Posilňujúci dolár spôsobuje ťažkosti komoditám Ako-investovat.sk .


  • Ceny komodít boli negatívne zasiahnuté posilňujúcim dolárom a oznámením Európskej centrálnej banky.
  • Ceny futures kontraktov na hovädzí dobytok sa ocitli na vrchole indexu Bloomberg.
  • Zlato a striebro si siahli na svoje minimá.

 

Komoditné trhy boli tento týždeň už opäť svedkom slabých výkonov - širší komoditný index Bloomberg sa prepadol o viac ako 1%. Príčinu môžeme hľadať hneď u niekoľkých faktorov, najmä však v pokračujúcom raste dolára, ktorý posilnil ešte viac po tom, čo Európska centrálna banka vo štvrtok predstavila svoj ​​prekvapivý plán intervencie v oblasti úrokových sadzieb a dlhopisov. Mario Draghi oznámil, že Európska centrálna banka znížila úrokové sadzby na doteraz najnižšie hodnoty a súčasne prisľúbil, že v snahe pomôcť ekonomike eurozóny plánuje banka odkúpiť stovky miliárd dlhopisov. Na tieto informácie zareagoval dolár výrazným posunom, čo viedlo k tomu, že sa euro v porovnaní s dolárom prepadlo na takmer štrnásťmesačné minimum.

 

Vzhľadom k tomu, že sila dolára je v nepriamej úmere k cenám komodít obchodovaných v dolároch, pocítili dopad jeho rastu všetky sektory. Piatková správa o situácii na trhu práce v USA, ktorá oproti očakávaniam priniesla slabšie dáta, nespôsobila u dolára žiadne výrazné výpredaje. To je známkou toho, že v poslednej dobe sa pohľad investorov na dolár zmenil.

 

 

Najlepší výkon podávali futures kontrakty na hovädzí dobytok. Stav zásob sa ocitol pod tlakom, pretože ani silná rally, ktorej sme boli tento rok svedkami, zatiaľ neodradila amerických spotrebiteľov a ich dopyt po hovädzom mäse. Ceny futures kontraktov na živý dobytok s dodaním v decembri dosiahli svoje nové maximum po tom, čo v priebehu iba piatich obchodných seáns vzrástli o 10 dolárov.

 

Benzínu sa po prepade v polovici týždňa podarilo spamätať a dosiahol trojtýždňového maxima. Podpora, ktorú čerpá benzín, by mala pomôcť aj rope, a preto je cenový vývoj u tohto produktu pozorne sledovaný obchodníkmi v energetickom sektore, ktorým cena benzínu slúži ako vodítko budúceho cenového vývoja u ropy.

 

Kakao sa v minulom týždni ocitlo pod tlakom výpredajov. Momentum teraz nabralo negatívny smer, pričom je možné, že by čoskoro mohlo dôjsť k prelomeniu trendovej línie podpory z roku 2013. Mesiac trvajúca rally je na konci s dychom vzhľadom k tomu, že priaznivé počasie na Pobreží Slonoviny a v Ghane viedlo k zvýšeniu odhadov očakávanej produkcie v sezóne 2014/15. Obavy z toho, že by túto oblasť mohla zasiahnuť epidémia eboly a aj obavy ohľadom negatívneho vplyvu klimatického javu El Niňo sú teraz menšie, čo tiež pomohlo naštartovať cenový obrat. 

 

 

Energetický sektor sa prepadol o takmer 2%. Súvisí to s prudkým poklesom u zemného plynu v dôsledku pokračujúceho silného navyšovania zásob. Automobilová sezóna v USA teraz oficiálne skončila, čo zvyčajne predznamenáva začiatok sezónneho nárastu zásob ropy v súvislosti s poklesom dopytu zo strany rafinérií. Energetický sektor zaznamenal zvýšenú volatilitu v súvislosti so správou o možnom prímerí na Ukrajine. Cenovú vzpruhu zaistili rope obchodníci, ktorí došli k záveru, že by prímerie mohlo eventuálne viesť k zrušeniu sankcií, ktoré sú v súčasnej dobe uvalené na Rusko. Tieto sankcie majú negatívny dopad na ekonomickú aktivitu na oboch stranách. Ich zrušenie by pomohlo podporiť ekonomický rast, a teda aj dopyt po rope. 

 

Veľký dopyt po hovädzom mäse zo strany amerických zákazníkov pomohol silnej rally u futures kontraktov na hovädzí dobytok, ktoré sa tak ocitli na vrchole komoditného indexu Bloomberg. Foto: Thinkstock.com 

 

Ropa sa zatiaľ drží svojho rozmedzia

 

Americkej rope WTI aj severomorskej rope Brent sa po dramatických výpredajoch podarilo stabilizovať a teraz sa už dva týždne obchodujú v ustálenom rozmedzí. V období od 24. júna do 26. augusta sa celkový počet čistých dlhých pozícií u oboch variantov ropy, ktoré držia špekulatívni obchodníci ako hedgeové fondy, prepadol z rekordných 610 000 futures kontraktov a opcií (610 miliónov barelov) na 320 000 kontraktov, čo je najmenší počet od vlaňajšieho decembra. Vzhľadom k tomu, že riziko výpredajov v dôsledku likvidácie dlhých pozícií je teraz oveľa menšie, znížilo sa aj riziko ďalších strát. Pre nadchádzajúci týždeň očakávame, že väčšina cenových pohybov sa bude držať súčasných rozmedzí - u ropy Brent ide o hranice 100 a 103,50 dolára za barel, pri rope WTI potom o 92,50 a 96 dolárov za barel.

