Kríza na Ukrajine pomohla cenám pšenice a európskeho plynu, naopak kovom sa nedarí Ako-investovat.sk .


  • Priemyselné kovy trpia v dôsledku eskalácie ukrajinskej krízy.
  • Ropná produkcia v Líbyi stúpa, situácia je však aj naďalej nestabilná.
  • Ceny kávy Arabiky odrážajú očakávaný nedostatok úrody v Brazílii. 

 

Posledný augustový týždeň bol pre komodity v znamení rastu. Podporu im zabezpečovali neutíchajúce geopolitické obavy, ktoré súvisia s pokračujúcou (a v súčasnosti eskalujúcou) krízou na Ukrajine. Celkovo však augustové zisky nestačili na to, aby odvrátili straty, ktoré túto triedu aktív už druhý mesiac sužujú. Straty hlási ako energetický sektor, tak oblasť priemyselných kovov.

 

V priebehu minulého týždňa došlo opäť k eskalácii krízy na východe Ukrajiny. To sa následne premietlo do cien niektorých komodít, ako napríklad pšenice, európskeho plynu a medi. Potenciálne ohrozenie dodávok plynu z Ruska a pšenice z oblasti Čierneho mora vyhnalo ceny týchto komodít nahor, zatiaľ čo priemyselné kovy, na čele s meďou, utrpeli straty v súvislosti s možným poklesom dopytu a priemyselného rastu v dôsledku uvalených sankcií.

 

Stupňujúci sa konflikt na Ukrajine ďalej otriasa komoditnými trhmi. Foto: AndreyKrev / iStock Editorial

 

Komoditný index Bloomberg vzrástol celkovo o takmer 1%, čo predstavuje najlepší týždenný výkon za viac ako dva mesiace. Väčšina sektorov zaznamenala rast, až na obilniny, kde zisky pri pšenici boli oslabené pokračujúcimi stratami u sójových bôbov a kukurice. 

 

 

Hnacím motorom energetického sektoru bol americký zemný plyn, ktorý získal podporu vďaka vlne horúceho počasia na konci leta. Americká ropa WTI potom vo svojom výkone predbehla severomorskú ropu Brent vzhľadom k tomu, že hospodársky rast v USA prekonáva pôvodné odhady. Ropa Brent ďalej pokračovala v nastúpenom klesajúcom trende - na posledný nárast geopolitického napätia reagovala jej cena len minimálne. Zdá sa, že pozornosť investorov je aj naďalej zameraná na súčasný stav nadbytku dodávok vyvolaný obnovením líbyjskej produkcie a zníženým dopytom po zahraničnej rope zo strany USA.  

 

Obnovená produkcia ropy v Líbyi zdvihla celkovú produkciu v krajinách OPEC

 

Podľa agentúry Reuters sa v auguste zvýšila ropná produkcia v krajinách združených v rámci kartelu OPEC. To bolo vyvolané najmä tým, že produkcia v Líbyi sa vyšplhala na 665 000 barelov za deň. To je pritom stále len polovica toho, čo Líbya produkovala vlani, predtým než došlo k štrajku baníkov, ktorý viedol k prepadu produkcie na iba 200 000 barelov za deň. Súčasná situácia však zatiaľ nevyvolala žiadnu reakciu zo strany Saudskej Arábie. Svoju produkciu, ktorá sa teraz blíži 9,8 miliónom barelov za deň, nijako neobmedzila. Situácia v Líbyi je naďalej chaotická a zdá sa, že v otázke budúcej stability regiónu zvolil trh vyčkávaciu taktiku.  

 

Rastúca produkcia v USA pomáha kompenzovať nedostatok v dôsledku narušených dodávok

 

Americká vládna agentúra EIA (Energy Information Administration) vydala novú správu, v ktorej poukazuje na mimoriadny nárast produkcie tekutých palív v USA, ktorého sme boli v priebehu posledných niekoľkých rokov svedkami. Správa tiež opisuje, do akej miery táto zvýšená produkcia pomáha kompenzovať neplánované narušenia dodávok (k čomu v súčasnosti dochádza v doteraz najvyššej miere od vojny medzi Irakom a Kuvajtom pred 24 rokmi).

 

Správa podáva veľmi dobrý a jasný opis toho, čo už vieme. Konkrétne sa to týka faktu, že ceny na ropných trhoch sú od roku 2011 menej citlivé na skutočné i potenciálne hroziace narušenia dodávok. Ukázalo sa to najmä v prípade celého radu geopolitických udalostí, ku ktorým došlo od nástupu arabskej jari, a po zvrhnutí režimu Muammara Kaddáfího v Líbyi v roku 2011.

