Nezávislosť Škótska: dobrá alebo zlá správa pre trhy ? Ako-investovat.sk .


Výsledky prieskumu verejnej  mienky uskutočnené minulý týždeň naznačili, že dnešné hlasovanie o nezávislosti Škótska môže skončiť víťazstvom separatistov. To znervóznilo burzy obchodujúce s britskými aktívami a súčasnenaznačilo, čo by sa mohlo stať, ak by Škóti skutočne hlasovali “Áno”. Toto vydanie nášho investičného reflektoru Spotlight sa zamýšľa nad tým, čo by prípadné Áno znamenalo pre dlhopisové trhy.Výsledkom by bolo vlečúce sa obdobie neistoty, ktoré by narušilo trh do doby, než by sa podarilo definitívnevyriešiť celý proces osamostatnenia. Naviac k tomu pridajte politický nepokoj vo Westminstri, volanie po vystúpení z EU, prichádzajúce daňové výzvy pre Škótsko a potenciálne sťahovanie britských spoločností. Pre dlhopisy vydané britskou vládou (takzvané “gilts”) by voľba Áno znamenala tlak v protichodných smeroch: na jednu stranu by sa oneskorilo zvyšovanie sadzieb a súčasneby klesali výnosy dlhopisov, na druhú strane taktiež pre stratu medzinárodnej dôvery v britské aktíva a britskú libru.

 

Politika - Neistota sledovaná neistotou

 

Pokiaľ by kampaň pre Áno mala zvíťaziť, je veľmi pravdepodobné, že by  David Cameron na seba zobral celkovú zodpovednosť a odstúpil by z kresla predsedu vlády. Ak by totiž neodstúpil, je isté, že by proti nemu vypukla revolta. Bez ohľadu na to, či Cameron odstúpi alebo nie, vláda by sa dostala do roly štatistov, ktorí budú čakať na výsledky všeobecných parlamentných volieb v nasledujúcom roku. Schopnosť súčasnej koalície presadzovať politickú agendu by bolo oslabená a bolo by pro ňuveľmi ťažkévoľby v roku 2015 aj vyhrať.

 

Výrazne by sa zvýšila pravdepodobnosť vlády vedenej labouristami. Neustále zvyšovanie podpory Strany nezávislosti by znamenalo zmenu vlády a návrat labouristov k moci.  Liberálni demokrati by sa mohli stať koaličnými partnermi labouristov, ale bola by to koalícia veľmi slabá, pretože by sa musela spoliehať na podporu škótskych členov, ktorí by v roku 2016 museli odísť z britského parlamentu. To by zrejme viedlo ku ústavnej kríze. Labouristi by pravdepodobne navrhli nové parlamentné voľby, ktoré by sa uskutočnili v polovici roku 2016, bezprostredne po vystúpení Škótska zo Spojeného kráľovstva. Výsledkom by bolo dvojročné politické a fiškálnevákuum znamenajúce neistotu pre britský obchod. Otázky spojené s členstvom v EU by sadostali na úplne vedľajšiu koľaj.

 

Pri veľmi nepravdepodobnom víťazstve Konzervatívnej strany, prípadne pri vytvorení konzervativno-liberálnej koalície, po voľbách v roku 2015 nasledujúcich po vyhlásení nezávislosti Škótska, by si konzervatívci udržali svoju moc i po vylúčení škótskych členov z parlamentu, pretože iba jeden z nich je konzervatívec. Referendum o členstve v EU by sa potom uskutočnilo v roku 2017 anový ministerský predseda by buď zastával neutrálnu pozíciu, prípadne by sa aktívne zasadzoval o vystúpenie z Európy. Či už tak alebo onak, pravdepodobnosť vystúpenia Británie z EU by sa tým len zvýšila.

 

Ekonomika - To najlepšie už máme za sebou ?

 

V prípade voľby Áno by krátkodobým ekonomickým dôsledkom bol veľký nárast neistoty, ktorý by podkopával dôveru a ohrozoval by oživenie. Výhľad rastu HDP (okrem Škótska) by musel byť revidovaný smeromdole, v dobe, keď  sa všetky ekonomické dáta zdajú byť na vrchole. Nemenej však bude záležať na finančných trhoch, podnikaní a na tom, ako sa bude vyvíjať spotreba domácností, kľúčovým však bude priebeh vyjednávania o nezávislosti (rozsah možných výsledkov je stále veľmi široký). V prípade, že zvíťazia prívrženci Nie, nebude to s ohľadom na sľuby trochhlavných politických strán znamenať návrat naspäť k starým poriadkom. Avšak - prinajmenšom pre ekonomiku - v krátkodobom horizonte budú dopady iba zanedbateľné. Hroziaca nezávislosť Škótska povedie prinajmenšom k nejakým ústavným zmenám, ktoré môžu pridávať prémiu politického rizika k britským finančným aktívam. Vyhliadky odtrhnutia budú mať dlhodobé dôsledky, vrátane možnosti podstatne otvorenejšej daňovej súťaže, ktorá v konečnom dôsledku môže mať vplyv na zdravie fiškálnej pozícieVeľkej Británie.