 

 

Tlak na výpredaj severomorskej ropy Brent teraz už tiež poľavil. Nadbytok ropných zásob v oblasti Atlantického oceánu totiž nie je už taký výrazný, keďže obchodníci s ropou opakujú obchodnú stratégiu, ktorá im v období hospodárskej recesie v rokoch 2008 a 2009 priniesla niekoľko miliónové zisky. Nakúpili vtedy ropu za lacnú spotovou cenu, nechali ju skladovať na tankeroch a v skladovacích nádržiach na pevnine a až potom ju predali za vyššiu cenu. Tento raz dosiahol spread pre dva najbližšie po sebe idúce futures kontrakty na ropu Brent hodnoty 80 centov za barel, čo obchodníkom stačilo na to, aby ropu nakúpili a nechali ju uskladniť v obrovských nádržiach v Južnej Afrike. Toto miesto je strategicky významné, pretože ropu možno odtiaľto dopravovať ako na východ, tak aj na západ podľa toho, kde za ňu ponúknu najlepšiu cenu. Dolár je síce teraz na výslní, ale vzrástlo riziko cenovej korekcie a akékoľvek oslabenie dolára môže poskytnúť energetickému sektoru aj ďalším sektorom podporu. 

 

Priemyselné kovy ťahá hore nikel v súvislosti s obavami o dodávky

 

Doterajší silný výkon, ktorého sme u priemyselných kovov od začiatku tohto roka svedkami, pokračuje aj naďalej. Ani uplynulý týždeň nebol výnimkou. Hlavnými ťahúňmi boli nikel a zinok. Meď sa zase po návrate k spodnej hranici svojho súčasného rozmedzia relatívne ustálila. Nikel ďalej ťaží podporu z obáv ohľadom narušených dodávok - objavila sa totiž správa, že k Indonézii, ktorá zaviedla zákaz vývozu surovej rudy, by sa mohli pripojiť aj Filipíny.

 

Zlato a striebro sledujú pohyb dolára, aby zistili, ktorým smerom sa vydať

 

Pokračujúci rast dolára má na vzácne kovy neblahý vplyv. Navyše rokovania o možnom prímerí na Ukrajine ešte ďalej znížili faktor geopolitického rizika na trhu. Zlato sa prepadlo na takmer dvanásťtýždňové minimá a striebro sa priblížilo oblasti kľúčovej podpory v hodnote okolo 18,75 dolára za uncu. Rastúce rozdiely medzi politikou americkej centrálnej banky Fed a politikou Európskej centrálnej banky začínajú pre vzácne kovy predstavovať čoraz väčší problém v súvislosti s tým, aký dopad toto môže v súčasnosti aj v budúcnosti mať na dolár. To, do akej miery bude pokračujúci rast dolára podporovaný, záleží hlavne na miere inflácie a ekonomickom raste v eurozóne v nasledujúcich mesiacoch.

 

Správa o situácii na trhu práce v USA, ktorá oproti očakávaniam priniesla o niečo slabšie výsledky, pomohla zažehnať nervozitu na trhu. Obom kovom sa podarilo vzdialiť od svojich miním. K prelomeniu hraníc však nedošlo, čo by mohlo byť známkou toho, že na trhu dochádza k zmene súčasného neutrálneho až medvedieho sentimentu. 

 

 

Ceny poľnohospodárskych plodín sa prepadli na najnižšiu hodnotu za niekoľko rokov - na vine je očakávanie rekordnej úrody

 

Poľnohospodárskemu sektoru sa viedlo zmiešane. Trh s kľúčovými obilninami je naďalej pod tlakom v súvislosti s očakávaním rekordnej úrody v USA. Všetky tri plodiny sa v tomto cykle prepadli na nové minimá. Kontrakty na kukuricu s dodaním v decembri spadli na najnižšiu hodnotu od júna 2010. Momentum zostáva pre celý sektor negatívne, otázkou však teraz je, či trh tieto optimistické správy už plne spracoval. Ďalší rast dolára nie je pre americké plodiny dobrou správou vzhľadom na globálnu povahu trhu, kde sa nakupujúci môžu obrátiť na dodávateľa z iných krajín. K tomu, aby si komodity obchodované v dolároch zabezpečili konkurencieschopnosť, sa bude musieť ich cena znížiť. To je dôležité obzvlášť teraz, keď sa americkí farmári chystajú zožať rekordnú úrodu, ktorá si bude musieť nájsť svojich odberateľov.

 

Autor: Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (5)

Súvisiace články

Komodity sa prepadli na päťročné minimum

wednesday
24.09.2014
Trhy a makro | saxo

Škóti hovoria „nie“. Trhy jasajú a libra aj dolár s nimi.

monday
22.09.2014
Trhy a makro | saxo

Rastúce dodávky a pomalý ekonomický rast oslabujú podporu u komodít

wednesday
17.09.2014
Trhy a makro | saxo

IPO Alibaba je veľkou stávkou na Čínu a svetový elektronický obchod

tuesday
16.09.2014
Akcie | saxo

Švajčiarska národná banka má trilemu. EURCHF sa blíži k spodnej hranici

monday
08.09.2014
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)