Rastúce dodávky a pomalý ekonomický rast oslabujú podporu u komodít Ako-investovat.sk .


  • Ceny komodít klesajú v súvislosti s pokračujúcim navyšovaním dodávok.
  • Zinok zažil najväčší týždenný prepad za posledné dva roky, dopyt po energetických komoditách tiež poľavuje.
  • Hlavné plodiny majú za sebou ďalší stratový týždeň. 

 

Širší komoditný index Bloomberg sa po ďalšom týždni intenzívnych výpredajov vo všetkých sektoroch prepadol na päťročné minimum. Hlavnou príčinou súčasných slabých výkonov je pokračujúce navyšovanie dodávok kľúčových komodít, od železnej rudy a medi až po ropu a kukurici. Zvýšený objem dodávok navyše zasahuje trh práve v čase, keď dopyt po komoditách oslabuje v súvislosti s neistotou ohľadom intenzity ekonomickej aktivity mimo územia USA.

 

Vplyv posilňujúceho dolára

 

Posilňujúci dolár a jeho nepriaznivý vplyv na komodity vniesol do súčasnej situácie ďalší negatívny aspekt. Výpredaj eura sa počas posledného týždňa pozastavil a pozornosť investorov sa presunula na iné meny ako austrálsky dolár a japonský jen.

 

 

Kovy klesli ešte hlbšie

 

Priemyselné kovy sa prepadli o viac ako 3%, čím prišli o takmer všetky zisky, ktoré nadobudli počas posledných štyroch týždňov. Nikel a zinok, ktoré sa až do tohto týždňa radili k dvom najúspešnejším komoditám sektora, boli svedkami vyberania ziskov. Pod predajným tlakom sa ocitol najmä nikel vzhľadom k tomu, že špekulácie ohľadom novej hrozby narušených dodávok z Filipín sa nakoniec nenaplnili.

 

Zinok zažil najväčší týždenný prepad za posledné dva roky. Predchádzalo tomu obdobie výrazných ziskov, za ktorými stálo navyšovanie množstva špekulatívnych čistých dlhých pozícií držaných zaistenými fondami a správy o tom, že zásoby monitorované šanghajskou komoditnou burzou (Shanghai Futures Exchange) sa prepadli na päťročné minimum. 

 

 

Dopyt po energetických komoditách nemá iskru

 

Trh s energetickými komoditami má za sebou veľmi rušný týždeň. Správy, ktoré vydala Organizácia krajín vyvážajúcich ropu, Medzinárodná energetická agentúra (International Energy Agency) aj americká vládna agentúra EIA (Energy Information Administration), zhodne poukazujú na rastúce dodávky a spomaľujúci rast dopytu. Medzinárodná energetická agentúra vo svojej správe tiež uvádza, že vývoz zo Saudskej Arábie v auguste klesol na trojročné minimum v dôsledku zníženého dopytu zo strany Číny a Európy. Nadbytok dodávok, ktorý počas leta vo svete postupne narastal, bol spôsobený výrazným oslabením dopytu a súčasným rastom produkcie, najmä v Líbyi a Severnej Amerike. 

 

Cena severomorskej ropy Brent sa prepadla na dvojročné minimum v dôsledku geopolitických udalostí odohrávajúcich sa v Rusku a na Blízkom východe. Foto: Spencer Platt \ Thinkstock

 

Výsledkom je, že cena severomorskej ropy Brent klesla na dvojročné minimum a hladinu podpory našla na hodnote 96,75 dolára za barel. Americká ropa WTI zase zažila rýchlu trojdolárovú rally potom, čo nové geopolitické obavy nedovolili cene ropy prelomiť hranicu 91,25 dolára za barel. Európa a USA oznámili zavedenie ďalších sankcií proti Rusku, zatiaľ čo ruský minister zahraničia vyhlásil, že americké bombové útoky na radikálov z Islamského štátu v Aramejsku by znamenali „hrubé porušenie medzinárodného práva".

