prístavu pre export. Až teraz sa terminál znovu postupne otvára. K obmedzeniu iránskej ropnej produkcie došlo v roku 2012 po tom, čo západné mocnosti uvalili na Irán sankcie v reakcii na neistú situáciu ohľadom jeho jadrového programu. 

 

 

Od minulého roka prebiehajú medzi Iránom a skupinou západných štátov spolu s Čínou a Ruskom rokovania. Pred pár dňami ruský minister zahraničia vyjadril vo svojom vyhlásení istý optimizmus, keď uviedol, že tieto rokovania by nakoniec mohli viesť k zrušeniu existujúcich sankcií.

 

Zvýšená ropná produkcia v USA a následný rast exportu ropných produktov viedli k tomu, že došlo k zníženiu dopytu po importe zo zahraničia, najmä z Afriky. To prispelo k tomu, že v oblastiach Atlantického oceánu panuje nadbytok zásob ropy, čo bolo hlavnou príčinou toho, že počas posledných niekoľkých týždňov dochádzalo na ropných trhoch k predaju. Ďalším dôsledkom potom bolo, že spotová cena severomorskej ropy Brent sa prvýkrát od roku 2010 prepadla pod hodnotu forwardovej ceny.

 

Priemerná cena ropy Brent, ktorá slúži ako svetové cenové meradlo pre väčšinu ropných transakcií, sa od roku 2011 pohybuje na hodnote 110 dolárov za barel. Počas tohto obdobia sme síce boli svedkami náhlych cenových skokov a masívnych výpredajov, volatilita na trhu sa však aj naďalej znižuje v súvislosti s tým, ako zvýšená ropná produkcia v krajinách mimo kartel OPEC pomáha znižovať riziká na trhu.

 

Nižšie uvedený graf zobrazuje pohyb cien ropy počas radu geopolitických udalostí, ku ktorým došlo od roku 2011. Z grafu sa dá vyčítať, že vrcholy sa stávajú menej a menej ostrými vzhľadom k tomu, že veľkí producenti ako napríklad Saudská Arábia sú schopní pokryť prípadný nedostatok, čím prispievajú k väčšej cenovej stabilite. Špekulatívni obchodníci, ako sú napríklad hedgeové fondy, boli v reakcii na pohyb týchto vrcholov nútení opúšťať stratové pozície. To bolo, aspoň až do súčasných výpredajov, hlavnou príčinou cenových prepadov.

 

 

Autor: Ole S. Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (4)

Súvisiace články

Kríza na Ukrajine pomohla cenám pšenice a európskeho plynu, naopak kovom sa nedarí

thursday
04.09.2014
Trhy a makro | saxo

Je čas shortovať americký dolár

monday
01.09.2014
Trhy a makro | saxo

Ceny priemyselných kovov rástli, drahé kovy naopak klesali

monday
01.09.2014
Trhy a makro | saxo

S klesajúcimi cenami potravín sa komodity vrátili opäť tam, kde boli

monday
25.08.2014
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)