 

Nižšie uvedený graf zobrazuje pohyb cien ropy počas kľúčových geopolitických udalostí, ku ktorým došlo od roku 2011. Z grafu sa dá vyčítať, že vrcholy sa stávajú menej a menej ostrými vzhľadom k tomu, že veľkí producenti ako napríklad Saudská Arábia sú schopní pokryť prípadný nedostatok, čím prispievajú k väčšej cenovej stabilite. Špekulatívni obchodníci, ako sú napríklad hedgeové fondy, boli v reakcii na pohyb týchto vrcholov nútení opúšťať stratové pozície. To bolo, aspoň až do súčasných výpredajov, hlavnou príčinou cenových prepadov. 

 

 

Ceny ropy ďalej pokračujú v klesajúcom trende

 

Ceny severomorskej ropy Brent a najmä americkej ropy WTI sa po nedávnom fiasku u špekulatívnych čistých dlhých pozícií teraz ustálili. Kľúčovú hranicu v hodnote 100 dolárov za barel sa rope Brent zatiaľ nepodarilo preraziť. Pozornosť trhu sa v najbližšom období bude na jednej strane upierať na podporné geopolitické správy, na druhej strane potom na pokles sezónneho dopytu, ktorý by mohol viesť k zvýšeniu dodávok do systému, ktorý je už teraz prezásobený. Z toho dôvodu sa rastový potenciál na ropných trhoch javí ako obmedzený a cena futures kontraktov na ropu Brent s dodaním v októbri (LCOV4) by mohla mať ťažkosti výrazne prekonať hranicu 104,25 dolára za barel. 

 

 Zdroj: Saxo Bank 

 

Vzácne kovy sa držia svojho rozmedzia

 

Zlato sa posledný augustový týždeň držalo najužšieho týždenného rozmedzia za posledné dva mesiace. Na jednej strane stáli predávajúci, ktorí reagovali na negatívny vplyv silného, ale prekúpeného, dolára a dát z americkej ekonomiky, ktorá si vedie lepšie, než sa očakávalo. Na druhej strane potom boli nakupujúci, ktorí sa vzhľadom na neistú situáciu na Ukrajine začali obzerať po bezpečnom investičnom prístave. To celkovo zapríčinilo relatívne pokojný týždeň, kedy nakupujúci našli kľúčovú hranicu podpory na hodnote 1272 dolárov za uncu a predávajúci zase čakali hranicu odporu na hodnote 1296 dolárov za uncu.

 

Striebru sa občas darilo lepšie ako zlatu. To je známkou toho, že sa previs čistých dlhých pozícií pri futures kontraktoch teraz znížil na takú hladinu, ktorá už tomuto kovu nespôsobuje žiadne vážnejšie ťažkosti (ako tomu donedávna bolo). Cenový obrat smerom nadol u priemyselných kovov však pripravil striebro o časť pomoci, ktorú na začiatku týždňa čerpalo.

 

Ceny kávy Arabiky vyskočili nahor v súvislosti s obavami ohľadom poveternostných podmienok v Brazílii. Vzhľadom k tomu, že táto krajina prispieva do ročnej celosvetovej produkcie viac ako jednou tretinou, akékoľvek narušenie dodávok by sa významne odrazilo na hodnote tejto komodity. Silné sucha v januári a februári spôsobila cenový skok o 86%. Od tej doby sa Arabika obchodovala v rámci širokého rozmedzia, pričom tento týždeň jej cena opäť prudko vzrástla.

 

Túto sezónu čaká Brazíliu prudký pokles produkcie a je možné, že v sezóne 2015/16 bude úroda ešte nižšia. Aj napriek dostačujúcej krátkodobej dodávke je očakávanie narastajúcej nerovnováhy medzi svetovými dodávkami a dopytom hlavnou príčinou nedávnej rally.

 

Autor: Ole S. Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (5)

Súvisiace články

Rastúce dodávky a pomalý ekonomický rast oslabujú podporu u komodít

wednesday
17.09.2014
Trhy a makro | saxo

Posilňujúci dolár spôsobuje ťažkosti komoditám

friday
12.09.2014
Trhy a makro | saxo

Ako sa USA vysporiadali s rizikom narušených dodávok ropy

tuesday
02.09.2014
Trhy a makro | saxo

Je čas shortovať americký dolár

monday
01.09.2014
Trhy a makro | saxo

Ceny priemyselných kovov rástli, drahé kovy naopak klesali

monday
01.09.2014
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)