 

 

Spread medzi americkou ropou WTI a severomorskou ropou Brent sa ocitol na dvojmesačnom minime. Toto zúženie je dôsledkom rozdielnych predpovedí ohľadom dopytu po týchto dvoch svetových meradlách pre ceny ropy. Kým ropa Brent je aj naďalej pod tlakom v dôsledku nadmerných dodávok a nízkych spotových cien, silný dopyt po rope WTI zo strany rafinérií v USA viedol k tomu, že spotové ceny ropy WTI zostávajú vyššie ako ceny forwardové. 

 

 

Vzácnym kovom sa stále nedarí predviesť sa v plnom lesku

 

Všeobecný negatívny sentiment, ktorý teraz u kovov prevláda, zasiahol najsilnejšie kovy z platinovej skupiny (Platinum Group Metals, PGM). Paládium pokleslo o viac ako 6% s tým, ako investori držiaci dlhé pozície pri vyskrutkovanej cene komodity sa ich snažili rýchlo uzatvárať. Vzhľadom k nízkej likvidite, ktorá je u tohto sektoru častá, môže byť takéto obdobie likvidácie dlhých pozícií veľmi bolestivé a často končí prestrelením cien. Akonáhle sa trh stabilizuje, nájdu si noví kupujúci ku kovom cestu späť. V porovnávaní s inými sektormi zostáva totiž fundamentálny výhľad u tohto sektora lepší, a to v súvislosti s obavami z neustále hroziaceho nedostatku dodávok v čase, keď rastie dopyt zo strany automobilového priemyslu.   

 

Zlato a striebro majú za sebou ďalší týždeň strát a technického prelomenia hladín. Striebro sa teraz už opäť pohybuje tesne nad svojím niekoľkoročným minimom. Na tejto situácii sa podpísalo jednak oslabenie u ostatných kovov, ďalej potom silný dolár (ktorého rast by podľa všeobecne prijímaných odhadov mohol pokračovať ešte ďalej), rastúce výnosy dlhopisov a tiež obavy z toho, že by americká centrálna banka Fed mohla začať uplatňovať silnejšiu jastrabiu politiku v oblasti očakávaných úrokových sadzieb. Tento sektor sa teraz stáva čoraz viac prepredaným, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že dôjde k menšiemu oživeniu. Zatiaľ sa však zdá, že pred schôdzou Federálnej komisie pre voľný trh, ktorá je plánovaná na budúci týždeň, obchodníkom plne vyhovuje držať sa svojich krátkych pozícií. Existuje totiž zvýšené riziko, že výsledkom stretnutia bude vyhlásenie guvernérky Fedu Janet Yellenovej, ktoré sa ponesie v silnejšom jastrabom duchu. 

 

Spot Silver

 

Ceny plodín sa rútia dole

 

Poľnohospodársky sektor sužovali starosti ohľadom rastúcich dodávok. Všetky hlavné plodiny boli svedkami ďalšieho stratového týždňa. Predchádzala tomu vládna správa amerického ministerstva poľnohospodárstva, podľa ktorej prekoná úroda u kukurice a sójových bôbov predchádzajúce odhady očakávanej produkcie. Očakáva sa teraz, že podľa nových dát dosiahnu celosvetové zásoby kukurice, olejnatých semien a pšenice nových rekordných hladín, čo následne vyvolá prudký pokles cien komodít na ich štvorročné minimá.

 

 

Autor: Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (7)

Súvisiace články

Súdruh prezident, už je čas

wednesday
08.10.2014
Trhy a makro | saxo

Komodity sa prepadli na päťročné minimum

wednesday
24.09.2014
Trhy a makro | saxo

Škóti hovoria „nie“. Trhy jasajú a libra aj dolár s nimi.

monday
22.09.2014
Trhy a makro | saxo

Posilňujúci dolár spôsobuje ťažkosti komoditám

friday
12.09.2014
Trhy a makro | saxo

Švajčiarska národná banka má trilemu. EURCHF sa blíži k spodnej hranici

monday
08.09.2014
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)