 

Britská ekonomika - možný rast ?

 

Finančné trhy - Libra v prvej línií, Gilts iba o pár krokov ďalej

V priebehuzajtrajšieho rána (piatok 19. septembra 2014), kým budú oznámené oficiálnevýsledky referenda, sa očakáva vysoká miera volatility, pretože nebudú uskutočňované žiadne prieskumy medzi voličmi vychádzajúcimi z volebných miestností. To znamená, že trhy budú musieť vyčkávať až na konečné výsledky v jednotlivých regiónoch tak, ako budú k dispozícii.

 

V prípade víťazstva zástancov Nie sa očakáva veľký nárast hodnoty libry zodpovedajúcimiere a tempu jej poklesu v poslednej dobe. To by malo znamenať návrat k sústredeniu sa na monetárnu politiku, ktorá by sa opäť malastáť určujúcou pre hodnotu libry. V prípade víťazstva Áno bude libra klesať i naďaleja odhadujeme, že k jej ďalšiemu poklesu zostáva ešte otvorený veľký priestor.

 

Vyhliadky britských štátnych dlhopisov (Gilts) sú dvojaké: poskytujú  obmedzený rastový potenciál z hľadiska pomeru riziko/odmena. Voľba Áno by znamenala významnúzmenurežimu, zvýšili by saekonomické riziká a posunulo sa prvé bankové navýšenie sadzby, čoby zvýšilo predný koniec výnosovej krivky.

 

Neistota okolo výsledkov referenda sa prejavila najviac na mene, zatiaľ čo dopad na desaťročný vývoj štátnych dlhopisov bol zatiaľ utlmený. Obavy spojené s neochotou podieľať sa na splácaní dlhov v prípade výsledkuÁno spoločne s nižším ocenením ratingovými agentúrami môžu viesť k poklesu záujmu o štátne dlhopisy.

 

Navzdory prepadu, ktorý sme videli po prvotnom zverejnení prekvapivých výsledkov prieskumu verejnej mienky, dôsledky, ktoré bude odtrhnutie znamenať prestarobné dôchodky, by mohlo podporiť hodnotu dlhodobých „Gilts“. Podľa práva EUby satotiž penzie pre poistencov v Škótsku a Veľkej Británii stali “cezhraničnými” a ako také by sa vyplácali v plnej výške po celú dobu.

 

To by mohlo urýchliťuzatváranie zmlúv uschém s predom určenými benefitmi (DB), zvýšiťobjem menej riskantných obchodov a ovplyvniť investičné rozhodnutiakorporácií.Avšak nakoniec sa vplyv prejavil v krátkodobom výhľade výnosov, pretože sa v prípade vyhlásenia nezávislosti Škótska očakávajú nižšie sadzby počas omnoho dlhšej dobe.

 

Na úverovýchtrhoch sú najviac škótskym pôžičkám vystavené RBS a Lloyds s 10% a 8% pôžičiek malých a stredných podnikov a maloobchodníkov zo Škótska, zatiaľ čo ostatnéveľkébritské banky sú relatívne Škótmi prehliadané (okolo 3% v prípadeHSBC a Barclays).

 

Z tohoto dôvodu RBS a Lloyds v posledných týždňoch oproti svojim konkurentom zlacňovali. Z dlhodobého hľadiska bude v priebehu vyjednávaniapotrebné vyriešiť celú radu nejasností a určiť rozsah rozdelenia a nákladov pre britské banky.Avšak, pre banky  je relatívneľahké previesť všetky svoje aktíva a záväzky do svojich londýnskych centrál a proces odsúhlasenej akvizície môže v dlhopisovej dokumentácii odstrániť odkazy na škótske právo. Z tohoto hľadiska môžu RBS a Lloyds predstavovať zaujímavúinvestíciu v prípade, že budú naďalej zlacňovať oproti svojim konkurentom.

 

Libra pod ťarchou šoku z hroziacej škótskej nezávislosti            Krivka u Giltov zaznamenala krátkodobý prepad, ale penzijné fondy by jej mohli                                                                                                                                      pomôcť

Zdroj: Bloomberg (september 2014)                                                Zdroj: Bloomberg (september 2014)

 

RBS a Lloyds v prvej línii– 5 ročné prednostné kreditné spready

 

Zdroj: Bloomberg (September 2014), shows 5 year EUR senior credit default swap spreads.

 

Autor analýzy: Ian Fishwick, Fidelity Worldwide Investment

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (3)

Súvisiace články

Škóti hovoria „nie“. Trhy jasajú a libra aj dolár s nimi.

monday
22.09.2014
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)